שתף קטע נבחר

מהומות בארה"ב, השוטר שירה בנער שחור לא יועמד לדין

עימותים קשים בפרגוסון בעקבות החלטת חבר המושבעים במיזורי לא להגיש כתב אישום נגד השוטר הלבן שירה למוות במייקל בראון באוגוסט. עשרות מבנים וניידות משטרה הועלו באש, דיווחים על אש כבדה מנשק אוטומטי, שיבושים בטיסות ומחאות גם בניו יורק ובוושינגטון. צפו בשידור החי ממיזורי

מהומות קשות פרצו הלילה (יום ג') בעיירה פרגוסון במיזורי וגם במקומות נוספים בארצות הברית לאחר שחבר מושבעים בקדם-משפט בעיירה קלייטון שבמדינת מיזורי החליט שלא להעמיד לדין את השוטר הלבן דארן וילסון, שירה למוות בנער השחור מייקל בראון בעיירה הסמוכה פרגוסון באוגוסט. משטרת סנט לואיס דיווחה על אש אוטומטית כבדה שנפתחה באחד האזורים בפרגוסון וכמו כן בוטלו חלק מהטיסות בנמל התעופה הבינלאומי בסנט לואיס.  

  

 

רבים נהרו לרחובות עוד בטרם פרסום ההכרעה, ולאחריה דווח על ניידת משטרה שהוצתה וכן על גז מדמיע וירי לעבר מפגינים. הפגנות מתקיימות גם בניו יורק, בשיקגו, בוושינגטון, בסיאטל ובמקומות אחרים בארצות הברית. בין היתר חסמו עשרות מפגינים כביש מהיר באוקלנד, קליפורניה. מעט אחרי השעה 08:30 בבוקר שעון ישראל דווח על מקרי הצתה וביזה של כמה בתי עסק בפרגוסון. מפקד משטרת סנט לואיס ג'ון בלמר מסר שעשרות בתי עסק הועלו באש, ולדבריו המצב "חמור בהרבה" מהמהומות שפרצו באוגוסט בעקבות הירי הקטלני: "שמעתי בעצמי כ-150 יריות". לדבריו, המשטרה לא ירתה עד כה אפילו ירייה אחת.  

 

עוד דווח כי שוטר נורה באוניברסיטה בפרבר של סנט לואיס, ליד פרגוסון. לא ברור אם יש לכך קשר למהומות סביב ההחלטה שלא להעמיד לדין את השוטר שירה בנער באוגוסט. מצבו של השוטר שנפצע הבוקר קל.

  

מסעדה הועלתה באש (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מסעדה הועלתה באש (צילום: EPA)

דארן וילסון, השוטר היורה שלא יועמד לדין (צילום: AFP PHOTO / St. Louis County Prosecutor's Office) (צילום: AFP PHOTO / St. Louis County Prosecutor's Office)
דארן וילסון, השוטר היורה שלא יועמד לדין (צילום: AFP PHOTO / St. Louis County Prosecutor's Office)
כוחות ההצלה נשלחו למוקדי המהומות (צילום: AP) (צילום: AP)
כוחות ההצלה נשלחו למוקדי המהומות (צילום: AP)
  

נזק לרכוש במיזורי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נזק לרכוש במיזורי (צילום: AFP)

כוחות משטרה רבים ברחובות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
כוחות משטרה רבים ברחובות(צילום: EPA)

הפגנה גם מול הבית הלבן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפגנה גם מול הבית הלבן (צילום: רויטרס)

ובטיימס סקוור בניו יורק (צילום: AP) (צילום: AP)
ובטיימס סקוור בניו יורק(צילום: AP)

המפגינים הציתו ניידות משטרה בסנט לואיס (צילום: MCT) (צילום: MCT)
המפגינים הציתו ניידות משטרה בסנט לואיס (צילום: MCT)

מהומות בפרגוסון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מהומות בפרגוסון (צילום: AFP)

אירועי ביזה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אירועי ביזה(צילום: AFP)

ניו יורק (צילום: AP) (צילום: AP)
ניו יורק(צילום: AP)

