שתף קטע נבחר

ארה"ב: על ישראל להיות מחויבת לדמוקרטיה

בזמן שהקואליציה סוערת בעקבות אישור חוק הלאום בממשלה, גם האמריקנים לא שבעי רצון מהתקדמותו בתהליך החקיקה. "אנחנו מצפים שישראל תמשיך להיות מחויבת לעקרונות הדמוקרטיים", אמרו במחלקת המדינה

החוק שמפלג את הקואליציה עלול להוביל גם לעימות בין ישראל לבין הידידה החשובה ביותר שלה. "אנחנו מצפים שישראל תמשיך להיות מחויבת לעקרונות הדמוקרטיים", אמרו במחלקת המדינה על אישור חוק הלאום בממשלה, אחרי שההצבעה על החוק נדחתה עקב התנגדות יש עתיד והתנועה.

 

"זוהי תחילת התהליך ואני לא רוצה להתעסק בספקולציות", פתח ג'ף רתקה, דובר במחלקת המדינה, את התייחסותו לחוק הלאום - אך הוסיף מיד: "עמדתנו הכללית היא שאנחנו מצפים שבכל חקיקה ישראל תמשיך להיות מחויבת לעקרונות הדמוקרטיה". הוא אמר כי העמדה האמריקנית ברורה: "הנשיא ומזכיר המדינה אישררו שישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, שכל אזרחיה חייבים ליהנות משוויון זכויות".

 

ההצעות שחוללו את הסערה הן זו של ח"כ זאב אלקין וזו של חברי הכנסת יריב לוין, רוברט אילטוב ואיילת שקד. שתי ההצעות, שאושרו בממשלה,מבקשות להגדיר בחוק יסוד את מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ולהגדיר כי מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי, והזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית במדינת ישראל ייחודית לעם היהודי.

 

רק בסעיף אחר, נפרד, נכתב כי מדינת ישראל היא בעלת משטר דמוקרטי. הצעות החוק מעוררות מחלוקת גם בשאלת השפה. אלקין מבקש לקבוע כי השפה הרשמית תהיה עברית והשפה הערבית בעלת מעמד מיוחד. לבני אמרה עוד כי "אנחנו נמצאים בפני צומת וצריך להחליט בו בין אחדות לבין פילוג. יש איומים מסביב: איראן, חמאס, דאעש וכו'. לדבר על אחדות מול איומים זה לא מספיק. אפשר לייצר אחדות מול חזון או לקחת חלקים ממנו וליצור פילוג". 

 

היום הוחלט כי ההצבעה בכנסת על החוק תידחה בשבוע. עם זאת, הסערה לא פחתה. בכנסת התחוללה מהומה שכללה כינויי גנאי רבים. לפני כן, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר: "אני נחוש להעביר את החוק, עם או בלי הסכמה". גם יו"ר התנועה ציפי לבני הבהירה לבני כי דחיית ההצבעה לא שינתה דבר. "זה לא משנה אם ההצבעה היום, מחר או בעתיד. לא נסטה מהעקרונות שלנו. חוק הלאום של אלקין הוא חוק מפלג. צריך להבין שלא תהיה דמוקרטיה בלי מדינת העם היהודי וההפך על פי השקפת עולמנו".

 

הליגה נגד השמצה פרסמה מוקדם יותר הודעה ובה הביעה דאגה לדיון הפוליטי בישראל סביב חוק הלאום. "מדובר בדיון החותר תחת עיקרון היסוד לפיו ישראל היא יהודית ודמוקרטית".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
עוד פיצוץ בדרך? אובמה ונתניהו
צילום: AFP
מומלצים