שתף קטע נבחר

הייגל הביתה. עכשיו אובמה מחפש שר מלחמה

לפני כשנתיים מינה נשיא ארה"ב את ידידו הרפובליקני לתפקיד שר ההגנה. היעדים היו ברורים: הוצאת הכוחות מעיראק ואפגניסטן וקיצוץ תקציב הפנטגון. הייגל מילא היטב את תפקידו, אבל עליית דאעש והתבוסה בקונגרס חייבו רענון שורות. השעיר לעזאזל היה שר ההגנה, שלרוע מזלו לא היה מקורב לאובמה

שעיר לעזאזל: האפשרות ששר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל יפרוש מתפקידו ריחפה באוויר כמה שבועות, אבל הוא בכלל לא ידע את זה. בראיונות שערך הייגל בימים האחרונים הוא נשמע שופע רעיונות ותוכניות, אבל לנשיא ברק אובמה, מסתבר, היו תוכניות אחרות לגמרי לגבי שר ההגנה שלו.

 

עוד חדשות בעולם :

בשנה הבאה: יותר נשים מגברים בדר' קוריאה

קרי מודה: רוצים להסיר הסנקציות על איראן

משמר הגבול, המצרי. מתווה א-סיסי לשלום

קנתה נשק להגנה עצמית והרגה עצמה בטעות

 

גורמים פוליטיים ופרשנים בארצות הברית העריכו בשבועות האחרונים כי אובמה יהיה חייב לרענן את הצוות הבכיר שסובב אותו נוכח הבעיות המורכבות הרבות בנושאי חוץ וביטחון ובעקבות תבוסתו בבחירות האמצע לקונגרס. שלושת האישים הבכירים ביותר במועצה לביטחון לאומי של אובמה הם מזכיר המדינה ג'ון קרי, שר ההגנה צ'אק הייגל והיועצת לביטחון לאומי סוזן רייס.  

 

לך לך. אובמה נפרד משר ההגנה שלו הייגל (צילום: EPA) (צילום: EPA)
לך לך. אובמה נפרד משר ההגנה שלו הייגל(צילום: EPA)

נוכחותו של קרי בשטח מאוד בולטת. מזכיר המדינה מנהל את המערכה הדיפלומטית מול איראן בנושא תוכניתה הגרעינית השנויה במחלוקת, ועד לא מזמן תיווך במגעים בין ישראל לבין הפלסטינים. לכן, פיטוריו לא עמדו על הפרק.

 

לא מפטרים יועצת נאמנה משכבר הימים

היועצת לביטחון לאומי רייס נחשבת לאחד האנשים המקורבים ביותר לנשיא אובמה, והולכת איתו דרך ארוכה - הרבה לפני שנבחר לנשיא ארה"ב. על נאמנות כזו לא מגיבים בפיטורים, ולכן לא היה סביר שדווקא לה יראו את הדלת החוצה. 

 

רייס הייתה השגרירה האמריקנית באו"ם עם מעמד של חברה בקבינט, ואף נועדה להחליף את הילרי קלינטון בתפקיד מזכירת המדינה. אלא שהמינוי שלה הסתבך בגלל סדרת ראיונות שהעניקה לכלי התקשורת בשם הממשל לאחר רצח ארבעת הדיפלומטים האמריקנים, בהם השגריר בלוב כריסטופר סטיבנס, בקונוסוליה בבנגזי.

 

עוזב את הפנטגון אחרי פחות משנתיים בתפקיד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עוזב את הפנטגון אחרי פחות משנתיים בתפקיד(צילום: AFP)

רייס ביקשה למנוע מצב שבו תובך על ידי הרפובליקנים בשימוע על מינויה לתפקיד, ולכן העדיפה לוותר על מועמדותה למזכירת המדינה. זמן קצר לאחר מכן היא מונתה לתפקיד היועצת לביטחון לאומי, תפקיד שאינו מחייב אישור של הסנאט.

 

התאימו כמו כפפה ליד

אבל הייגל הוא סיפור אחר לגמרי. היחסים בין אובמה לבין הייגל הרפובליקני נוצרו במהלך הקדנציה האחת והיחידה של הסנאטור מאילינוי אובמה בגבעת הקפיטול. אובמה התנגד נחרצות למלחמה בעיראק, ועמדתו העניקה לו בסופו של דבר את הניצחון בפריימריז הדמוקרטיים על הילרי קלינטון ובבחירות לנשיאות ארה"ב על הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין (אם כי למצב הכלכלי היה גם חלק חשוב בהבסת מקיין). הייגל, גיבור מלחמת וייטנאם שכיהן כסנאטור מטעם מדינת נברסקה, נחשב לבכיר במפלגה הרפובליקנית ותמך ביציאת הכוחות האמריקניים מעיראק.

 

אובמה והייגל התאימו כמו כפפה ליד, והנשיא הדמוקרטי מינה את הסנאטור הרפובליקני לתפקיד שר ההגנה שלו כדי שיוביל את יציאת הכוחות האמריקניים מאפגניסטן ומעיראק ויבצע רפומה גדולה בתקציבי הענק של הפנטגון על רקע המצב הכלכלי הקשה.

