שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

הבחירות לכנסת יתקיימו ב-17 במרס

אחרי שנתניהו פירק למעשה את הממשלה, נקבע בישיבת נציגי הסיעות בכנסת התאריך לבחירות 2015. "אסור להתעלל בציבור, אסור למשוך את הזמן", אמר יו"ר הכנסת אדלשטיין. בהמשך יובא להצבעה החוק לפיזור הכנסת

תפתחו יומן, יש מועד לבחירות הכלליות: יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הכריז הבוקר (יום ד') כי הבחירות לכנסת ה-20 ייערכו ב-17 במרס 2015. אדלשטיין קבע את המועד בתום ישיבה שבה השתתפו חברי הכנסת מהסיעות השונות. קביעת המועד המוסכם הייתה למעשה המערכה הראשונה בקרבות הפוליטיים. קביעת התאריך צריכה לעבור את אישור הכנסת בשלוש קריאות.

 

אדלשטיין אמר במהלך הישיבה כי "אסור להתעלל בציבור. אסור למשוך את הזמן". יו"ר סיעת העבודה איתן כבל ביקש לקבוע את יום הבחירות ב-17 במרס. יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ זאב אלקין, אמר כי הוא מעדיף את 10 במרס, ואילו יו"ר סיעת רע"מ-תע"ל, ח"כ אחמד טיבי, אמר: "רוצים אחרי פסח". 

 

בחירות 2015 - דיווחים נוספים:

יחימוביץ': "לא בטוח שאיחוד יביא יותר מנדטים"

מישהו לרוץ איתו: כל הבריתות בדרך לבחירות

קובעים מועד לבחירות. לשכת יו"ר הכנסת, היום (צילום: לשכת יו"ר הכנסת) (צילום: לשכת יו
קובעים מועד לבחירות. לשכת יו"ר הכנסת, היום(צילום: לשכת יו"ר הכנסת)

יו"ר סיעת בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, אמר: "בגלל אחוז החסימה אנחנו צריכים זמן, הפלתם עלינו את זה, אנחו רוצים במאי או שתפילו את אחוז החסימה". בתגובה לכך אמר אדלשטיין שבכוונתו לבדוק את הסוגיה.

 

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ איילת שקד, ציינה כי מפלגתה מעדיפה שהבחירות ייערכו ב-10 במרס. בסופו של דבר הוחלט כאמור כי הבחירות יהיו ב-17 במרס. אדלשטיין אמר בתום הישיבה: "כל הסיעות גילו אחריות, לא היו ניסיונות לגרור אותנו לחצי שנה מיותרת שאין דין ואין דיין. אני קורא לכל אזרחי ישראל לגלות אזרחות טובה ולצאת לקלפי להצביע".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבת סיעת הליכוד כי "הבחירות האלה הן על שאלה אחת: מי ינהיג את המדינה. מול האתגרים שמדינת ישראל ניצבת בפניהם צריכים מפלגת שלטון גדולה. הליכוד היא המפלגה היחידה שבאה בחשבון".

 

יו"ר התנועה, השרה המפוטרת ציפי לבני, עקצה בישיבת סיעתה את ראש הממשלה נתניהו כשהקריאה את כללי האתיקה לשרים. "החיבור של יושר ומידע מלא חסרו אמש בנאום פירוק הממשלה של נתניהו. ראש ממשלה שלא אומר אמת בקולו זאת בעיה הרבה יותר גדולה. אני חוששת שכללי האתיקה לא יעזרו, כי מדובר בעניין של אופי. האמת שמאחורי המלל ההיסטרי של אתמול היא שיש לנו ראש ממשלה שמפחד, מפחד משריו, מהעולם החיצוני והכלי שלו להתמודד עם הפחדים שלו עובר דרך נאומים".

 

בשעות הצהריים תתקיים הצבעה בקריאה טרומית ובקריאה ראשונה על החוק לפיזור הכנסת והקדמת הבחירות, והמפלגות שנשארו בקואליציה - הליכוד, ישראל ביתנו והבית היהודי – צפויות לתמוך בו. בכך תגיע לסופה הרשמי ממשלת בנימין נתניהו השלישית, שכיהנה רק מעט יותר משנה וחצי.

 

יו"ר התנועה לבני ויו"ר מרצ גלאון נערכות לבחירות, הבוקר (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
יו"ר התנועה לבני ויו"ר מרצ גלאון נערכות לבחירות, הבוקר(צילום: גיל יוחנן )
לפיד וחברי סיעת יש עתיד, הבוקר (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
לפיד וחברי סיעת יש עתיד, הבוקר(צילום: גיל יוחנן )

המפלגות החרדיות העדיפו לקיים בחירות ב-24 במרס, בתחילת חודש ניסן, שבו תלמידי הישיבות נמצאים בחופשת "בין הזמנים" לקראת פסח. מדובר במסה של צעירים שיתנדבו במטות, בעיקר כטלפנים ונהגי הסעות לקלפי.

 

אמש הודיע נתניהו ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר התנועה ציפי לבני על פיטוריהם מהממשלה. בנאום חריף שבו ניסה לנמק את המהלך הוא אמר שעה קלה לאחר מכן: "שר אוצר שנכשל בניהול הכלכלה חובר במחשכים לשרת המשפטים על מנת לפעול נגד הממשלה והעומד בראשה. במילה אחת: קוראים לזה פוטש. היו בממשלה הזאת חיכוכים וכיוונים מנוגדים. היא התנהלה תחת איומים, אולטימטומים והתקפות בלתי פוסקות מתוך הממשלה על הממשלה ועל העומד בראשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
מפזרים את הכנסת
צילום: עמית שאבי
מומלצים