שתף קטע נבחר

הדרישה המרכזית של החרדים מנתניהו: "תתחייב שלא תוקם ממשלה בלעדינו"

המו"מ לדיל הגדול בין ראש הממשלה למפלגות החרדיות מתנהל בקדחתנות מאחורי הקלעים. ל-ynet נודע כי במפלגות החרדיות דורשים מראש הממשלה, בתמורה לתמיכה בו אצל הנשיא לאחר הבחירות, התחייבות חד משמעית שלא תוקם ממשלה בלעדיהם

המו"מ לדיל הגדול בין נתניהו לחרדים - כך זה פועל מאחורי הקלעים: ל-ynet נודע כי המפלגות החרדיות הבהירו לראש הממשלה בנימין נתניהו כי בתמורה להתחייבות להמליץ עליו להרכיב את הממשלה הבאה לאחר הבחירות - הוא ייאלץ להתחייב באופן חד משמעי שלא ירכיב ממשלה בכל מקרה בלעדיהם. בנוסף החרדים דורשים התחייבויות בנושאים הבאים: תקציבי ישיבות, הסרת הסנקציות הפליליות בחוק גיוס, קצבאות ילדים וגיור. הפעם הדגישו החרדים כי בניגוד לעבר, הם לא יסתפקו בלחיצת יד.

 

בסיעות החרדיות אומרים כי אחד המשקעים הגדולים עם נתניהו נגע לעובדה שהוא זה שפירק את הברית איתם והשאיר אותם באופוזיציה. עובדה זו יצרה מצב שלראשונה מזה שנים, לא רק שהחרדים אינם בעמדות השפעה, הם נאלצו להתמודד עם גזירות שונות בעקבות ההרכב הקואליציוני הנוכחי, דוגמת הסנקציות על מי שלא מתגייס לצה"ל, חוק השוויון בנטל ותקציבים לחרדים שנפגעו.

  

חברי הכנסת ליצמן וגפני (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חברי הכנסת ליצמן וגפני(צילום: מוטי קמחי)

 

נתניהו. בדרך לדיל? (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו. בדרך לדיל?(צילום: EPA)

החרדים טוענים כי לא ייתכן כעת שנתניהו ידרוש מהם הצהרות פומביות ויבקש מהם צ'ק פתוח להרכיב את הממשלה הבאה, בעוד שייתכן כי בבחירות הבאות יסונדל שוב בהרכב קואליציוני אחר שבסוף ישאיר אותם מחוץ לקואליציה.

 

נציגים בסיעות החרדיות אמרו כי "לא ייתכן שאנחנו נהיה תוכנית גיבוי, או משענת למצב שבו לנתניהו אין קואליציה אחרת. הוא צריך להבין שאנחנו נדרוש התחייבות שבכל מקרה ובכל תסריט שלא יתרחש בבחירות הבאות, אם יתקיימו בקרוב, אנחנו חלק בלתי נפרד מכל הרכב שיקים ולא משנה אילו דרישות יהיו לשותפים פוטנציאליים אחרים בממשלה שירצה להקים".

 

"עברנו משבר אמון קשה"

גורם ביהדות התורה אישר הבוקר: "אלה הדרישות העקרוניות שלנו, והפעם נתעקש על הסכם חתום ומניח את הדעת ולא שוב באמירות וחיוכים. כבר היינו שם. מדובר בניסיון לשדך מחדש בני זוג שכבר עברו משבר אמון קשה בפרק א', כולל בגידה. זה לא פשוט. אם תהיה התחייבות נמליץ על נתניהו להרכבת הממשלה. כרגע אין דבר כזה".

 

יהדות התורה, המפלגה החרדית האשכנזית, מורכבת משתי סיעות - אגודת ישראל (חסידים - בראשות יעקב ליצמן), ודגל התורה (ליטאים - בראשות משה גפני). החסידים שולטים במפלגה וליצמן יושב הראש של המפלגה שבה יותר נציגים לחסדים, אבל דווקא לדעתם של רבני הליטאים, בעבר הרב אלישיב והיום הרב שטיינמן, יש משקל משמעותי יותר בגלל מעמדם בציבור החרדי כגדולי הדור. על פי ההדלפה אמש לכלי תקשורת במגזר החרדי, האשכנזים החסידים וש"ס הכריעו בעד נתניהו אך הליטאים עוד לא נתנו תשובה.

 

בסיעות החרדיות אומרים כי אחד המשקעים הגדולים בקשר עם נתניהו נגע לעובדה שהוא זה שפירק עמם את הברית והותיר אותם באופוזיציה. כך לראשונה זה שנים, לא רק שהחרדים אינם בעמדות השפעה, אלא שהם אף נאלצו להתמודד עם גזרות שונות בעקבות ההרכב הקואליציוני הנוכחי, דוגמת הסנקציות, חוק השוויון בנטל ותקציבי המגזר שנפגעו. החרדים טוענים כי לא ייתכן כעת שנתניהו ידרוש מהם הצהרות פומביות ויבקש מהם צ'ק פתוח להרכיב את הממשלה הבאה, בעוד שיש אפשרות שבבחירות הבאות הוא יסונדל שוב בהרכב קואליציוני אחר , ובסוף הוא יותיר אותם מחוץ לקואליציה.

  

נציגים בסיעות החרדיות אמרו כי "לא ייתכן שאנחנו נהיה תוכנית גיבוי, או משענת למצב שבו לנתניהו אין קואליציה אחרת. הוא צריך להבין שאנחנו נדרוש התחייבות שבכל מקרה ובכל תסריט שלא יתרחש בבחירות הבאות, אם יתקיימו בקרוב, אנחנו חלק בלתי נפרד מכל הרכב שיקים ולא משנה אילו דרישות יהיו לשותפים פוטנציאליים אחרים בממשלה שיקים".

 

אמש דווח עוד בכלי תקשורת חרדיים כי באגודת ישראל הסכימו להיעתר לבקשתו של נתניהו ולתמוך בו. אלא שיו"ר ש"ס ח"כ דרעי, שכבר

 הודיע כמה פעמים כי מפלגתו דורשת בחירות מוקדמות, אמר ל-ynet בנוגע לדיווחים: "לא היה ולא נברא. זה לא סגור. הכל ספינים. לפני יום ראשון לא יקרה שום דבר. גם בתוך המפלגות לא יקרה כלום. אף אחד לא יכול לתת תשובה בלי השני".

 

עם זאת, בראיונות שהעניק לתחנות רדיו חרדיות רמז דרעי כי סיעתו מוכנה לפתוח דף חדש מול ראש הממשלה מהליכוד, זאת לאחר שהטילו עלו באופן אישי את האחריות לפגיעה בחרדים, גם כאשר הובילו אותה השרים יאיר לפיד ונפתלי בנט. "אנחנו לא פוסלים אף אחד ולא תומכים באף אחד", אמר דרעי. "מעשיך יקרבוך ומעשיך ירחקוך. לא באים לעשות פנקסנות של נקמה או חשבונאות".


פורסם לראשונה 28/11/2014 11:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נתניהו וליצמן. ארכיון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים