שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

החוק לפיזור הכנסת עבר בקריאה ראשונה

המליאה הפכה לזירת התנגשויות בין הצדדים, ובשיאן קרא השר יובל שטייניץ ליאיר לפיד "תחזור להיות פרזנטור בטלוויזיה". הרצוג אמר לנתניהו: "זרעת פילוג ואנחנו נאחד". מוקדם יותר תקפה לבני את ראש הממשלה: "נתניהו היסטרי, מפחד משריו ומהעולם החיצוני"

הבחירות לכנסת ה-20 יתקיימו ב-17 במרס והסכינים כבר נשלפות. יו"ר התנועה ציפי לבני אמרה הבוקר (יום ד') בישיבת סיעתה כי "נתניהו היסטרי, מפחד ומשקר. הגיע הזמן להחליף אותו". עוד אמרה לבני: "״כללי האתיקה לא יעזרו לנתניהו. אימא שלי לימדה אותי שאופי אי-אפשר לשנות". הצעת החוק לפיזור הכנסת עברה בהצבעה טרומית ברוב מוחלט של 84 בעד ונמנע אחד. מאוחר יותר אושרה הצעת החוק בקריאה ראשונה ברוב של 22 תומכים וללא מתנגדים. שרת הבריאות המתפטרת, יעל גרמן, אמרה כי "יאיר לפיד הוא המועמד הטבעי להחליף את ביבי". עם זאת, היא לא התחייבה כי "יש עתיד" לא תשב בממשלה הבאה עם נתניהו, אם וכאשר, וזאת משום ש"למדתי שלא מחרימים בן אדם. חבל שמדינה שלמה סובלת בגלל מניעים אישיים".

גם אווירה מבודחת הייתה היום בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
גם אווירה מבודחת הייתה היום בכנסת(צילום: גיל יוחנן)

המפוטרים לבני ולפיד מסתודדים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
המפוטרים לבני ולפיד מסתודדים(צילום: גיל יוחנן)
יש דברים שכנראה מעניינים יותר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
יש דברים שכנראה מעניינים יותר(צילום: EPA)

לפיד ולבני בעוד רגע מבודח (צילום: AP) (צילום: AP)
לפיד ולבני בעוד רגע מבודח(צילום: AP)
לבני הקריאה את כללי האתיקה שאושרו וטענה שראש הממשלה הפר את הכללים הללו. "ראש ממשלה שלא אומר אמת בקולו זאת בעיה הרבה יותר גדולה. אני חוששת שכללי האתיקה לא יעזרו כי מדובר בעניין של אופי. האמת שמאחורי המלל ההיסטרי של אתמול - שיש לנו ראש ממשלה שמפחד. ראש ממשלה שמפחד משריו, מהעולם החיצוני, והכלי שלו להתמודד עם הפחדים שלו עובר דרך נאומים. הבעיה היא שמול הבעיות האמיתיות של מדינת ישראל נאומים לא עוזרים, לפעמים ההיפך. בוודאי נאומיו של ראש הממשלה. הבעיה הגדולה יותר היא שראש הממשלה מ-פ-ח-ד מכולם". 
 

לבני, הבוקר. לא נשארה חייבת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לבני, הבוקר. לא נשארה חייבת(צילום: גיל יוחנן)

לדברי לבני, "זה מצער אותי לומר את הדברים האלה כי זה ראש ממשלת ישראל ואנחנו חייבים בכבודו אבל אנחנו יותר חייבים בשביל עצמנו להחליף אותו". היא האשימה את נתניהו בשחיקת ההכרה במדינת היהודים ובהחלשת זכות העם היהודי למדינה לטובת "חיזוק אחיזתו האישית ברחוב בלפור, וזו הסיבה היחידה להצהרה על בחירות". היא גם האשימה את נתניהו בשימוש בכלי תקשורת ממלכתיים לקידום קמפיין הבחירות שלו, כפי שעשה אמש לטענתה במסיבת העיתונאים. 

