שתף קטע נבחר

האוצר מנסה לבלום את קידום "מחיר מטרה"

היועמ"ש לאוצר פנה ליועמ"ש לממשלה, בבקשה לפסול את תוכנית "מחיר מטרה" שיזם משרד הבינוי. הסיבה: כוונתם של השר אריאל ורה"מ נתניהו להפרידה מחוק מע"מ 0% שקידם שר האוצר היוצא - ושהוקפא. "הזיקה בין התוכניות הייתה משיקולים מקצועיים, הפרדת התוכניות זו כלכלת בחירות". גורמים בלשכת שר הבינוי מיהרו להגיב: "עם מנותקים כאלו אין עתיד"

היועץ המשפטי של משרד האוצר, יואל בריס, פנה אמש (ד') ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בבקשה לפסול את כוונת מועצת רשות מקרקעי ישראל לאפשר את יישום תוכנית "מחיר מטרה" - בנפרד מחוק מע"מ 0%. מטרת התוכנית לאפשר לקבלנים להציע דירות בהנחה של כ-20% בתמורה להנחות על הקרקע.

 

 

התוכנית - שראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הבינוי, אורי אריאל, פרסו את חסותם הפוליטית עליה - אושרה בחודש יולי האחרון על ידי הממשלה. עם זאת, נקבע כי היא תיושם רק כאשר יצא לפועל חוק מע"מ 0%, שיזם שר האוצר היוצא, יאיר לפיד. אתמול, בעקבות התפרקות הממשלה, החליטו ראש הממשלה ושר הבינוי להעלות החלטה למועצת רשות מקרקעי ישראל, כדי שזו תנתק את הזיקה בין שתי התוכניות ותאפשר ליישם את תוכנית "מחיר מטרה" מבלי ליישם את חוק מע"מ 0%.

 

היועץ המשפטי למשרד האוצר מציין במכתבו כי רשות מקרקעי ישראל אינה יכולה לקבל החלטה על ניתוק הזיקה בין שתי התוכניות, שכן הזיקה נקבעה בהחלטת הממשלה. "בהיררכיה המינהלית, אין לאפשר למועצה, כגוף מינהלי הכפוף להחלטת הממשלה, לדון בסטייה מהחלטת הממשלה, שכן אין היא יכולה לקבל החלטה המנוגדת להחלטת הממשלה", כותב בריס.

 

יתר על כן, טוען היועץ המשפטי של משרד האוצר כי "מן הראוי שהיועץ המשפטי לממשלה יתייחס להחלטה שכזו כאל החלטה שיש לפסול אותה מטעמים של מניעת כלכלת בחירות". כלומר, מצב שבו מועמדים שמכהנים כשרים בממשלה עושים שימוש במשאבי הציבור כדי לקדם את עצמם במערכת הבחירות, על חשבונם של מועמדים אחרים שאינם חברים בממשלה, ותוך שהם מציבים עובדות בשטח לממשלה הבאה שתוקם אחרי הבחירות.

 

"בשים לב לפסיקת בית המשפט העליון ולהנחיות היועץ המשפטי לממשלה, אין מקום לדון בשינוי החלטת הממשלה לעת הזו", טוען בריס. "שינוי של החלטת הממשלה הכורכת בין שתי התוכניות מהווה שינוי מהותי במדיניות הממשלה, ללא שקיים כל צורך או דחיפות בכך, והוא מפר את חובת הריסון והאיפוק הנדרשים בתקופת בחירות. החלטה כעת על תוכנית זו, תכבול את שיקול דעתה של הממשלה הבאה, ותקָבֵע את תקציביה. עוד נציין שלא מדובר בהבשלה של הליך מקצועי, אלא היפוכו של דבר - בסטייה מהחלטת ממשלה קודמת שכרכה בין שתי התוכניות".

 

רק לפני שבועיים קידמו שני השרים תוכניות יחדיו. שרי האוצר והבינוי בטקס חתימת הסכם גג בראשל"צ (עם נציג רשות מקרקעי ישראל וראש העיר) ()
רק לפני שבועיים קידמו שני השרים תוכניות יחדיו. שרי האוצר והבינוי בטקס חתימת הסכם גג בראשל"צ (עם נציג רשות מקרקעי ישראל וראש העיר)

 

"מחיר מטרה תסייע לאלו שמחזיקים כבר בנכסים"

בריס מוסיף וטוען כי הזיקה שנוצרה בין תוכנית מחיר מטרה ותוכנית מע"מ 0% לא הייתה משיקולים של יוקרה פוליטית אלא משיקולים מקצועיים. לטענתו, הטבת מע"מ 0% מתרכזת בחסרי דירה, בעוד שהטבת מחיר מטרה נוגעת גם למשפרי דיור, שהם קבוצה גדולה יותר וכזו שזקוקה פחות לסיוע ממשלתי. קידום מחיר מטרה ללא קידום מע"מ 0%, טוען היועץ המשפטי למשרד האוצר, יביא למיקוד הסיוע הממשלתי במשקי בית שכבר יש להם דירה ומעוניינים לרכוש דירה גדולה יותר.

 

במכתבו ליועץ המשפטי לממשלה, קובל היועץ המשפטי למשרד האוצר גם על האופן שבו תוכנית מחיר מטרה עשויה להוות ערוץ להעברת כספים לרשויות מקומיות, ערב בחירות וערב פריימריז במרכזי המפלגות. לטענתו, תוכנית מחיר מטרה כוללת מנגנון שבו מעביר משרד הפנים תקציבים לרשויות המקומיות שבהן נבנות הדירות, על מנת לאפשר להן לקלוט את האוכלוסייה החדשה שתגור בשטחן, ולספק לה את התשתיות והשירותים הנלווים למגורים.

 

בריס טוען כי אתמול פנה שר הבינוי למנהל רשות מקרקעי ישראל בבקשה לבטל מכרז פתוח לשיווק כ-1,800 דירות במודיעין במסגרת הסכם גג (הסכמים במסגרתם המדינה מתחייבת בפני הרשויות המקומיות לקדם הקמת התשתיות בשכונות חדשות שייבנו). מטרת הביטול היא לפרסם את המכרז מחדש כמכרז של מחיר מטרה. בריס טוען במכתבו כי "ביטול המכרז ופרסומו מחדש יביאו לעיכוב משמעותי במועדי הפיתוח והבנייה הצפויים, ומשמעותו הפרה של הסכם הגג שנחתם עם העירייה, באופן המיטיב עם העירייה לעומת מה שסוכם עמה".

 

בנוסף, טוען בריס כי מחיר מטרה תביא לירידת מחירים רק בעוד כ-3 שנים, כאשר קבלנים יסיימו לבנות את הדירות המוטבות. משום שכך, האפקטיביות שלה בהורדת מחירי הדירות מוגבלת, וזאת כאשר עלותה המשוערת היא כ-5 מיליארד שקל באובדן הכנסות ממכירת קרקעות.

 

בסיכומו של עניין, טוען היועץ המשפטי למשרד האוצר כי התחייבות של הממשל כעת לתוכנית מחיר מטרה תחייב את הממשלה הבאה להתמודד עם אובדן הכנסות בהיקף של מיליארדי שקלים משיווק קרקעות.

 

כסף זה, הוא טוען, אמור לשמש את הממשלה למימוש תוכניות קיימות להגדלת היצע הדיור, כמו הסכמי גג, שיפוי רשויות מקומיות תמורת בנייה בשטחן ושיפור תשתיות תחבורה על מנת להסיר חסמים בפני אישור פרויקטים של בנייה. "חסימת האפשרות לממן תוכניות אלה מתוך הכנסות המינהל תגביל באופן משמעותי את היכולת לבצע תוכניות אלה כלל ועיקר".

 

משרד הבינוי: "ניסיון ביטול התוכנית תמוה"

ממשרד הבינוי נמסר בתגובה כי "עמדת היועץ המשפטי של משרד הבינוי, אלעזר במברגר, שונה מהותית מעמדתו של יואל בריס, היועץ המשפטי של משרד האוצר, והיא תועבר לידי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין. הממשלה החליטה בקבינט הדיור על תוכנית מחיר מטרה כבר ב-23 ביוני השנה, ועקרונותיה אושרו על ידי מועצת מקרקעי ישראל ב-9 ביולי 2014.

 

"התוכנית זוכה לקונצנזוס כמעט מקיר לקיר מצד ראש הממשלה, המועצה הלאומית לכלכלה, נגידת בנק ישראל, כלכלנים בכירים וקבלנים. מועצת מקרקעי ישראל תתכנס ביום שני הקרוב על מנת להוציאה לדרך, בהתאם לעקרונות שאושרו זה מכבר בממשלה.

 

"תמוה הניסיון של גורמים שונים לבטל תוכנית משמעותית לפתרון המוותר על הכנסות מהקרקע, לטובת הוזלת הדירות ב-20% ומעלה כדי להשפיע על כלל שוק הנדל"ן. הדבר מוצא את ביטויו בעמדה משפטית של האוצר, הקובעת למעשה 'שלא קיים כל צורך או דחיפות בכך', בהתייחס לאישורה במועצה של תוכנית מצוינת שבאה לעזור במאבק במחירי הדירות. לאור הצפי לעליית מחירי הדירות החדשות, במידה שהתוכנית לא תצא לדרך, דומה שהדברים מדברים בעד עצמם".

 

גורמים מלשכת שר הבינוי הוסיפו כי "פקידי האוצר, שלעולם לא תמכו בהורדת מחירי הדיור ולא הסכימו לוותר על ההכנסות מהקרקע לטובת הציבור והצעירים, מנסים עכשיו לעשות הכל כדי להמשיך ולספסר בקרקעות על חשבון רוכשי הדירות. לא נאפשר להם להמשיך בהשתוללות חסרת הרסן והאחריות הזאת. מכתבו של היועץ המשפטי לאוצר, לפיו 'אין שום דבר דחוף', מבטא את הניתוק שלהם מהמציאות. שיספרו לזוגות הצעירים ששום דבר לא דחוף. עם מנותקים כאלו אין עתיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
שר האוצר היוצא יאיר לפיד
צילום: עידו ארז
צילום: ששון תירם
שר הבינוי אורי אריאל
צילום: ששון תירם
מומלצים