"רק מהפכה תביא צדק". מחאה בטיימס סקוור (צילום: AP) (צילום: AP)
"רק מהפכה תביא צדק". מחאה בטיימס סקוור (צילום: AP)

בניו יורק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בניו יורק(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

נוזל אדום הותז על שוטר (צילום: AP) (צילום: AP)
נוזל אדום הותז על שוטר (צילום: AP)

משפחתו של בראון פרסמה הודעה קצרה שבה נכתב: "אנו מאוכזבים מאוד שהיורה בבננו לא יועמד לדין". הנשיא האמריקני ברק אובמה הופיע בבית הלבן לתדרוך זמן קצר לאחר מסיבת העיתונאים בקלייטון ודרש מהמפגינים שלא לנקוט אלימות. "אנחנו אומה המבוססת על כיבוד החוק ואנחנו צריכים לכבד את ההחלטה, בין שמסכימים לה ובין שלא".

 

אובמה קרא למוחים להפגין בשלווה ולאנשי החוק לפעול באיפוק. הוא הוסיף כי הבעיה שעלתה ממקרה בראון אינה קיימת רק בפרגוסון אלא ברחבי ארה"ב. "ביותר מדי מקומות קיים אי-אמון בין אנשי חוק לבין ציבורים שלמים על רקע של אפליה גזעית". עם זאת הדגיש הנשיא כי השוטרים מסכנים את חייהם מדי יום והם צריכים לפעול יחד עם הקהילה ולא נגדה, ולהבדיל בין אלה שמנצלים את המצב לאלימות.

אש המחאה מתפשטת (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אש המחאה מתפשטת(צילום: EPA)

מיזורי עולה בלהבות (צילום: AP) (צילום: AP)
מיזורי עולה בלהבות (צילום: AP)

מחאה בשיקגו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מחאה בשיקגו (צילום: AFP)

גרפיטי באוקלנד, קליפורניה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גרפיטי באוקלנד, קליפורניה (צילום: רויטרס)

דורכים על דגל ארה"ב בקליפורניה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דורכים על דגל ארה"ב בקליפורניה (צילום: רויטרס)

כביש מהיר נחסם בקליפורניה (צילום: AP) (צילום: AP)
כביש מהיר נחסם בקליפורניה (צילום: AP)

שוטרים עם מסכות גז בפרגוסון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שוטרים עם מסכות גז בפרגוסון (צילום: EPA)

בפרגוסון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
בפרגוסון (צילום: EPA)

מהומות בפרגוסון (צילום: AP) (צילום: AP)
מהומות בפרגוסון (צילום: AP)

לכבד את החוק. אובמה הלילה (צילום: AP) (צילום: AP)
לכבד את החוק. אובמה הלילה(צילום: AP)

כמה מאות מפגינים התרכזו בפרגוסון בשעה שהתובע בוב מקנה הקריא את שיטות הפעולה של המושבעים והחלטתם לגבי וילסון. התובע הסביר כי אין עילה להגיש כתב אישום נגד וילסון ותיאר את השתלשלות תקרית הירי. הוא אמר כי בראון הוא זה שתקף את השוטר והוא ירה לעברו יריית אזהרה. בראון נעצר במקומו ואחר כך שב לתקוף את השוטר שירה בו להגנה עצמית. המושבעים התבקשו להכריע אם הירי של השוטר נעשה משיקול מקצועי והגיוני או שמדובר בעבירה פלילית. מומחי משפט הבהירו מלכתחילה כי קשה מאוד להעמיד לדין שוטר שטוען כי חשב שחייו נתונים בסכנה.

 

המושבעים, תשעה לבנים ושלושה שחורים, ששבעה מהם גברים וחמש נשים, הכריעו בנושא בשעות הצהריים (שעון מקומי), וסביר להניח שהחלטה כן להעמיד את השוטר לדין הייתה מתפרסמת מיד. אולם המושבעים שוחררו לבתיהם ושלטונות החוק החליטו שההודעה על ההחלטה תימסר לציבור כמה שעות לאחר מכן, כנראה כדי למנוע מהומות ברחובות. החלטה זו נתקלה בביקורת רבה בשל העובדה כי בשעות החשכה קיים סיכוי גדול יותר לאלימות.

