שתף קטע נבחר

'תיחנק', 'פאשיסט': צפו במהומה במליאה

למרות דחיית ההצבעה על חוק הלאום, הח"כים מריחים בחירות. מוחמד ברכה אמר לדוד רותם "תיחנק" והוצא מהאולם על ידי פייגלין. זחאלקה כינה את פייגלין "פאשיסט", הורד מהדוכן - והמהומה רק גברה. גילאון: "כשרגב אומרת לזועבי בוגדת, הכול בסדר?"

מהומה בכנסת, בזמן שהקואליציה מפולגת על רקע חוק הלאום: חילופי דברים קשים הובילו להורדת חבר כנסת מדוכן הנואמים. ח"כ מוחמד ברכה מחד"ש אמר לדוד רותם מישראל ביתנו "תיחנק" - והוצא מהמליאה על ידי סגן יו"ר הכנסת, משה פייגלין. אז עלה ג'מאל זחאלקה מבל"ד לדבר וכינה את פייגלין: "פאשיסט". הוא הורד מהדוכן והתחילה מהומה רבה.  

 

השר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ, שהיה אמור לדבר על שיחות הגרעין בין איראן למערב - שיחות שהוחלט להאריך ביותר מחצי שנה לאחר שהצדדים לא הגיעו להסכם - תקף את זחאלקה: "כשאתה קורא ליו"ר פאשיסט, אתה שולל מעצמך את זכות הדיבור באותה ישיבה. פעם הבאה תחסוך ממך את הביטוי פאשיסט או ניאו נאצי".

 

זחאלקה ביקש למתוח ביקורת על חוק הלאום, שפוגע לטענתו בקבוצות מיעוט, וכינה אותו 'פאשיסטי' ו'אנטי-דמוקרטי'. פייגלין לא קרא אותו לסדר, והחליט לאלתר לבקש מהסדרנים להוציא אותו מהמליאה. בתגובה לכך קמו חברי אופוזיציה ממקומותיהם וסירבו לאפשר את המשך הדיון.

 

הרצוג לפייגלין: "אתה משפיל חברי כנסת"

"על סמך מה הוצאתם אותו?", צעקה ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה), ופנתה באמצע הדיון למזכירת הכנסת. ח"כ אילן גילאון (מרצ) הוסיף: "כשמירי רגב מדברת בערבית מעל לדוכן וקוראת לזועבי 'בוגדת' הכול בסדר?". פייגלין ניסה להרגיע ואמר: "כאן אף אחד לא יתבטא במילים כמו אלו שנאמרו. חבר כנסת שאומר לאחר 'תיחנק' לא יהיה בדיון". לטענת השר שטייניץ, זחאלקה כינה את פייגלין "ניאו נאצי" כשירד מהדוכן, אולם זחאלקה מכחיש.

ח"כ גילאון (צילום: עמית צינמן) (צילום: עמית צינמן)
ח"כ גילאון(צילום: עמית צינמן)

יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג (העבודה) הגיב מעל לדוכן לדברים ואמר לפייגלין: "ציפור הנפש של הדמוקרטיה שלנו היא חירות הדיבור. מה שקרה פה היום לא ייעשה. לקחת פרלמנטר ותיק כמו אחרון הרהיטים והוצאת אותו מפה. לא ייתכן לחצות את כללי המשחק, אתה משפיל חבר כנסת שהוא בדיוק כמוך".

 

הרצוג אמר עוד כי "הרוחות סוערות, ישראל מסתכל עלינו ואנחנו מודאגים. כשאתה לא מוכן להכיל וישר מפעיל כלי משפיל ויהיר, אנחנו לא נשתוק. נבקש דיון אצל יו"ר הכנסת". הרצוג אף ציטט את הדברים שאמרה רגב בערבית ואמר: "מה זה בדיוק? אין הבדל בין ההתבטאות ההיא להתבטאות הזאת".

 

אחרי המהומה אמר ח"כ זחאלקה: "אני עומד מאחורי הגדרת פייגלין כפשיסט. הוא לא הפשיסט היחיד בכנסת והגיע הזמן לאחד כוחות נגד הפשיזם". זחאלקה קרא לפטר את פייגלין מתפקיד סגן היו"ר לאחר שהוריד ארבעה ח"כים ערבים מהדוכן בשבועות האחרונים. לדבריו, "נמשיך במאבק למען חיים ביחד בשוויון וללא אפליה על אפם ועל חמתם של גזענים ופשיסטים".

 

רותם: "ברכה וחבריו מזהמים את הכנסת"

יו״ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, ח"כ דוד רותם, התייחס לדברי ברכה אליו ("שתיחנק") ולהוצאתו מהמליאה ותקף אותו בחריפות: "ח"כ ברכה וחבריו מזהמים את הכנסת בצחנה מחניקה של דברי בלע בלתי פרלמנטריים. אפנה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לנקוט באמצעים הנדרשים על מנת למנוע נאצות באולם המליאה".

 

המליאה התכנסה בתחילתו של שבוע דרמטי לגורל הקואליציה. אתמול עבר חוק הלאום, אבל יש עתיד והתנועה הודיעו כי לא יתמכו בו בכנסת. בתום ישיבת הנהלת הקואליציה, שהתקיימה

היום, הוחלט כי ההצבעה בכנסת על החוק שאיים לפרק את הממשלה תידחה בשבוע.

 

עם זאת, בפתח ישיבת סיעת התנועה הבהירה לבני כי דחיית ההצבעה בשבוע לא שינתה דבר. "כך או כך, זה לא משנה אם ההצבעה היום, מחר או בעתיד. לא נסטה מהעקרונות שלנו. חוק הלאום של אלקין הוא חוק מפלג. צריך להבין שלא תהיה דמוקרטיה בלי מדינת העם היהודי וההפך על פי השקפת עולמנו". גם ראש הממשלה בנימין נתניהו נשמע נחרץ ואמר: "החוק יעביר, עם הסכמה או בלי הסכמה". כשנשאל אם ישראל בדרך לבחירות, ענה: "ימים יגידו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
ח"כ פייגלין
צילום: ירון ברנר
מומלצים