שתף קטע נבחר

נתניהו מתייצב נגד חוק מע"מ אפס: "לא נאחז בכיסא. אם לא נוכל למשול, נלך לבוחר"

על רקע המשבר המחריף בממשלה והאיומים בבחירות, אומר ראש הממשלה בשיחות סגורות כי "כפי שמתנהלת כעת סיעת יש עתיד, אי-אפשר להמשיך למשול". הוא מתייצב נגד חוק מע"מ אפס: "לא שלם עם חוק שמבזבז מיליארדים ולא יוריד את מחירי הדיור"

שר האוצר יאיר לפיד הציג את חוק מע"מ אפס כגולת הכותרת של כהונתו. החוק זכה לתמיכת הממשלה וגם לתמיכת ראש הממשלה בנימין נתניהו. אבל על רקע המשבר המעמיק בממשלה ובעיקר בין נתניהו ללפיד מתייצב נתניהו נגד החוק, ואומר בשיחות סגורות כי מדובר בחוק רע: "אני לא שלם עם העברת חוק שמבזבז מיליארדים מקופת המדינה ולא יוריד את מחירי הדיור אלא להיפך". מוקדם יותר האשימו בכירים בליכוד את לפיד כי החוק "ייטיב רק עם קבלנים המקורבים ליועציו ולמפלגתו".

 

בסביבת לפיד רואים בחוק מע"מ אפס תנאי הכרחי להמשך הישרדותה של הממשלה. לפיד תקף מוקדם יותר את ראש הממשלה ואמר שהוא משתף פעולה עם "חמישה חברי מרכז ליכוד ששולטים במדינה, משפיעים על הפוליטיקאים במפלגה ומשכנעים אותו שלא לקבל את התקציב". לפיד האשים את נתניהו שמחפש לדבריו להשיג רווח פוליטי מהנסיבות הנוכחיות ולהבטיח כי החרדים יתמכו בו אחרי הבחירות: "במקום זה מתעסקים בפוליטיקה הכי קטנה שיש - מה יהיה אחרי הבחירות, איך נעשה קוניונקטורות עם החרדים?"

 

נתניהו, מנגד, אמר בשיחות הסגורות כי "אני לא נאחז בכיסא, יכולתי בקלות להעביר את תקציב המדינה ולהישאר בשלטון עוד שנתיים, אבל קיבלתי מנדט מאזרחי ישראל לנהל את המדינה כפי שאני מבין, באחריות ובניהול תקין מתוך ראיית טובת הכלל. כפי שמתנהלת כעת סיעת יש עתיד אי-אפשר להמשיך למשול. ככה לא מושלים. לא אתן יד לביצוע המדיניות השגויה של לפיד ולבני. מגיעה לאזרחי המדינה ממשלה שתוכל למשול, ואם אגיע למסקנה שאני לא יכול להוביל את הממשלה בדרך שאני מאמין, נלך אל הבוחר".

 

עוד אמר נתניהו: "לא אתן ללפיד לעשות תרגילים בתקציב הביטחון ולא אתן לו לפגוע בצה"ל ובביטחון חיילינו. שמעתי ססמאות שונות ומשונות מלפיד על פוליטיקה חדשה, אבל אני יכול לומר שמה שאני רואה הוא עיסוק בפוליטיקה הכי ישנה, ניסיונות לפוטש, ניסיונות לפתות חרדים להקים ממשלה חלופית ופעולות אחרות המשרתות את האינטרסים הצרים של לפיד במקום לראות את טובת המדינה".

 

בכירים בליכוד אמרו מוקדם יותר כי "אין גבול ואין בושה לפרצוף הכפול של לפיד, אשר מצד אחד מדבר על פוליטיקה חדשה, ומצד שני בוחש ועוסק בפוליטיקה ישנה במלוא כיעורה. הציבור שנתן ללפיד 19 מנדטים מצפה ממנו לסור מדרך האיומים, התכתיבים, ההשתלחויות והפופוליזם, ולהתחיל, סוף כל סוף, לפעול באחריות לטובת העם והמדינה".

 

ב"יש עתיד" טוענים בנוסף כי ראש הממשלה נוקט התנהגות חריגה של נתק במשך כחודש עם המפלגה הגדולה ביותר בכנסת, שהיא שותפה קואליציונית. לדבריהם, מעבר לשורת נושאים שתקועים ואינם מקודמים, כגון תקציב חוק ההסדרים וחוק מע"מ אפס, "נתניהו גרם בכוונה להחרפת המשבר כשהתעקש להביא חוק מתסיס ושנוי במחלוקת דוגמת חוק הלאום בנוסח של ח"כ זאב אלקין. הבאת חוק בנוסח הקיצוני הזה, שברור מראש שהוא לא יאושר, מטרתה מראש להוסיף תסיסה בקואליציה ולא לפתור את המשבר".

 

לדברי לפיד, "חלק גדול במשבר הזה הוא אישי, אבל לא הכול. ניתן לפתור אותו בשיחה בינינו, אבל זו גם החלטה על שינוי מדיניות שראש הממשלה צריך לקבל. הוא צריך להחליט שהוא לא רוצה בחירות ולהעביר תקציב ולהתייצב בפני מפלגתו ולומר להם שחגיגת השחיתות נגמרה. התקציב שהם יוצאים נגדו עכשיו הוא תקציב שהם הצביעו בעדו בממשלה. במקום להתעסק במה שחשוב הם מתעסקים בשיקולים פוליטיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרק ישראל סלם
נתניהו ולפיד
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים