שתף קטע נבחר

אריאל ינתק את מחיר מטרה מחוק מע"מ אפס

על רקע הקפאת מע"מ 0%, הודיע שר הבינוי כי ביום ב' הקרוב תכריז מועצת מקרקעי ישראל על הפרדת תוכנית "מחיר מטרה" מחוק המע"מ ועל הפעלתה המיידית. המשמעות: יפורסמו מכרזים לבניית אלפי דירות מוזלות. הקבלנים לא אופטימיים: "ייקח שנים ליישם את מחיר מטרה - היא תפגע בפריפריה"

אין חוק מע"מ אפס? לשר הבינוי זה לא מפריע. משרד הבינוי הודיע היום (ד') כי מועצת מקרקעי ישראל תתכנס ביום שני הקרוב לישיבה מיוחדת, כדי לאשר באופן מיידי את יציאתה לדרך של תוכנית "מחיר מטרה". תוכנית זו אמורה להוזיל את הדירות החדשות ב-20%, אולם הפעלתה נכרכה באישורו של חוק מע"מ אפס. על רקע ההתפתחויות הפוליטיות, במשרד הבינוי וברשות מקרקעי ישראל הוחלט לנתק את הקשר בין תוכנית מחיר מטרה לחוק המע"מ, ולהוציא אותה לפועל. המשמעות: מכרזים בהיקף של אלפי יחידות דיור יפורסמו בשבועות הקרובים.

 

 

במסגרת החלטה הזו, ציין השר אורי אריאל כי בין היתר, בכוונתו לדחות את המכרז על הקרקע בשכונת נופים במודיעין, הכולל 1,725 יחידות דיור ואשר היה צפוי להיסגר בשבוע הבא, על מנת לשווק אותו בשיטת מחיר מטרה. זאת לצד כ-1,500 יחידות דיור נוספות בעיר מודיעין וכ-3,000 יחידות דיור בראש העין ומאות דירות בערים נוספות ברחבי הארץ. כמו כן, בכוונת מועצת מקרקעי ישראל לבחון אפשרות לבצע הגרלות בין הזכאים לרכישת דירה במחיר מטרה, כבר במכרזים הראשונים שיצאו - ולא כפי שהוחלט בתחילת החודש כי המכרזים הראשונים יתקיימו ללא הגרלה.

 

ברקע הודעת משרד הבינוי, ולצד ההחלטה על פיזור הממשלה שהובילה להקפאת תוכניות דיור נוספות, הקבלנים אינם מפגינים אופטימיות. בכנס מסים שערכה היום קבוצת Deloitte, טענו בכירים בענף הבנייה כי תוכניות הממשלה לא יצליחו לטפל ביוקר הדיור. "כל זוג צעיר ששמע בקול שרי האוצר והבינוי, שהצהירו כי מחירי הדירות יירדו ב-2014, הפסיד בין 30-100 אלף שקל", טען יגאל דמרי, בעלי חברת י.ח דמרי, "במקום לבנות את הארץ, המדינה עסוקה בלקחת מכם כסף".

 

דמרי התייחס באופן ספציפי לתוכנית "מחיר מטרה" וטען כי "יש לה משמעות רק במקום שיש בו ערך למחיר הקרקע, מה שאומר שהיא לא תהיה בבאר שבע, בקריית גת או באשדוד - רק במרכז הארץ". לטענתו, התוכנית תפגע בפריפריה - "כי אם דירה בקריית גת עולה כ-900 אלף שקל, ובראש העין היא עולה 1.2 מיליון - ובמסגרת תוכנית מחיר מטרה היא תעלה מיליון שקל בלבד - למה שמישהו יקנה בקריית גת? המדינה מרחיקה את הציבור מהפריפריה, ואף אחד לא חושב על זה".

קריית גת. "המדינה מרחיקה את הציבור מהפריפריה - ואף אחד לא חושב על זה" (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
קריית גת. "המדינה מרחיקה את הציבור מהפריפריה - ואף אחד לא חושב על זה"(צילום: רועי עידן)

דמרי בירך על יוזמת "הסכמי הגג" שיזמה רשות מקרקעי ישראל, אך הוסיף כי "צריך להבין - גם אם יחתמו על הסכמי גג ל-200 אלף דירות, יידרשו לכך מיליארדי שקלים של תשתיות ועל תהליך של לפחות 10 שנים". הוא הוסיף כי הקבלנים, מצדם, "עושים הכל כדי להביא את השוק לאיזון מבחינת היצע וביקוש", אך הוא העריך כי "בטווח של 4-5 שנים הקרובות אין סיכוי שזה יקרה". באשר למחירי הדירות, ציין כי בזכות הסכמי הגג - "אולי תהיה ירידה מקומית פה ושם, אבל בסך הכל תהיה יציבות במחירי הנדל"ן עם הפנים למעלה".

 

"היכולת של שר הבינוי להוביל הליכים שישפיעו על היזמים ועל ציבור הקונים היא שולית", הוסיף דרור נגל, מנכ"ל חברת הבנייה הוותיקה אזורים, "עד כה לא קרה שום דבר בשביל שהמחירים יירדו - כל מה שקרה בתקופה האחרונה רק מחזק את עליית המחירים. אין יותר למה לחכות ולדחות קנייה, אנשים צריכים לגור איפה שהוא". הוא הוסיף כי מי שיכול להשפיע על יוקר הדיור אלה ראשי הערים. "עד שלא תקום רשות אחת שיכולה לקבל החלטות מלמעלה ועד למטה ולהניע תהליך שלם, זה לא יקרה.

 

"ייקח שנים לממש את תוכנית מחיר מטרה"

גם פרופ' אבי שמחון, לשעבר יו"ר הוועדה המייעצת לשר האוצר, התייחס להשפעות של תוכנית מחיר מטרה: "ההשפעה של התוכנית תהיה שולית לפחות עד 2020", אמר שמחון, "הממשלה ישנה בעמידה כבר הרבה מאוד זמן. הדירה הראשונה במחיר מטרה תהיה מוכנה לא לפני 2018". הוא הוסיף כי "זו תוכנית שטובה בעיקר עבור משרדי הפרסום שמריצים את הקמפיינים שלה".

משתתפי פאנל הנדל"ן בכנס דלויט. מימין: דורון גבור, אבי שמחון, סתוונית שמואלי, חנן מור, דרור נגל ויגאל דמרי (צילום: אלמוג סוגבקר) (צילום: אלמוג סוגבקר)
משתתפי פאנל הנדל"ן בכנס דלויט. מימין: דורון גבור, אבי שמחון, סתוונית שמואלי, חנן מור, דרור נגל ויגאל דמרי(צילום: אלמוג סוגבקר)

חנן מור, מנכ"ל קבוצת הנדל"ן חנן מור, הוסיף כי "לפי איך שזה נראה כרגע, לא נראה שתהיה יכולת בשנים הקרובות לטפל במחירי הנדל"ן - וגם לא נראה לי שיש רצון. הגיע הזמן לשים את האמת בפנים: המגזר הציבורי צריך להפוך את עורו ולהשתנות. הוא סלע הבעיה של ישראל. למשרד הבינוי אין את האחריות לנדל"ן בישראל, כי יש את משרד הפנים ויש את הוועדות. צריך להיות גורם אחד שמטפל בזה".

 

ד"ר סתוונית שמואלי, מנהלת מחוז מרכז במשרד הבינוי, השיבה כי "אין ספק שהזעזוע הפוליטי גורם לאי-ודאות ולשינויים. אבל מה זה עוד חצי שנה לעומת הנצח? יש עוד תוכניות חוץ ממע"מ אפס, כמו מחיר מטרה שננתק אותה ממע"מ אפס - והיא עומדת בפני עצמה ופונה לפלח שוק הרבה יותר גדול. בנוסף, יש הסכמים שכבר נסגרו בשטח עם רשויות מקומיות כמו ראש העין, מודיעין, קריית ביאליק וראשון לציון. הרעיון הוא שזה ישפיע גם על הישובים הסמוכים וייאלץ אותם להוריד מחירים".

 

"התהליכים בישראל מאוד איטיים", סיכם רו"ח דורון גבור, שותף וראש מגזר הנדל"ן ב-Deloitte, "אמנם אם מסתכלים על פרסומות בטלוויזיה - אז צריך להפסיק לקנות דירות כי צריך לחכות למחיר מטרה; אבל גם אם מחר ישוחררו לשוק קרקעות רבות במודל של מחיר מטרה - זה ייקח שנים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
שר הבינוי, אורי אריאל. לא מחכה ללפיד
צילום: עמית שאבי
מומלצים