שתף קטע נבחר

יוזמה במרכז-שמאל: להתחייב לא לשבת בקואליציה עם נתניהו

עוד 104 ימים לבחירות: במקום איחוד, שוקלים בגוש המרכז-שמאל לרוץ בנפרד - אבל להתחייב לא להצטרף לקואליציה אחת עם נתניהו. העבודה ומרצ העלו את הרעיון, מופז צפוי לתמוך, לבני ולפיד עדיין לא החזירו תשובה

מרגע פיטורי השרים יאיר לפיד וציפי לבני והכרזת ראש הממשלה בנימין נתניהו על הליכה לבחירות, החלו מגעים קדחתניים בתוך שני הגושים. בגוש המרכז-שמאל כבר החלו לבדוק את אופציית הריצה המשותפת לקראת בחירות 2015, אבל בינתיים דווקא אופציה אחרת היא שמקבלת קדימות - ריצה נפרדת של כל רשימה, ולצדה מסר אחיד לציבור: "רק לא נתניהו".

 

החל משלשום החלו מפלגות המרכז-שמאל במגעים מתקדמים ליצירת מה שהם מכנים "האלטרנטיבה לנתניהו". יו"ר מפלגת העבודה, יצחק (בוז'י) הרצוג, מנסה לקבץ את כל מפלגות המרכז-שמאל - העבודה, יש עתיד, התנועה, קדימה ומרצ - לחזית אחת. על פי ההצעה, המפלגות אמנם ירוצו בנפרד, אך יובילו קו אחיד ופנייה למצביעים לתת את קולם למפלגה שאותה יבחרו - אך באופן כזה שהקולות יישארו בתוך הגוש.  

 

הרצוג ויו"ר מרצ זהבה גלאון, שאף היא מעורבת במגעים, הציעו כי כל המפלגות בגוש זה יתחייבו לא לשבת בקואליציה עם נתניהו. שאר ראשי המפלגות הבטיחו להחזיר תשובה. בנוסף, העקרונות המנחים האחרים, לפי ההצעה, הם מחויבות לתהליך השלום ומחויבות לצדק חברתי. יו"ר קדימה, ח"כ שאול מופז, יתמוך כנראה בהצעה. בימים הקרובים יימשכו המגעים עם יו"ר התנועה לבני ועם יו"ר יש עתיד לפיד.

 

במגעים הראשוניים בין המפלגות דובר גם על אפשרות נוספות, ובתוכן הרכבת פלטפורמה פוליטית אחת גדולה, ואופציות משולבות. הבוקר נקבע כי ב-17 במרס יילכו אזרחי ישראל אל הקלפיות, והכנסת כבר הצביעה בקריאה טרומית על התפזרותה. בהמשך אישרה ועדת הכנסת פה אחד את הצעת החוק לפיזור הכנסת לקריאה ראשונה. חברי יש עתיד לא נכחו בדיון ובהצבעה.

 

הערב פתח יו"ר יש עתיד לפיד את קמפיין הבחירות שלו, במתקפה ישירה וחסרת תקדים על נתניהו - יממה לאחר שראש הממשלה פיטר אותו והאשים אותו בפוטש. בנאום כינה לפיד את נתניהו "מנותק" לא פחות מ-12 פעמים ונשמע בטוח: "הוא לא ירכיב את הממשלה הבאה".
 
במקביל, החל יו"ר העבודה הרצוג את הקמפיין שלו בפאב בתל אביב. גם הוא נשמע בטוח כי ראש הממשלה לא יצליח לזכות בכהונה רביעית. "נוביל גוש ציוני אלטרנטיבי שינצח את נתניהו", אמר הרצוג ולגבי האפשרות לאיחוד גוש המרכז-שמאל אמר: "אני מדבר עם כולם".

וגם בימין דנים בגושים, ובפילוגים. יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ויו"ר האיחוד הלאומי שר הבינוי אורי אריאל נפגשו היום ודנו בבחירות הקרבות ובהמשך דרכם המשותפת, על רקע האפשרות לפיצול. לפי ההודעה, "הפגישה התנהלה באווירה טובה והשיחות ימשיכו בימים הקרובים מתוך מגמה לאחדות".

 

לבחירות עצמן נותרו 104 ימים, אבל לחברי הכנסת נותרו ימים ספורים להשאיר רושם. בזמן ההצבעות על התפזרות הכנסת בקריאה טרומית השתמשו רבים מהם בגימיקים כדי להותיר רושם כלשהו, בתקווה להיבחר פעם נוספת. אחד מהם היה ח"כ חיליק בר ממפלגת העבודה, שעלה לדוכן הכנסת עם ציור של ראשו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כשציור של פצצה - אותה פצצה שהציג נתניהו באו"ם - מקיף אותו. סגנית יו"ר הכנסת ח"כ פנינה תמנו שטה, שניהלה את הדיון, הורתה למאבטחים לקחת ממנו את הציור, ובר ירד מהדוכן בעקבות זאת.

 

לא רק הח"כ מהעבודה השתמש אתמול בגימיקים. יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, עבר במהלך דבריו לנאום בערבית, לקול מחאתם של חברי כנסת מן הימין על כך שהוא מנצל את הבמה לצורך תעמולת בחירות. "אנחנו פועלים לאחד את השורות ולרוץ כמפלגה אחת", אמר לפני כן זחאלקה. "אנשים רוצים את זה ואנחנו כהנהגה פוליטית נענים לרחשי הציבור ואני מאוד אופטימי. מי שלא רצה 11 ח"כים ערבים יקבל 15 ח"כים ערביים".


פורסם לראשונה 03/12/2014 23:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים