שתף קטע נבחר

ניסנקורן: בלי שביתה לא סופרים את העובדים

בעקבות איום ההסתדרות להשבית את המשק, ועדת העבודה של הכנסת דנה בהעלאת שכר המינימום. בשעות הצהריים סיכמו יו"ר ההסתדרות ושר האוצר על הקמת צוותי עבודה בניסיון להגיע להסכמות עד יום חמישי. ניסנקורן: "הפערים גדולים"

ועדת העבודה והרווחה התייצבה היום (ב') מאחורי מאבקה המשולש של ההסתדרות להעלות את שכר המינימום, לשפר את מעמד עובדי הקבלן ולפתוח את מעגל העבודה לאנשים עם מוגבלות. יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, אמר בדיון כי "הלכנו לשביתה כי נוכחנו שאחרת לא סופרים את העובדים. הם שקופים ובושה למדינה". ynet העביר את הדיון בשידור חי.

 

כתבות נוספות בנושא שכר מינימום:

 

ההסתדרות הכריזה לאחרונה על סכסוך עבודה כולל במשק ומאיימת לפתוח בשביתה מה-4 בדצמבר, בין היתר בדרישה להעלאת שכר המינימום במשק, תופעת עובדי הקבלן ושילוב בעלי המוגבלויות. בפגישה שנערכה בשעות הצהריים בין יו״ר ההסתדרות לבין שר האוצר יאיר לפיד ויו"ר נשיאות הארגונים העסקיים צביקה אורן, סוכם על הקמת צוותי עבודה משותפים בנושאים שבגינם הוכרז הסכסוך. הצוותים ישבו עד יום חמישי באופן רציף, אז צפויה להיערך פגישה בנוספת בניסיון להגיע להסכמות ללא שביתה.

 

שר האוצר לפיד ציין בפגישה, כי הוא תומך בהעלאת שכר המינימום, אבל הוסיף כי יש לבצע את המהלך בצורה אחראית כדי למנוע פיטורים. בנוסף ציין שר האוצר כי על מדינת ישראל מוטלת האחריות לדאוג להסדרת תנאי ההעסקה של עובדי הקבלן בהקדם. עם זאת, ניסנקורן אמר בתום הישיבה כי "הפערים הם גדולים. לא ניסוג עד אשר יתקבלו דרישותינו שהן הדרך היחידה לצמצום פערים ודאגה לאוכלוסיות החלשות במדינת ישראל".

 

יו"ר הוועדה: "מאבק היסטורי"

הוועדה התכנסה לבקשת יוזמי הצעת החוק להעלות את שכר המינימום מ-23 ל-30 שקל לשעה, בראשם ח"כ דב חנין (חד"ש), שעליה חתמו 64 ח"כים. להחלטת הוועדה אין משמעות מעשית אלא רק ביטוי לאווירה פוליטית במאבק לתקן את השכר בחקיקה. בשעות אחר הצהריים עתיד להיערך בכנסת כנס של נציגויות העובדים, במהלכו אמורים עשרות ח"כים להצהיר על תמיכתם בחוק.  

 

יו"ר ההסתדרות אמר בדיון, כי "ללא איום השביתה לא סופרים את העובדים. הם שקופים. בושה למדינה שלא רואה את העניים. ניסיתי להתנהל בהגינות וביושר 5 חודשים, ולא אתפשר. התוצר עלה בעשרות אחוזים וחלקם של העובדים בו ירד. הכל הלך לבעלי ההון. הכל הופרט. האוצר קורא לאיזונים שהופרו מזמן. אני אעשה את המאבק הכי קשה שאני יודע לעשות".

 

עוד הדגיש ניסנקורן, כי "הממשלה צריכה להחליט מה היא רוצה. אם היא רוצה מדינה של עניים שתגיד. אם היא רוצה מדינה של עובדי קבלן – שלא תתחבא. אנחנו החלטנו להילחם על שינוי חברתי. עכשיו האוצר צריך להחליט ואנחנו מחכים לפריצת דרך".

 

בוועדה נמסר כי חברי הכנסת מיש עתיד אינם כלולים בין עשרות הח"כים שחתמו על הצעת החוק. ח"כ גילה גמליאל (ליכוד) קראה שלא להשבית את המשק אלא לחתור לשיתוף פעולה לתיקון העיוות שבשחיקת השכר ולעדכן אותו. ח"כ אין גילאון (מרצ) אמר, כי "לממשלה יש פוליטיקה חדשה של חוסר אחריות, חמדנות ויהירות ולשר האוצר יש מחסור באג'נדה של צדק חלוקתי". 

ועדת העבודה (ארכיון) (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ועדת העבודה (ארכיון)(צילום: גיל יוחנן)

יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ (ליכוד) אמר בדיון, כי המאבק הוא על "חבילה החותרת לפרנסה בכבוד בלי קצבאות. השביתה היא מאבק היסטורי אבל כלי אחרון. אני מאמין שבסוף נקבל מה שאנחנו רוצים, אבל במחיר כבד למשק הישראלי". 

 

ח"כ חנין (חד"ש) אמר כי "מאיימים עלינו בפיטורים, אבל כמו שלמדנו בהעלאה הקודמת - האבטלה דווקא ירדה עם העלאת שכר המינימום. מאיימים עלינו במשבר כלכלי, אבל אנחנו יודעים שהעלאת שכר המינימום דווקא מעודדת צמיחה וממריצה את הפעילות הכלכלית".

 

"זוהי דרישה נכונה וצודקת", הוסיף. "רוב העובדים במינימום הם עובדים של המדינה ושל החברות הגדולות. לעסקים קטנים נצטרך לסייע אבל לא באמצעות סבסוד שכר רעב לעובדים. אם נגיע לשביתה כללית זו תהיה השביתה המוצדקת ביותר אי פעם, של סולידריות והתגייסות למען העובדים החלשים ביותר. אנחנו נדאג שגם הכנסת תושבת. יש צורך בהעלאה משמעותית של שכר המינימום. 200 שקל לא יעשו את ההבדל עבור אלה שעובדים ונשארים עניים".  

 

רן רידניק ממשרד האוצר, אמר כי "המתווה הנכון הוא כזה שיאפשר להגיע להבנה בין כל הצדדים, בדגש על קידום העובדים החלשים". להגיע מוטי שפירא, מנכ"ל לה"ב, הזהיר כי מי שיפגע מהיוזמה להעלאת שכר המינימום יהיו העסקים הקטנים. חנין אמר בתגובה כי אין לסבסד את העסקים הקטנים על חשבון שכר העובדים.  

 

בהכנת הידיעה השתתפה בילי פרנקל


פורסם לראשונה 24/11/2014 10:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן כהן, דוברות ההסתדרות
יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן
צילום: אורן כהן, דוברות ההסתדרות
מומלצים