שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  לא מוגבלים
  רשמים מהסרט "כתת אומן" המתעד את שיעורי הדרמה של קבוצת חוסים ישראלים עם מוגבלויות שונות
  ביום שישי שעבר נפגשתי עם ג'ורג' צימרמן, מנכ"ל עמותת צ'יימס בישראל המפעילה מסגרות חינוך מיוחד לפעוטות מגיל ששה חודשים ועד זקנה, ועם דבי אושרי, מנהלת פיתוח משאבים בעמותה. השניים הגיעו לשיקאגו לרגל הקרנת הסרט המיוחד "כתת אומן", שהשתתף בפסטיבל הסרטים בשיקאגו וגם הוקרן בשני
  אירועים פרטיים בביתה של אתי דולגין וכן בביתה של אלן גסג'.

   

  במסגרת העמותה הוקמו מערכות חינוך מיוחד לפעוטות ומרכזי תעסוקה שיקומיים לבוגרים הכוללים קווי יצור שונים. עמותת צ'יימס פועלת בישראל מאז 1991 למען שיפור איכות החיים ושילובם בחברה של אנשים עם צרכים מיוחדים. אוכלוסיית היעד כוללת אנשים עם נכויות שכליות התפתחותיות, נכויות פיזיות, פגועי נפש ואוטיסטים, וכולם עובדים יחד תחת קורת גג אחת.

   

  "לפני ארבע שנים החלטנו להרחיב את מעגל העבודה ולאפשר לאנשים יצירתיים עם כשרונות אמנותיים להתבטא", אומר צימרמן. "החלטנו להקים סדנאות ציור, קרמיקה, צילום ודרמה בהנחיית השחקן ארנון צדוק. בעקבות הצגת תערוכת הציורים בכנסת וההפתעות המעניינות שהתגלו בצפיית צילום סדנאות הדרמה, הוחלט לנסות להפיק סרט המציג את הפעילות במסגרת סדנת המשחק.

   

   

  בסדנת המשחק משתתפים 11 אנשים בגילאי 40-26 בעלי נכויות פיזיות וקוגניטיביות שונות. הסרט "כתת אומן", העוקב אחרי הסדנה, בנוי מקטעים תיעודיים של הנושאים שעלו בסדנה שהתקיימה פעם בשבוע במרכז צ'יימס. צדוק דחף את כל אחד מהמשתתפים לממש את פוטנציאל היצירה הגלום בו תוך שיחה פתוחה על נושאים כמו זוגיות, הריון, לידה, חברות, ילדים, קשר עם ההורים, מוות, ועל הקושי להיות אדם עם צרכים מיוחדים. העיסוק בדרמה מאפשר להם לחשוף רגשות, התלבטויות, רצונות, חלומות וחרדות. "באמצעות המשחק הם הכירו ומימשו את עצמם, למדו להתמודד עם החיים וליהנות מהם", אומרת אתי דולגין, ישראלית תושבת שיקאגו, שבביתה הוקרן הסרט התיעודי. "הסרט הוא הגשמת חלומותיהם של המשתתפים בו. הוא עורר מודעות ואמפתיה וקורא לשילובם בחברה הרגילה".


   

  בין המשתתפים בסרט "כיתת אומן" ניתן למצוא את ליאת הסובלת מפיגור ואפילפסיה ועדיין היא מאד מאושרת, מוצפת באהבה לאמא שלה ומאוהבת באיציק, אחד החוסים האחרים. ליאת הייתה רוצה שתיוולד לה ילדה בדיוק כמוה ומבטיחה שהיא תעזור לה ותטפל בה. יחד עם זאת, היא עדיין מתגעגעת לאביה שהתאבד לפני זמן רב.

   

  מאשה, בת 34, הלוקה בתסמונת דאון פותחת את הסרט. היא חולמת להיות שחקנית קולנוע הנוסעת בלימוזינה ומוקפת בצלמי פאפרצי. במקביל היא מתפרצת בכאב ומפנה אל אלוהים שאלות קשות: למה אביה נטש אותה בהיותה תינוקת בת חצי שנה? למה אמה התגרשה מבעלה השני? ומדוע נולדה עם תסמונת דאון? בסוף המונולוג שלה היא פורצת בריקוד יפהפה.

   

  אנשים רבים הגיעו לצפות בסרט, ביניהם הורים לילדים עם צרכים מיוחדים ומתנדבים עם צרכים מיוחדים. אחת הצופות הייתה מאד רוצה להכיר את המשתתפים בסרט ולשמוע מהם ישירות על חוויותיהם. צופה נוספת אמרה, "ראיתי שהנכות שלהם היא פיזית ולא פנימית. הם חשים בדברים שכל אחד מאיתנו חש, הם לא שונים מאיתנו". נראה כי הקהל הפנים את המסר שאנו צריכים להיות הרבה יותר רגישים, מקשיבים ופתוחים לאלה השונים מאיתנו.

   

  הסרט "כתת אומן" הוקרן בפסטיבל הסרטים דוקומנטרים בתל-אביב, "דוקו-אביב", וזכה בתמיכה של קרן גשר. בעתיד הקרוב תוקרן בערוץ 1 של הטלוויזיה הישראלילת גירסה מקוצרת בת 30 דקות של הסרט.

   

  עוד מתכננים בעמותת צ'יימס להפיק גירסה במתית של ספר הילדים הידוע של לאה גולדברג, "דירה להשכיר", המספר על הדרך בה חיות שונות לומדות לחיות זו עם זו בשלום תחת קורת גג אחת. בנוסף מתוכנן שיתוף פעולה עתידי עם עמותת "קשת" בשיקאגו, הפועלת בעיר עם בוגרים בעלי צרכים מיוחדים, שיבקרו בישראל את עמיתיהם מעמותת צ'יימס.

   

  "המטרה שלנו היא לבנות מסגרות אומנותיות לבוגרים עם צרכים מיוחדים ולאפשר להם לעבוד בתחום אומנותם בתמיכה ממשלתית", אומר צימרמן.

   

  העמותה מעסיקה מעל 450 אנשי צוות מתחומי החינוך, הבריאות, הטיפול ועוד ותקציבה עומד על כ-45 מיליון שקל בשנה. המימון המגיע ממדינת ישראל אינו מספיק ותוספת של תרומות נחוצה לתמיכה בפעילות החשובה. הפדרציה היהודית בשיקאגו כבר נרתמה לתמיכה נדיבה בפעילות העמותה.

   

  אם ברצונכם להתנדב, לתרום ולהכיר חברים חדשים פנו ל- www.chimesisrael.org.il

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים