שתף קטע נבחר

ישראל, פמיניזם ואייפונים: ציטוטי ארדואן

השנה התגבר קצב האמירות הפרובוקטיביות של נשיא טורקיה שמשתלח בנשים, משווה את ישראל להיטלר ולא חס גם על טוויטר. הפרשנים טוענים שהוא מחזר אחר השמרנים, אבל גם להם מתחיל להימאס: "הוא חייב לדבר פחות"

העולם עוקב בתמיהה אחרי התבטאויותיו החריגות של נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן. הערותיו הפרובוקטיביות, שנדמה כי "העלו הילוך" בעת האחרונה, אמנם גורמות למבוכה בעולם אך פונות אל לב השמרנים בטורקיה.

 

עוד חדשות בעולם :

"זכאי": מובארק חגג, הורים שכולים התמוטטו

דאעש תקף מטורקיה. צפו בתיעוד מקובאני

ביי-ג'ינג: סין אוסרת על משחקי מילים

 

רק בחודש החולף הכריז ארדואן שנשים אינן שוות לגברים ושהמוסלמים גילו את אמריקה לפני כריסטופר קולומבוס. שלשום הכריז כי "במערב היו רוצים לראות את המוסלמים מתים". לעיתים נדירות חזר בו מהצהרה שחוללה סערה, ובשניים מהמקרים האחרונים הוא יצא לקרב והאשים את התקשורת המערבית בעיוות דבריו והתעקש כי הוא צדק מלכתחילה.

"אני סקסיסט? אני מגן זכויות הנשים". ארדואן (צילום: AP) (צילום: AP)
"אני סקסיסט? אני מגן זכויות הנשים". ארדואן(צילום: AP)
 

"רק בגלל שחזרתי על עובדה שמבוססת על מחקר מדעי התקשורת המערבית והזרים שבקרבנו, שסובלים מתסביך אגו, שמו אותי למטרה", אמר בתגובה למחלוקת שנוצרה בעקבות דבריו כי המוסלמים גילו את אמריקה לפני כריסטופר קולומבוס. על הטענות שהוא שובניסט אמר: "אני סקסיסט? אני מגן זכויות הנשים".

 

חלק מהטורקים נבוכים ונדהמים מדבריו הקשים, אך הפרשנים אומרים שהאמירות הבוטות נועדו לחזר אחר תמיכת השמרנים בטורקיה, אלו שסייעו לו לזכות באוגוסט בבחירות לנשיאות. "רוב המצביעים הטורקים, בהתחשב ברמת ההשכלה שלהם, נהנים כשהמנהיג הטורקי מתנגח במעצמה זרה", אומר אדיל גור, ראש מכון הסקרים A&G.

פונה ללב השמרנים. הפגנת תמיכה בנשיא (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פונה ללב השמרנים. הפגנת תמיכה בנשיא(צילום: AFP)
 

"המצביע הטורקי המשכיל עשוי לשאול שאלות על איך ההצהרות האלה נראות בחוץ, אבל המצביע הממוצע מסכים איתו ולא שואל את השאלות הללו", אומר אדיל. אך ההצהרות של ארדואן (ותדירותן) מתחילות לגרום לדאגה אפילו במקומות שבהם בדרך כלל הוא יכול לסמוך על תמיכה נלהבת.

 

"הוא חייב לחשוב על לדבר פחות בגלל שגם אם הוא צודק, הדרך שבה הוא מדבר מעורר פולמוס אינסופי", אומר מהמט בארלאס, פרשן בעיתון "סבאח" שידוע בתמיכתו בממשלה. להלן כמה מהציטוטים הזכורים יותר מהעת האחרונה של הנשיא הטורקי:

 

"במערב היו רוצים לראות את המוסלמים מתים"

"זרים אוהבים נפט, זהב, יהלומים ואת כוח העבודה הזול במדינות המוסלמיות. הם אוהבים עימותים, מלחמות ואת הסכסוך במזרח התיכון. תאמינו לי, הם לא אוהבים אותנו. הם נראים כמו חברים, אבל הם רוצים לראות אותנו מתים, הם אוהבים לראות את הילדים שלנו מתים". (28 בינואר 2014, בוועידה כלכלית באיסטנבול)

 

"המוסלמים גילו את אמריקה"

"מלחים מוסלמים הגיעו לחופי אמריקה בשנת 1178. ביומנים שלו, כריסטופר קולומבוס התייחס להימצאותו של מסגד על ראש הר בקובה. היחסים בין אמריקה הלטינית לאיסלאם מתחילים במאה ה-12. המוסלמים גילו את אמריקה ב-1178, לא כריסטופר קולומבוס" (15 בנובמבר 2014, בכנס של מוסלמים לטינו-אמריקנים באיסטנבול)