מייקל בראון בן ה-18 ()
מייקל בראון בן ה-18

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 
 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

השחורים בפרגוסון וברחבי ארצות הברית, שהעריכו כי המושבעים יכריעו לטובת השוטר, התכוננו להכרעה מבעוד מועד. כך גם כוחות הביטחון. הנשיא אובמה פנה כבר שלשום לציבור וביקש מהמפגינים להשתמש בזכותם להפגין אך לעשות זאת ללא אלימות. הלילה פנה מושל מדינת מיזורי ג'יי ניקסון לאזרחיו וקרא להם להפגין איפוק וריסון ולכבד את החלטת המושבעים.

 

ניקסון לא לקח סיכונים והכריז מבעוד מועד על צו חירום שאפשר לו לגייס כוחות גדולים של המשמר הלאומי וגופי משטרה שונים כדי להיערך למהומות. בעלי עסקים במרכז העיר אטמו את החנויות שלהם כמקובל בהיערכות לקראת הוריקן, כדי שמפגינים אלימים לא יפגעו בעסקיהם ולא יבזזו את תכולתם.

השוטר דארן וילסון לא יועמד לדין (צילום: AFP PHOTO / St. Louis County Prosecutor's Office) (צילום: AFP PHOTO / St. Louis County Prosecutor's Office)
השוטר דארן וילסון לא יועמד לדין (צילום: AFP PHOTO / St. Louis County Prosecutor's Office)
 

האקדח שבו ירה השוטר בנער השחור (צילום: AP) (צילום: AP)
האקדח שבו ירה השוטר בנער השחור (צילום: AP)

החשש במיזורי לא עלה דווקא מאלימות של תושבי המקום אלא מאפרו-אמריקנים בעלי רקע עברייני שהגיעו מניו יורק, לוס אנג'לס וערים גדולות אחרות המנצלים את המצב כדי לעורר מהומות אלימות בחסות אוכלוסיית מפגינים תמימה.

 

הלילה נחשפו גם תמונותיו של השוטר דארן וילסון שהוצגו לחבר המושבעים כפי שצולם בבית החולים בסנט לואיס לאחר הירי הקטלני. וילסון העיד בשעתו שבראון היכה אותו בפניו וממצאים רפואיים הצביעו על מכה יבשה. הוא עבר גם צילום רנטגן שלא הצביע על שברים: "הוא היה גדול ממני וחזק ממני", תיאר השוטר את בראון, "ספגתי שתי מהלומות בפניי וחששתי שהשלישית תהיה קטלנית".  

 

בראון בן ה-18 נורה למוות ב-10 באוגוסט על ידי השוטר הלבן וילסון אף שלא היה חמוש. מותו של הנער הצית גל של מהומות בקרב שחורים ומקרי ביזה, הצתות וגרימת נזק לחנויות. המקרה הצית גם דיון ער על מתיחות בין-גזעית בארה"ב, על "פרופיילינג" אתני ועל הקלות היחסית שבה שוטרים פותחים באש קטלנית כשמולם עומד חשוד שחור. המקרה אירע גם בתקופה שבה מכהנים לראשונה נשיא ושר משפטים שחורים.

 

מאז הירי בבראון אירעו כמה תקריות ירי נוספות בין-גזעיות, והאחרונה שבהן אירעה בשבת האחרונה. שוטר מקליבלנד שבאוהיו ירה בילד אפרו-אמריקני בן 12 שעורר חשד לאחר שנופף באקדח דמה. רק לאחר הירי התברר שמדובר באקדח אוויר מסוג bb gun שיורה כדורי פלסטיק. הילד, טמיר רייס, מת מפצעיו שלשום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מהומות בפרגוסון
צילום: EPA
צילום: AFP
מוחים בסנט לואיס
צילום: AFP
מומלצים