 

ישיבת סיעת הליכוד, היום. נתבקשו להופיע יותר בתקשורת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ישיבת סיעת הליכוד, היום. נתבקשו להופיע יותר בתקשורת(צילום: גיל יוחנן)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לפני כן בישיבת סיעת הליכוד כי "הבחירות האלה הן על שאלה אחת: מי ינהיג את המדינה. מול האתגרים שמדינת ישראל ניצבת בפניהם צריכים מפלגת שלטון גדולה. הליכוד היא המפלגה היחידה שבאה בחשבון". ראש הממשלה הורה לחברי סיעתו להופיע כמה שיותר בתקשורת.

 

ח"כ שלי יחימוביץ' התארחה הבוקר באולפן ynet ותקפה את נתניהו. "במקום שנתניהו ראש ממשלה העשב לא יצמח ופרח לא יפרח. הממשלה בראשות נתניהו, ולא משנה מי זוחל אליה ועם מי הוא עושה בריתות, היא בצלמו ובדמותו. לפי הנאום שלו אמש הוא לא אשם, אבל זאת ממשלה שבתקופתה ירושלים עלתה בלהבות והשכר נשחק", אמרה. עם זאת, יחימוביץ' לא התלהבה מאיחוד כוחות לגוש מרכז-שמאל: "לא בטוח שאיחוד יביא ליותר מנדטים מאשר אם כל מפלגה תרוץ לבד".

 

מנגד, ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד תקף במשדר את המפלגות ששריהן פוטרו אמש על ידי נתניהו. "הייתה ברית של אינטרסים פוליטיים יהירים, של אישה שמחפשת כל פעם מפלגה אחרת, וזו גברת לבני", אמר אקוניס. "יש עתיד בעיקר והתנועה הכינו לאזרחי ישראל את התרגיל המסריח של 2014, שהתרגיל המסריח המפורסם מחוויר לעומתו". אקוניס אמר עוד כי "אני חושב שמפלגת התנועה הגיעה לסוף דרכה. כל הזמן יש מפלגת אווירה חדשה שמתנפצת. אני חושב שההערכה שלנו לא הייתה מובנית, היו אנשים שתכננו את הדבר הזה". 

 

נתניהו ושטייניץ. השר לעניינים אסטרטגיים ענה בשם נתניהו (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
נתניהו ושטייניץ. השר לעניינים אסטרטגיים ענה בשם נתניהו(צילום: בראל אפרים)
ח"כ משה פיגליין, שיתמודד על ראשות הליכוד בינואר, החמיא לראש הממשלה אך בד בבד אמר כי הוא אינו מסכים איתו אידיאולוגית. "כבר לפני שבוע טענתי שזה המהלך שצריך לעשות. זה רע מאוד שהולכים לבחירות אחרי 18 חודשים. אפשר לומר אם יש עתיד אז אין הווה", אמר. "אני חושב שראש הממשלה הוא בן-אדם כישרוני להדהים ומנהיג את ישראל בכישרון רב, אבל ההתמודדות שלי היא אידיאולוגית. אני מאמין שניצחוני יחזק את הליכוד ואת המדינה".
 

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון אמרה בדיון במליאת הכנסת כי "פחות משנתיים אחרי שהוקמה הממשלה הגרועה הזאת שמענו אתמול את ראש הממשלה פונה לציבור וזה היה המסר שלו - נכשלתי, הוא אמר, עכשיו תבחרו בי שוב. ביבי כנראה חושב שאם הוא יאשים אחרים בכישלון שלו לא ישימו לב שהוא זה שנושא באחריות על הביזיון שהיה כאן ב-20 החודשים האחרונים. זו ממשלת ביזיון. בערב האחרון של ממשלת ביבי השלישית הוא עושה בדיוק את מה שהוא עשה לאורך כל הקריירה הפוליטית שלו. בריחה מאחריות. פחדנות. התקרבנות ובכיינות. ועם זה ביבי הולך לציבור ומבקש אמון?"