 

"נשים לא שוות לגברים"

"הדת שלנו הגדירה את התפקיד של האישה בחברה: אימהות. כמה אנשים יכולים להבין את זה, בזמן שאחרים לו. אתה לא יכול להסביר את זה לפמיניסטיות בגלל שהן לא מקבלות את מושג האימהות. אי אפשר לגרום לנשים לעשות כל סוג של עבודה כמו גברים, כפי שעשו במשטרים הקומוניסטיים. אי אפשר לומר להן לצאת לחפור באדמה. זה נגד הטבע העדין שלהן". (24 בנובמבר 2014, במהלך ועידה באיסטנבול שעסקה בזכויות הנשים)

 

"תפסיק כבר לעשן"

במהלך ביקור באיסטנבול גער ארדואן בגבר שהפר את החוק שאוסר על עישון במקומות ציבוריים. "האיש חסר הבושה הזה יושב שם וממשיך לעשן אפילו אחרי שהנשיא אומר לו לא לעשות את זה. יש עונש על עבירות כאלה!". (3 בנובמבר, 2014)

במהלך הסיור באיסטנבול שבו גער במעשן ()
במהלך הסיור באיסטנבול שבו גער במעשן
 

"שמח לתמוך בחמאס"

"ישראל הפגיזה את עזה ללא רחמים והגבירה את הקצב רק כי ילד נהרג מרקטה", אמר ארדואן במהלך מבצע "צוק איתן". על התמיכה של טורקיה בחמאס אמר: "אם העמידה לצד העשוקים היא פשע או חטא, אני האדם המאושר ביותר לבצע את הפשע הזה. טורקיה לא תסכים בשום אופן לדחות את התמיכה במי שעושקים אותו". (30 באוגוסט 2014, בראיון לאל-ג'זירה)

 

"ישראל היא כמו היטלר"

עוד בראשית מבצע "צוק איתן" תקף ארדואן את ישראל ואמר: "לישראלים אין מצפון, אין כבוד, אין גאווה. הם מקללים את היטלר יום ולילה, אבל עולים על היטלר בברבריות". בהזדמנות קודמת השווה ארדואן את ח"כ איילת שקד לצורר הנאצי: " יש חברת כנסת שאומרת שוב ושוב 'הפלסטינים הם האויבים שלנו'", אמר ארדואן, וציין כי המנטליות שלה מזכירה לו את היטלר. "הסוף לחופשות הכול כלול", נמסר אז מלשכתה של שקד. (15 ו-19 ביולי, 2014)

 

"אל תברח, זרע ישראל"

בסרטון שעלה לרשת נראה ארדואן מוקף במאבטחים מול מפגינים זועמים בסומה, שבה נהרגו 283 איש בקריסת מכרה פחם. מפגין התעמת עם ארדואן, היכה אותו ונמלט. "למה אתה בורח ממני, זרע ישראל?", אמר לו ארדואן. (15 במאי, 2014)

 

"האייפון החדש? בדיוק כמו הקודם"

לא רק ישראל והאיסלאם נמצאים על סדר היום של ארדואן, אלא גם עולם הסמארטפונים. עם יציאתו לחנויות של אייפון 6 אמר ארדואן: "החברה מביאה לנו דגם חדש כמעט כל שנה. אבל למעשה האייפון הזה לא באמת שונה מזה של השנה הקודמת " (ציטוט בעיתון הטורקי

"הורייט", 28 בספטמבר, 2014)

 

"אנחנו נחסל את טוויטר"

המנהיג הטורקי מעולם לא היה חסיד של הטכנולוגיה, ואיים להשבית את הרשת החברתית שבה פורסמו הדלפות על פרשת שחיתות ממשלתית שהסעירה את טורקיה. "אנחנו נחסל את טוויטר. לא אכפת לי מה הקהילה הבינלאומית אומרת. הם יראו את עוצמתה של הרפובליקה הטורקית". על הרשתות החברתיות אמר ארדואן שנה קודם: "עבורי זו הסכנה הגדולה ביותר לחברה". (20 במרס, 2014)

 

אם לא די בהצהרות הללו, היום סיפק שר המדע, התעשייה והטכנולוגיה של טורקיה ציטוט נוסף, שקורא תיגר על התפיסה ההיסטורית של כדור הארץ. "700 או 800 שנים לפני גלילאו, 71 מדענים מוסלמים חשפו כי כדור הארץ הוא עגול", אמר השר פיקרי איסיק בוועידת עסקים באנטליה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"אני המטרה של התקשורת המערבית"
צילום: רויטרס
מומלצים