שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

יחימוביץ': "לא בטוח שאיחוד יביא יותר מנדטים לגוש המרכז-שמאל"

הסחרור שהוביל את המערכת הפוליטית לבחירות פותח בפני כמה מפלגות שלל אפשרויות לבחינת צירופים שונים, אך נראה כי במחנה שרוצה להפיל את נתניהו לא יאחדו כוחות: "אני חושב שאיחוד גדול יביא להפסד", אמר במשדר באולפן ynet ח"כ אלעזר שטרן מהתנועה. ח"כ שלח: "נתניהו לא יהיה ראש הממשלה הבאה"

אחרי שמערכת הבחירות יצאה לדרכה החלו כל השחקנים במגרש הפוליטי לבחון את כל האפשרויות שעומדות לפתחם, ובכללן גם הניסיונות לאחד כוחות בדרך לניצחון המיוחל. אלא שכבר הבוקר (יום ד') נראה כי בגוש המרכז-שמאל שרוצה למנוע מבנימין נתניהו להישאר על כיסא ראש הממשלה לא מתכוונים ללכת לריצה משותפת. "לא בטוח שאיחוד יביא ליותר מנדטים מאשר אם כל מפלגה תרוץ לבד", אמרה לאולפן ynet ח"כ שלי יחימוביץ' מהעבודה. "כל מהלך פוליטי כדי לייצר כוח מול נתניהו הוא לגיטימי וצריך לבחון אותו. כן צריך להתאחד אחרי מועמד מהגוש עם הסיכוי הגדול ביותר להרכיב ממשלה". 

  

ח"כ יחימוביץ' סיפרה במשדר על הניסיון הכושל שלה לאחד כוחות בבחירות הקודמות עם יו"ר התנועה ציפי לבני, וטענה כי ראש הממשלה נתניהו הוא זה שהוביל את ישראל לבחירות 2015: "במקום שנתניהו ראש ממשלה העשב לא יצמח ופרח לא יפרח. הממשלה בראשות נתניהו, ולא משנה מי זוחל אליה ועם מי הוא עושה בריתות, היא בצלמו ובדמותו. לפי הנאום שלו אמש הוא לא אשם, אבל זאת ממשלה שבתקופתה ירושלים עלתה בלהבות והשכר נשחק".

 

גם ח"כ אלעזר שטרן מהתנועה הביע ספק באפשרות שאיחוד כוחות יגרום להצלחה. לדבריו, "אני חושב שאיחוד גדול יביא להפסד. נתניהו מצא את היכולת שלו להגיד כמו בגין 'איני יכול עוד'. זה בדיוק אותו דבר".

 

מנגד, ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד תקף במשדר את המפלגות ששריהן פוטרו אמש על ידי נתניהו ואמר: "אני הערכתי שאין מנוס להקדמת הבחירות בשל התנהגותן של יש עתיד והתנועה. הייתה ברית של אינטרסים פוליטיים יהירים, של אישה שמחפשת כל פעם מפלגה אחרת וזו גברת לבני. יש עתיד בעיקר והתנועה הכינו לאזרחי ישראל את התרגיל המסריח של 2014, שהתרגיל המסריח המפורסם מחוויר לעומתו". אקוניס אמר עוד כי "אני חושב שמפלגת התנועה הגיעה לסוף דרכה. כל הזמן יש מפלגת אווירה חדשה שמתנפצת. אני חושב שההערכה שלנו לא הייתה מובנית, היו אנשים שתכננו את הדבר הזה".

 

יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח, התייחס במשדר למצבה העגום באופן יחסי של מפלגתו בסקרים: "מכות בסקרים כבר ספגנו, אנחנו לא מתרגשים מזה. המפלגה הכי גדולה (הליכוד) מקבלת בסקרים 22 מנדטים. מעולם לא התחלנו מערכת בחירות עם סיטואציה כזאת. כשהדברים יגיעו לבוחר התמונה תהיה שונה. ברגע האמת ראיתי איש (נתניהו) שניצב מול רגע האמת שלו ואין לו מה להגיד. יש עתיד תהיה סיעה חזקה בכנסת הבאה ולהערכתי בנימין נתניהו לא יהיה ראש הממשלה הבאה".

 

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) התייחס במשדר לנאום שבו הכריז אמש ראש הממשלה נתניהו על פיטורי השרים לפיד ולבני: "ראיתי אדם שנאבל על מפלגתו, על כיסאו, ראש ממשלה במצוקה, ולכן הוא יוצא במתקפה כמו עסקן מפלגתי ולא כראש ממשלה. אדם שמדבר ומתהדר בהישגים של הממשלה הלפני אחרונה. הוא לא הביא שלום, לא ביטחון, לא כלכלה טובה, לא טיפול בפריפריה, בעניים, ביישובים הערבים, אלא להפך".

 

בשעות הצהריים תתקיים ככל הנראה הצבעה בקריאה טרומית על החוק לפיזור הכנסת, והמפלגות שנשארו בקואליציה - הליכוד, ישראל ביתנו והבית היהודי – צפויות לתמוך בו. בכך תגיע לסופה הרשמי ממשלת בנימין נתניהו השלישית, שכיהנה רק מעט יותר משנה וחצי. כרגע מדברים בלשכת ראש הממשלה על שלושה תאריכים אפשריים לקיום הבחירות, כולם בתוך טווח של עד ארבעה חודשים: 10 במרס, 17 במרס או 24 במרס.

 

אמש הודיע נתניהו ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר התנועה ציפי לבני על פיטוריהם מהממשלה. בנאום חריף שבו ניסה לנמק את המהלך הוא אמר שעה קלה לאחר מכן: "שר אוצר שנכשל בניהול הכלכלה חובר במחשכים לשרת המשפטים על מנת לפעול נגד הממשלה והעומד בראשה. במילה אחת: קוראים לזה פוטש. היו בממשלה הזאת חיכוכים וכיוונים מנוגדים. היא התנהלה תחת איומים, אולטימטומים והתקפות בלתי פוסקות מתוך הממשלה על הממשלה ועל העומד בראשה".

 

בתגובה הודיעו ארבעת השרים האחרים מיש עתיד – שי פירון, יעל גרמן, מאיר כהן ויעקב פרי – על התפטרותם מהממשלה. השר פרי הגדיר את הנאום של נתניהו "הססני, פחדני וגובל בהיסטריה". השר פירון הגדיר את הדברים "נאום פחדני ורע שהגיע אחרי מעשה כוחני ובלתי ראוי. לא נותרה לנו ברירה אלה להצטרף לשר האוצר ושרת המשפטים".

 

בשעות אחר הצהריים עוד הספיקו לבני ונתניהו לקיים פגישה אישית ולאחר מכן להשתתף יחדיו בטקס בבית הנשיא. ועם זאת, לבני התעקשה שראש הממשלה לא רמז לה על הצעד הבא שלו. בשיחה הפיטורים הטלפונית ביניהם היא הטיחה בו: "חבל שלא היו לך האומץ והגינות לעשות את זה בינינו בארבע עיניים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יחימוביץ' ושטרן באולפן ynet
מומלצים