 

הייגל עשה כראוי את העבודה שהטיל עליו אובמה. הוא פעל בפרופיל נמוך והשאיר את הכותרות לנשיא ולמזכיר המדינה המשלו. אלא שכמה אירועים שהתרחשו במזרח התיכון בשנה החולפת הפכו את שר ההגנה האמריקני לבלתי רלוונטי. בניגוד להבטחות של אובמה, ארה"ב לא עוזבת את אפגניסטן כדי למנוע את חזרת המדינה לכאוס שבו הייתה ערב פיגועי 11 בספטמבר 2001. 


היא מקורבת לנשיא, הוא לוחש לאובמה בענייני דאעש וסוריה. רייס ודמפסי (צילום: AP) (צילום: AP)
היא מקורבת לנשיא, הוא לוחש לאובמה בענייני דאעש וסוריה. רייס ודמפסי(צילום: AP)

ארה"ב חוזרת בהדרגה גם לעיראק אף שאובמה ממשיך להצהיר שחיילים אמריקנים לא ישתתפו בלחימה על הקרקע במדינה הערבית. אפשר בהחלט לדמיין את השלב הבא במלחמה שבו "יועצים" וכוחות מיוחדים אמריקניים יובילו את הכוחות העיראקי במלחמה מול ארגון הטרור "המדינה האיסלאמית" (דאעש). ואי אפשר לשכוח את המצב הכאוטי בסוריה, שבה נמשכת מלחמת האזרחים העקובה מדם ומאיימת לגלוש לשכנותיה.

 

הייגל הובא כשר הגנה, אבל אובמה זקוק לשר התקפי

המלחמה באיסלאם הקיצוני צוברת תאוצה מיום ליום. לא לשם כך הובא הייגל לפנטגון. הוא הובא כשר הגנה, אבל עכשיו זקוק אובמה בדחיפות לשר שיוביל את ההתקפה, לשר מלחמה.

 

סיבה נוספת לפרישתו, או הדחתו, של הייגל מתפקיד שר ההגנה הייתה ככל הנראה - כך על פי דיווחים - מחלוקות שפרצו בינו לבין הגנרלים האמריקנים, ובראשם מרטין דמפסי, יו"ר המטות המשולבים של צבא ארה"ב. בתקופה האחרונה הפך דמפסי לאיש הקרוב ביותר לאוזנו של אובמה, בייחוד בסוגיות ביטחוניות שקשורות למלחמה בדאעש בעיראק ובסוריה.

 

הייגל שלח באחרונה מזכר ליועצת לביטחון לאומי רייס שבו מתח ביקורת על האסטרטגיה האמריקנית הנוכחית לגבי המלחמה בסוריה. ביקורת זו פורסמה, וייתכן שסיפקה לאובמה את ההזדמנות להיפרד מהייגל כ"ידידים". והערב הם אכן נפרדו כידידים מול מצלמות התקשורת בבית הלבן.

 

המועמדים המובילים: מישל פלורנוי (משמאל), אשטון קרטר וג'ק ריד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המועמדים המובילים: מישל פלורנוי (משמאל), אשטון קרטר וג'ק ריד(צילום: AFP)

למרבה האירוניה, המינוי של שר ההגנה החדש יהיה תלוי בשני אנשים - הנשיא אובמה ויריבו מבחירות 2008, הסנאטור מקיין שיהפוך בחודש ינואר ליו"ר ועדת השירותים המזויינים. הוועדה היא זו שתערוך את השימוע לשר ההגנה המיועד. במשך שנים קורא מקיין לחימוש האופוזיציה בסוריה, ונחשב למבקר קולני של מדיניות אובמה בעיראק ובסוריה. הסנאטור הרפובליקני הבכיר צפוי לעשות חיים קשים למועמד של אובמה, שיודע כי עליו למנות כעת שר מלחמה לארה"ב.

 

הסגנית לשעבר תתמנה לשרת ההגנה הראשונה?

מתוך כל המועמדים האפשריים לתפקיד שר ההגנה הבא, שלושה שמות בולטים מעל כולם: מישל פלורנוי, אשטון קרטר והסנאטור ג'ק ריד.

 

פלורנוי כיהנה בעבר בממשל אובמה בתפקיד סגנית שר-ההגנה. היא ממוקמת במרכז המפה הפוליטית, ומוערכת מאוד על ידי דמוקרטים ורפובליקנים כאחד. אם תיבחר, תהיה פלורנוי לאישה הראשונה שמכהנת בתפקיד שר ההגנה של ארה"ב. בשנת 2011 היא פרשה מתפקידה בפנטגון כדי "להקדיש זמן למשפחה".

 

 

גם קרטר כיהן בתפקיד סגן שר ההגנה, ועזב את הפנטגון בנובמבר 2013. הסנאטור הדמוקרטי הוותיק ריד היה בעברו קצין בכיר בצבא האמריקני ונמצא בקדנציה הרביעית שלו.


פורסם לראשונה 24/11/2014 23:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נפרדו כידידים. אובמה והייגל
צילום: AFP
מומלצים