שתף קטע נבחר

בגלל חקירת המנהל: המורים העל-יסודיים מסרבים ללוות טיולים

בעקבות החלטה לפתוח מחדש תיק על מות תלמיד בטיול ב-2009: ארגון המורים הודיע כי הוא דורש חסינות מתביעות פליליות. היו"ר רן ארז: "על משרד החינוך לדאוג לנו". משרד החינוך: הטיולים יתקיימו כשגרה

ארגון המורים העל-יסודיים הודיע הערב (ג') שמורים לא יקחו חלק בליווי טיולים. יו"ר הארגון רן ארז הכריז כי ההחלטה תיושם עד שלמורים תהיה חסינות מתביעות פליליות. לדבריו, ההחלטה נובעת מפתיחתו מחדש של תיק חקירה על טביעתו למוות של תלמיד בחמי טבריה ב-2009. החקירה מתנהלת נגד מנהל בית הספר, רכז השכבה, המחנך והמציל במקום.

 

 

עם זאת הבהיר ארז בהודעתו למורים כי אין לשבש פעילויות חוץ בית ספריות אחרות כמו תיאטראות, תערוכות, הכנה ומסע לפולין. במקביל, ולכאורה ללא קשר להודעה, אתמול הרשיע בית המשפט המחוזי בנצרת את מנהל חטיבת הביניים בישיבת חורב בירושלים, יוסף אליאב, בגין גרימת מותו ברשלנות ב-2010 של הנער אביתר אביבי. על אליאב, שבעת המקרה כיהן כסגן המנהל, נגזר עונש של 400 שעות למען הציבור וארבעה חודשי מאסר על תנאי.

 

ממשרד החינוך נמסר: "הארגון לא פנה בנושא לגורמי המקצוע במשרד. הדרך לפתרון סוגיות היא באמצעות הידברות ולא באמצעות הנחיות חד-צדדיות הפוגעות בתלמידי ישראל. בכל מקרה, המשרד מנחה לקיים את הטיולים כשגרה ויתקיים בנושא דיון עם הארגון".

  

גם לפני כשנה הודיע ארז על ביטול פעילויות מחוץ לבתי הספר, כחלק מסכסוך עבודה מול משרד החינוך על רקע יישום רפורמות "אופק חדש" ו"עוז לתמורה".  

"מורה לא יכול להכיר בעל פה את כל ההנחיות" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
"מורה לא יכול להכיר בעל פה את כל ההנחיות"(צילום: shutterstock)

בהודעתו הערב פירט ארז את נסיבות האסון מ-2009: "ניתנו מראש הסברים לתלמידים כיצד לטבול בבריכות רדודות, הועמדו מצילים והמקום נסגר לתלמידים בלבד. למרות כל האמצעים שננקטו, קרה אסון. לא ידוע מהי הסיבה. האם סיבה רפואית, מכה שקיבל, פעולה של תלמיד אחר וכדומה".

 

ארז טען שהמשטרה החליטה לסגור את החקירה, אולם כתוצאה מלחץ המשפחה פתחה הפרקליטות מחדש את התיק. "מורה שיוצא לטיול פעם בשנה עם כיתתו לא יכול להכיר בעל פה את ההנחיות שבספר עב הכרס שהוציא משרד החינוך, מה עוד שתמיד יכול להיות דבר שלא מכוסה על ידי ההנחיות. אם משרד החינוך מעוניין בכך שהטיולים ימשכו, עליו לדאוג לחסינות למורים מפני תביעות משפטיות, או לחילופין הפעלת הטיולים על ידי גופים המתמחים בכך".

 

מועצת התלמידים והנוער הארצית מסרה בתגובה: "אנו קוראים לארגון המורים הארצי להתחשב בתלמידי ישראל ולמצוא דרך הידברות אחרת על מנת להשיג את מבוקשם. אנו מאמינים שדרך זו של עיצומים הפוגעת בתלמידים בלבד תוביל לנזק ולמפח נפש. המועצה הארצית מוכנה לסייע, לגשר ולקדם את ענייניו של ארגון המורים, כל עוד התלמידים לא יפגעו". מועצת הודיעה שאם לא יתבטלו העיצומים בקרוב, היא תשקול את צעדיה להמשך.

 

יו"ר מועצת התלמידים, גל יוסף: "אם לא תהייה לנו ברירה, נשקול אפשרות להשבית את הלימודים בבתי הספר העל יסודיים. אנחנו לא מוכנים שכל פעם מחדש חילוקי הדעות בין ארגון המורים למשרד החינוך יבואו על חשבון התלמידים. אנחנו מסכימים עם הדרישה של המורים, אבל לא עם הדרך. הטיולים הללו מאוד משמעותיים מבחינתנו התלמידים. זה לא הוגן לעשות את המלחמות האלה על חשבוננו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים