שתף קטע נבחר

"חוק הלאום - כמו ישיבת ממשלה בהר הבית"

לא רק בקואליציה מתחו ביקורת על אישור החוק. יו"ר האופוזיציה הרצוג אמר שהחלטת הממשלה עלולה להגביר את הלהבות באזור. "מגילת העצמאות לא טובה לנתניהו?". גלאון: "פשע נגד הדמוקרטיה". השר בנט: בשורה למדינה. טיבי קרא הלילה באו"ם למדינות העולם לדאוג לערבים בישראל

חוק הלאום עבר בממשלה רק אחרי דיון סוער שכלל צעקות, ההחלטה לאשרו זכתה לביקורת חריפה גם מצד מפלגות האופוזיציה. מנגד, בבית היהודי ובליכוד - שבניגוד ליש עתיד והתנועה תמכו בחוק מעורר המחלוקת - בירכו כצפוי על ההחלטה.

 

 

 

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר אחרי החלטת הממשלה: "העיסוק בחוק הלאום משול לישיבה של ממשלת נתניהו על הר הבית. העלאת הנושא בזמן ביטחוני ומדיני כה רגיש היא חסרת אחריות, מיותרת ועלולה להגביר את הלהבות באזור. אם מגילת העצמאות הייתה מספיק טובה לנו כשהיינו מיעוט של 600 אלף איש, מדוע היא לא מספיק טובה לנתניהו היום?

 

"רק ראש ממשלה חסר ביטחון עצמי, ללא חזון וללא תוכנית, נזקק לחוקים שעוסקים במובן מאליו ולא ישפרו את חייו של אף אזרח ישראלי", הוסיף יו"ר האופוזיציה. "התנהלות הממשלה מוכיחה שהיא אינה מסוגלת להנהיג את ישראל ועליה לפנות את כיסאה. למדינה מגיעה הנהגה אחרת, שקולה ובטוחה, בהובלת מפלגת העבודה".

יו"ר האופוזיציה הרצוג. "החוק לא ישפר את חייו של אף אזרח" ()
יו"ר האופוזיציה הרצוג. "החוק לא ישפר את חייו של אף אזרח"
 

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, מתחה אף היא ביקורת: "חוק הלאום שהממשלה אישרה היום הוא חוק שדגל שחור מתנוסס מעליו. נתניהו וכל שותפיו לקואליציית הימין הקיצוני הם שותפים לפשע נגד הדמוקרטיה הישראלית, ויהיו אחראים לאחד הכתמים השחורים ביותר בספר החוקים הישראלי. העובדה שהממשלה בוחרת לקדם את החוק דווקא בימים שבהם נדרשת מנהיגות אחראית להרגעת הרוחות ולא להלהיטן, מוכיחה שהממשלה הזו מורכבת מפירומנים חסרי אחריות, שכל מה שמעניין אותם זה גזירת קופונים פוליטיים. זו לא חכמה לגנות את החלטת ראש עיריית אשקלון שלא להעסיק ערבים ואז לעגן אפליה שלהם בחוק".

 

לדברי גלאון גם הנוסח "המרוכך" של חוק הלאום חותר תחת ערך השוויון והמשמעות שלו היא אחת: הפיכת אזרחי ישראל הערבים לאזרחים סוג ב'.

 

ח"כ גלאון. "הממשלה הזו מורכבת מפירומנים חסרי אחריות" (צילום: דוברות מרצ) (צילום: דוברות מרצ)
ח"כ גלאון. "הממשלה הזו מורכבת מפירומנים חסרי אחריות"(צילום: דוברות מרצ)

השר בנט."בשורה חשובה לתושבי דרום תל אביב" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השר בנט."בשורה חשובה לתושבי דרום תל אביב"(צילום: גיל יוחנן)
 

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, בירך על החוק: "חוק הלאום שאותו דרשנו בהסכם הקואליציוני יציל את תושבי דרום תל אביב מהמסתננים. כשבפעם הבאה יובא לבג"ץ חוק לעצירת המסתננים, הוא יצטרך להכניס לשיקוליו שישראל היא 'הבית הלאומי של העם היהודי', ולא רק את 'כבוד האדם וחרותו'. זו בשורה חשובה לתושבי דרום תל אביב ולמדינת ישראל כולה".

 

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין: "אני מברך את ממשלת ישראל על אישור חוק מדינת ישראל כמדינת הלאום של עם היהודי ומודה לראש הממשלה על הגיבוי. שום תרגילים וניסיונות של אלה שרצים להקים מדינת לאום פלסטינית - אבל לא מוכנים להגדיר את מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי - לא יעזרו. הרוב הברור בממשלה ובעם יעמוד על כך שחוק הלאום יאושר וייכנס לספר החוקים. אני גאה בכך שאני אזרח במדינת היהודים ובכך שאני ציוני, שום מתקפות של פוליטיקאים או התקשורת לא ישנו את זה. אמשיך את המאבק יחד עם חבריי למען האינטרסים של העם היהודי ומדינת ישראל".

 

חבר הכנסת אחמד טיבי השתתף הלילה בכנס פרלמנטרים עולמי שהתקיים באו"ם ועסק בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני. טיבי התייחס בדבריו לחוק הלאום ולמתיחות בין יהודים לערבים בשבועות האחרונים: "ממשלת ישראל בראשות בנימין נתניהו שוקדת בימים אלה על העברת חוק שמגדיר את ישראל בחוק יסוד כמדינת הלאום של העם היהודי ומבטל את הזכויות הקולקטיביות של המיעוט הערבי, שמהווים עשרים אחוז מהאוכלוסייה. נתניהו איים על האזרחים הערבים בביטול אזרחותם בגלל מחאתם וכעסם על הירצחו של השאהיד חיר חמדאן בכפר כנא, ואף הציע לנו לנטוש את ארצנו ומולדתנו אם המדיניות שלו לא מוצאת חן בעינינו. אני קורא לכם כאן באו"ם, נציגי העולם, להתייחס למיעוט הערבי הפלסטיני בישראל ולזכויותיו הנעדרות עקב המדיניות הישראלית". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים