שתף קטע נבחר

הפרדת רשויות בישראל ביתנו: שרי המפלגה לא יכהנו בכנסת

פרסום ראשון: בישראל ביתנו הוחלט אמש, על פי הצעתו של שר החוץ, היו"ר אביגדור ליברמן, כי החל מהקדנציה הבאה - שרי המפלגה יתפטרו מהכנסת. ברקע: האפשרות להקדמת הבחירות והמתח הגובר בין נתניהו ללפיד

ברקע המשבר הקואליציוני ואווירת הבחירות, ל-ynet נודע כי אמש (יום א') אישרה מפלגת ישראל ביתנו בתקנון המפלגה סעיף המסתמך על החוק הנורווגי, ולפיו שר לא יוכל לשמש ח"כ בכנסת.

 

יו"ר המפלגה, אביגדור ליברמן הביא את ההצעה לאישור וקידם את הסעיף האמור. על פי הסעיף, חבר מפלגה שנבחר לכנסת במסגרת רשימת מועמדי המפלגה והתמנה לשר בממשלה, יגיש במעמד השבעתו לשר את התפטרותו מהכנסת.

 

כיום שרי כלל המפלגות הם גם חברי כנסת, דבר שגורם לא אחת למליאת הכנסת ולוועדותיה להיות ריקות, בשל עבודת השרים במשרדים השונים. ההחלטה שהביא ליברמן, למעשה, תביא לכך שמי שישמש כח"כ מטעם המפלגה ימלא את תפקידו במשכן הכנסת באופן מלא ומרכזי. הסעיף החדש בתקנון, יש לציין, לא יחול על מי שייבחר לכהן כיו"ר המפלגה.

שר החוץ, אביגדור ליברמן. הגברת עבודת המפלגה בכנסת (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שר החוץ, אביגדור ליברמן. הגברת עבודת המפלגה בכנסת(צילום: רויטרס)

מדובר בסעיף שהוכנס לתקנון כהמשך ישיר לחוק המשילות שאותו העבירה המפלגה בסוף מושב החורף האחרון שקבע כי אחוז הסימה ועלה, ומספר שרי הממשלה יוגבל ל-18 בלבד.

 

בישראל ביתנו סבורים כי הדבר יתרום לעיקרון הפרדת הרשויות לעיצוב המשטר בישראל. בכינוס מרכז המפלגה נכחו כ-350 חברי מרכז וצירים. 

 

הערב: נתניהו ולפיד ייפגשו אחרי כחודש

במערכת הפוליטית הגדירו את היום "יום דרמטי", בתקווה שבסופו יוכרע אם משבר האמון ששורר בקואליציה ניתן לתיקון או שהכנסת תפוזר ויוכרזו בחירות כלליות. הערב עתידים שר האוצר לפיד ונתניהו להיפגש אחרי כמעט חודש של נתק מוחלט. הפגישה שנקבעה אמורה לעסוק בשורת המחלוקות שעל הפרק וגם בבדיקת האפשרות לעבוד יחד בשיתוף פעולה לטובת הישרדות הממשלה.

 

בצהריים אמר לפיד בישיבת סיעתו: "אני מתכוון לומר לראש הממשלה בדיוק מה שאני אומר לציבור כולו: אנחנו כאן כדי לעבוד. הבאנו לאישור הממשלה והכנסת תקציב חברתי, והיא אישרה אותו. הממשלה אישרה גם את חוק מע"מ אפס, שנותן הזדמנות לעשרות אלפי זוגות צעירים שנתקעו מאחור לקנות דירה. רה"מ ישב לידי, הוא הצביע בעד שניהם והתחייב בפניי לסייע להעביר את שניהם. אני לא מעלה בדעתי ששיקולים פוליטיים ישנו את דעתו".

 

זמן קצר לאחר מכן נתניהו נשא דברים בישיבת סיעת הליכוד ואמר כי הוא אינו חושש מאיומיהם וקריאותיהם של שריו, וכי הוא מוכן ללכת לבחירות אם יהיה בכך צורך. "אני מאמין שממשלה צריכה לפעול מתוך הרמוניה. בניסיון להגיע להרמוניה נתתי לגיבוי לדברים שלא הייתי לגמרי שלם איתם, כמו חוק מע"מ 0", אמר נתניהו, בהתייחסות לחוק שקידמו יאיר לפיד ויש עתיד, "אבל לצערי לא זכיתי לגיבוי הדדי ולא זכיתי גם לקיום המחויבות הבסיסית ביותר - נאמנות ואחריות של שרים לממשלה שהם יושבים בה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי דקל
יו"ר ישראל ביתנו
צילום: חגי דקל
מומלצים