שתף קטע נבחר

על רקע המשבר: נתניהו ולפיד ייפגשו מחר

לאחר כמעט חודש של נתק מוחלט בין השניים ועל רקע חילוקי דעות קשים בשורה של נושאים הקשורים לתקציב המדינה, ראש הממשלה ושר האוצר צפויים להיפגש מחר. גורמים המקורבים לנתניהו אמרו: "ראש הממשלה צפוי לומר ללפיד שאינו מוכן לקבל עוד את המשך ההתנהלות שלו ושל מפלגתו. כך אי-אפשר לנהל מדינה"

אחרי קרב האשמות והמשבר בין הליכוד ליש עתיד -  ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד צפויים להיפגש ככל הנראה מחר (יום ב'). הפגישה תתקיים לאחר כמעט חודש של נתק מוחלט בין השניים ועל רקע חילוקי דעות קשים בשורה של נושאים הקשורים לתקציב המדינה, חוק ההסדרים וכמה הצעות חוק שעלו באחרונה לסדר היום. הפגישה שנקבעה אמורה לעסוק בשורת המחלוקות שעל הפרק וגם בבדיקת האפשרות לעבוד יחד בשיתוף פעולה לטובת הישרדות הממשלה.

 

נתניהו ולפיד בישיבת ממשלה. מתכנן פגישות עם כל ראשי המפלגות בקואליציה (צילום: מרק ישראל סלם) (צילום: מרק ישראל סלם)
נתניהו ולפיד בישיבת ממשלה. מתכנן פגישות עם כל ראשי המפלגות בקואליציה(צילום: מרק ישראל סלם)
 

גורמים בסביבת ראש הממשלה אמרו: "נתניהו יקיים בימים הקרובים ניסיון אחרון לבדוק אם ניתן להגיע להסכמים שיאפשרו את המשך קיום הממשלה, כך שניתן יהיה לנהל את ענייני המדינה באופן תקין". הם הוסיפו כי היום נפגש ראש הממשלה עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ומחר הוא צפוי להיפגש עם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ובהמשך עם יו"ר התנועה ציפי לבני.

 

"ראש הממשלה אינו מוכן לקבל התנהלות של שרים שתוקפים את הממשלה שבה הם חברים כאילו הם חברי אופוזיציה, כפי שעשה לפיד גם בשבוע האחרון, לרבות ניסיונותיו להדיח ראש ממשלה מכהן ללא בחירות, כפי שהעידו ליצמן ודרעי", אמרו הגורמים. "בנוסף, לפיד מפר את ההתחייבות להעביר תוספת של מיליארדי שקלים לתקציב הביטחון, להצטיידות במערכות נשק מתקדמות ולאימונים. במקום זה נלקח הכסף לפרויקטים לאומיים שאמורים להיות ממומנים על ידי משרד האוצר, כמו העברת בסיסי צה"ל לנגב. ראש הממשלה צפוי לומר ללפיד שאינו

מוכן לקבל עוד את המשך ההתנהלות שלו ושל מפלגתו. כך אי-אפשר לנהל מדינה."

 

המשבר בקואליציה, שנמשך כבר כמה שבועות, לא עצר גם בסוף השבוע. השר לפיד תקף באירוע "שבת תרבות" את נתניהו ואמר שהוא משתף פעולה עם "חמישה חברי מרכז ליכוד ששולטים במדינה, משפיעים על הפוליטיקאים במפלגה ומשכנעים אותו שלא לקבל את התקציב".

 

גורמים בליכוד לא נשארו חייבים והשיבו אש ללפיד. הם טענו כי חוק מע"מ אפס שמקודם על ידו הוא תוצר של אינטרסים אישיים

 של לפיד, ורצונו לקדם קבלנים שמקורבים לו. יחד עם זאת, אחרי ההתקפות ההדדיות שידרו גורמים משני הצדדים כי המגמה כעת היא להרגיע את הרוחות ולנסות בכל זאת לפתור את המשבר.

 

בפתח ישיבת הממשלה הבוקר (א') רמז נתניהו לגבי האפשרות ללכת לבחירות: הוא ציין שמדי יום מאיימים השרים בהתפטרות או מציבים תכתיבים, והוסיף שאם לא תושג משילות – הוא "יסיק את המסקנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרק ישראל סלם
נתניהו ולפיד
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים