שתף קטע נבחר

למרות ההריון, אשתו של שגיא גורשה מהארץ

שגיא לב, ישראלי עולה חדש, התחתן באוקראינה עם מרינה לובודה, אך חוסר התאמה בין שמו בתעודת הנישואים לזה שבישראל הביא לגירושה של מי שנמלטה מאזורי הקרבות באוקראינה. רשות ההגירה: "הוא לא הוכיח זהות"

"בסך הכול רציתי להביא לכאן את אשתי, שנמצאת בהריון ובסכנה באזור הקרבות באוקראינה, אבל נתקלתי באטימות ובבירוקרטיה שלא רואה אותך ממטר". כך טוען שגיא לב, עולה ותיק מאוקראינה, שאשתו לא הוכנסה לישראל ומאז היא שהתה ב"מתקן מסורבים" בנמל התעופה בן גוריון לאחר שהגיעה לישראל ללא אישור, ואתמול (א') בבוקר גורשה. ברשות ההגירה והאוכלוסין מסבירים כי בקשתו של לב להביא את אשתו נדחתה בשל בעיית מסמכים, אך אשתו נחתה בישראל בכל זאת.

 

לב בן ה-46 עלה לישראל ב-1997 ושמר על קשר עם מרינה לובודה, שהייתה בת הזוג שלו בעבר. במהלך 2013 היא הגיעה פעמיים לישראל בתור תיירת, והרתה ללב. ביולי האחרון, כך טוען לב, הוא נשא את מרינה לאישה באוקראינה, אך פקידת הרישום שם סירבה לרשום אותו עם דרכון ישראלי והוא נאלץ להשתמש בדרכונו האוקראיני. לפיכך, בתעודת הנישואים נכתב שמו כ"סרגיי לובודה" – שמו לפני שעוברת.

 

לב עם תמונות החתונה שלו ושל מרינה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
לב עם תמונות החתונה שלו ושל מרינה(צילום: רועי עידן)
 

לב חזר לישראל ואשתו ההרה נותרה באוקראינה, אך הוא החל בתהליך להביאה לישראל. הוא פנה ללשכת רשות האוכלוסין וההגירה באשקלון בהתאם לנוהל איחוד משפחות, שמאפשר אזרוח מדורג של בן זוג המחזיק באזרחות זרה, אך נתקל בסירוב בנימוק ששמו בתעודת הנישואים אינו תואם את שמו בישראל. הוא ניסה לטעון כי השתמש בשמו האוקראיני לצורך הנישואין, אך ללא הועיל. הוא ערער, אך נתקל בסירוב על ידי ראש דסק דרום ברשות האוכלוסין וההגירה.

 

לדברי לב, מצוקתה של אשתו, הנמצאת בחודש השישי להריונה, והמצב המלחמתי בסביבת אזור מגוריה בדונייצק, גרמו להם להחליט להביאה לישראל אף שערעורו לא התקבל. "מרינה בהריון והיא לא יכולה להסתדר לבד באוקראינה כשמסביב יש מלחמה. לא סביר שבגלל טעות קטנה בשם היא לא תוכל להגיע לכאן", הסביר לב.

 

כאמור, אתמול בבוקר גורשה מרינה, וגם הערעור של בעלה למשרד המשפטים לא הועיל. "לא ייתכן שהמדינה עוצרת אישה בחודש השישי להריון במשך יומיים ושמה אותה ואת העובר שלנו בסכנה". הוסיף לב. "החטא הגדול שלנו הוא שרצינו להגן על מרינה ועל העובר, אבל נתקלנו בחומה כאילו אנחנו מספרים ולא אנשים. אני מתכוון לעשות הכול כדי להביא אותה. מה המדינה רוצה, שאוותר על אשתי והבן שלי? או שאעזוב את הארץ ואעבור לאוקראינה?!"

 

עו"ד יהושע פקס, המייצג את בני הזוג, אמר כי "אנשי ביקורת הגבולות אמנם אמונים כשומרי סף על הכניסה לישראל, אבל במקרה הנוכחי פעלו בחוסר סבירות ואטימות. כליאה של אישה בחודש שישי להריון במעצר עלולה חלילה לגרום לתוצאות הרות אסון".

 

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "מבדיקת המקרה עולה כי שגיא לב הגיש בקשה להזמנת גברת מרינה ברליזובה כבת זוגו. בעת הצגת המסמכים המעידים על זוגיות ונישואין, כביכול, התעוררה בעיה של הוכחת זהות ועל כן נדחתה הבקשה. בפני מר לב עמדה האפשרות לערער לבית הדין לעררים, ואולם העדיף מר לב להזמינה ללא אישור וגב' ברליזובה נחתה בישראל בניגוד לעמדת המדינה. למרבה הצער, אין זאת הפעם הראשונה שבה נוחתים מוזמנים זרים אף שלא ניתן אישור לכך, ובעקבות הפרת הנהלים נוצרת אי-נעימות לכל הצדדים. תמיכה בעמדתנו התקבלה על ידי בית הדין, שאליו הוגשה אמש עתירה ונדחתה מסיבות דומות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
שגיא לב. אין כניסה
צילום: רועי עידן
עו"ד יהודע פקס
מומלצים