  
השר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ תקף מעל דוכן הכנסת ישירות את יאיר לפיד. "יושבת היום גברת ריקי כהן מחדרה ואומרת לעצמה אלוהים מה עשיתי, איך הלכתי שולל אחרי הבלורית והתואר, איך?", אמר שטייניץ. "יש לי הצעה ידידותית שתועיל גם לך וגם לנו. אתה לא בחור רע, אתה גם לא בחור טיפש. הזלזול שלך בעקרונות הכלכלה ובפקידי האוצר נבע משחצנות, לא מטיפשות. אתה היית פרזנטור מעולה בטלוויזיה. גברת ריקי כהן מחדרה וגם עבדך הנאמן נהנו ראות אותך על המסך. גם בשם ריקי כהן מחדרה, בשמי, ובשם רוב אזרחי ישראל אני מציע לך, לפיד - תחזור לעסוק במה שאתה טוב בו, קח לך את משבצת הפרזנטור ותשאיר את ענייני הכלכלה הלאומית והביטחון הלאומי לאנשים רציניים ואחראים שיטפלו בזה עם קצת פחות בלורית אבל עם הרבה יותר רצינות ואחריות".

 

גם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג לא חסך ביקורת מראש הממשלה. "הגיע הזמן לשלם את החשבון על שנים של חוסר עשייה, שנים של ניצול ציני של רגשות לטובת הון פוליטי", אמר. "זרעת פחד ואנחנו נביא תקווה. גרמת לפילוג ואנחנו נחבר. שתקת מול השנאה ואנחנו נאחד. מערכת הבחירות הזו תהיה בין המחנה הציוני למחנה הקיצוני, בין המחנה שמחויב לעתיד מדינת ישראל לבין המחנה ההולך שבי אחר הקיצונים. בין מחנה המסתכל אל העתיד לבין מחנה החי בעבר. זו תהיה הבחירה של כל בוחרת ובוחר בקלפי".

 

לפיד מגיע היום לישיבת סיעתו (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
לפיד מגיע היום לישיבת סיעתו(צילום: גיל יוחנן )

יחימוביץ' באולפן ynet. לא מתרגשת מאיחוד ()
יחימוביץ' באולפן ynet. לא מתרגשת מאיחוד

מי שמסתמנת על פי הסקרים כמפסידה הגדולה היא "יש עתיד", שמאבדת מחצית מכוחה. ח"כ עפר שלח טען כי המגמה תשתנה, ובתוצאה הסופית נתניהו לא יהיה שוב ראש הממשלה. "מעולם לא התחלנו מערכת בחירות עם סיטואציה כזאת. כשהדברים יגיעו לבוחר התמונה תהיה שונה. ברגע האמת ראיתי איש (נתניהו) שניצב מול רגע האמת שלו ואין לו מה להגיד. יש עתיד תהיה סיעה חזקה בכנסת הבאה, ולהערכתי

בנימין נתניהו לא יהיה ראש הממשלה הבאה", אמר.

 

שחקן נוסף בזירה, השר לשעבר משה כחלון, אמר בפורום סטודנטים לכלכלה באוניברסיטת חיפה כי הוא העדיף להקים מסגרת פוליטית משלו מאשר לרוץ בליכוד. "הייתי במסגרת טובה וחזקה, אבל עשיתי את המהלך הזה בשביל ילדינו", אמר כחלון. "הגעתי למסקנה שצריך מסגרת אחרת עם אג'נדה משלה ואנשים משלה - נקיי כפיים, מקצוענים ולא מפחדים שבאו לשרת את האנשים ולא את הכוח. ההורים שלנו עבדו קשה אבל ידעו דבר אחד: לילדים שלנו יהיה יותר טוב. כיום הדבר לא ברור. האם תהיה לילדים דירה, יישארו בארץ, האם תהיה להם עבודה. אנחנו חיים במציאות של קרטלים, מונופולים וחוסר שוויון משווע. עד שהבעיה הזו לא תיפתר במנהיגות ואומץ, נמשיך להידרדר".

 

כחלון הוסיף כי השאיפה של ההנהגה הנוכחית היא להרדים את השטח. "יש מתנה אחת שאפשר לתת לקבוצה הקטנה, של אלה שנהנים למעלה מהמצב הקיים. והיא להגיד שאין מה לעשות, שאי-אפשר לשנות, שמה שהיה הוא שיהיה. ייאוש זו המתנה הכי טובה שאפשר לתת להם. חייבים לשנות ואפשר לשנות, עם מנהיגות נכונה של אנשים עם אומץ", סיכם.


פורסם לראשונה 03/12/2014 11:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
לבני. הקריאה מהתקנון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים