שתף קטע נבחר

היכן מבוצעות העסקאות היקרות בישראל?

יוזמות הדיור הממשלתיות בהקפאה, הזוגות הצעירים מפסידים אלפי שקלים במרוץ אחר רכישת דירה - אבל שוק דירות היוקרה ממשיך לרשום ביקושים. בדקנו באילו ערים נמכרו מתחילת השנה דירות בעד יותר מ-10 מיליון שקל

יוזמות הדיור הממשלתיות בהקפאה בעקבות פיזור הממשלה, ונראה שאפילו את אלה שעדיין לא גנזו מתכננים לבטל . הזוגות הצעירים מפסידים מאות אלפי שקלים במרוץ אחר רכישת הדירה, והקבלנים מעריכים כי מחירי הבתים עוד צפויים להמשיך לעלות. אבל בישראל, כמו בישראל, למרות המצב - שוק דירות היוקרה ממשיך לרשום ביקושים.

 

עוד על דירות יוקרה בערוץ הנדל"ן :

כמה שילם תושב חוץ על 2 דירות בנתניה?

כמה שילם משקיע אחד על 24 דירות בר"ג?

עולים מגרמניה קנו 8 דירות ב-63 מיליון ש'

 

החלטנו להתחקות אחר העסקאות היקרות בארץ מאז תחילת השנה ולבדוק היכן רובן מתבצעות. מחקר מיוחד שערך עבור ynet אתר מדלן, המספק מידע וכלים לרוכשי הדירות, ניתח את שוק עסקאות היוקרה לפי יישובים וטווחי מחירים. הניתוח מבוסס על נתוני עסקאות מקרקעין ברשות המסים עד חודש אוקטובר 2014.

 

את ממצאי הבדיקה מתאר רוה איתן, סמנכ"ל המחקר במדלן. "בדומה לשנים קודמות, אנו רואים כי תל-אביב וירושלים מובילות בהפרש ניכר על פני שאר הערים בהיקף עסקאות היוקרה, עם נתח של כ-50% מכלל העסקאות מעל 3 מיליון שקלים, וכ-80% מכלל העסקאות מעל 5 מיליון שקלים", הוא מסביר.

העיר ללא הפסקה מובילה בעסקאות היוקרה בישראל. בתמונה: פנטהאוז בפרויקט "רובע לב העיר" בת"א. מחיר: 50 מיליון שקל (צילום באדיבות חברת אוניל) (צילום באדיבות חברת אוניל)
העיר ללא הפסקה מובילה בעסקאות היוקרה בישראל. בתמונה: פנטהאוז בפרויקט "רובע לב העיר" בת"א. מחיר: 50 מיליון שקל(צילום באדיבות חברת אוניל)

לדבריו, "אחת הסיבות המרכזיות לתופעה זו, היא העובדה שערים אלו הן יעד אטרקטיבי לעשירי הארץ ולמשקיעים מחו"ל. חשוב להבין שלעומת הקהל הסטנדרטי, הביקוש של אוכלוסייה זו לדירות יוקרה מושפע פחות משינויים בשוק הנדל"ן המקומי ויותר משינויים מאקרו-כלכליים בעולם, ולכן, לעתים, אנו עדים להתנהגות שונה של שוק הנדל"ן באזורי הביקוש בערים אלו, ביחס למגמה הכללית".

גם ירושלים מככבת בראש רשימת עסקאות היוקרה. בתמונה: פנטהאוז בפרויקט הרב קוק בירושלים של אפריקה ישראל. המחיר: 19.6 מיליון שקלים (צילום: איתי סיקולסקי) (צילום: איתי סיקולסקי)
גם ירושלים מככבת בראש רשימת עסקאות היוקרה. בתמונה: פנטהאוז בפרויקט הרב קוק בירושלים של אפריקה ישראל. המחיר: 19.6 מיליון שקלים(צילום: איתי סיקולסקי)

במפה האינטראקטיבית המצורפת ניתן לקבל נתונים לגבי הערים שנבחנו, כאשר הקלקה על כל עיר מציגה את מחירי הנדל"ן שבה. השכונות נצבעו בסולם צבעים של כחול ואדום: הצבע הכחול מצביע על מחיר נמוך מהממוצע הארצי (ככל שהוא כהה יותר - המחיר נמוך יותר). הצבע האדום מצביע על מחיר גבוה מהממוצע הארצי (ככל שהוא כהה יותר - הוא יקר יותר). הצבע החום מצביע על הערים שבהן בוצעו עסקאות יוקרה בשנה החולפת.

לצפייה במפה האינטראקטיבית בגודל מלא לחצו כאן או על המפה


ת"א וירושלים מובילות בעסקאות היוקרה

על פי ממצאי המחקר, מספר העסקאות מעל שני מיליון שקל בתל-אביב עמד על 1,631, בעוד שבירושלים נמכרו 989 דירות בשווי זה. אחריהן ברשימה העיר נתניה, עם 344 דירות שנמכרו תמורת יותר משני מיליון שקל; ראשון לציון (342); רעננה (318); הרצליה (286); מודיעין-מכבים-רעות (265); רמת גן (232); חולון (220); כפר סבא (218); פתח תקווה (189); והוד השרון עם 177 דירות שנמכרו נכון לאוקטובר 2014 תמורת למעלה משני מיליון שקל.

 (קרדיט: נתונים באדיבות אתר מדלן) (קרדיט: נתונים באדיבות אתר מדלן)
(קרדיט: נתונים באדיבות אתר מדלן)

לגבי עסקאות מעל 3 מיליון שקל, תל-אביב ממשיכה להוביל עם 736 דירות שנמכרו; אחריה שוב ירושלים (282); והפעם הרצליה עוקבת את נתניה עם 116 דירות שנמכרו תמורת יותר מ-3 מיליון שקל; רעננה במקום הרביעי עם 103 דירות שנמכרו; ואז חוזרת נתניה (83); ואחריה ראשון לציון (68); רמת השרון (62); הוד השרון (59); מודיעין-מכבים-רעות (42); חיפה (38); רמת גן (33); וכפר סבא (30).

 (קרדיט: נתונים באדיבות אתר מדלן) (קרדיט: נתונים באדיבות אתר מדלן)
(קרדיט: נתונים באדיבות אתר מדלן)

גם בעסקאות מעל 4 מיליון שקל עומדות בראש הרשימה תל-אביב (366 דירות שנמכרו); ירושלים (96); והרצליה (49); ואחריהן רעננה (45); רמת השרון (27); נתניה (15); ראשון לציון (14); הוד השרון (13); חיפה (9); קיסריה (6); רמת גן (6); ולרשימה הזו נכנסת גם העיר אשדוד, עם 6 דירות יוקרה שנמכרו תמורת למעלה מ-4 מיליון שקל.

 (קרדיט: נתונים באדיבות אתר מדלן) (קרדיט: נתונים באדיבות אתר מדלן)
(קרדיט: נתונים באדיבות אתר מדלן)

באשר לעסקאות מעל 5 מיליון שקל, בתל-אביב נמכרו בסך הכל 202 דירות כאלה, מהן 122 דירות חדשות ו-80 דירות מיד שנייה; בירושלים נמכרו בסך הכל 45 דירות מעל 5 מיליון שקל, מהן 18 דירות חדשות ו-27 דירות מיד שנייה; בהרצליה נמכרו 30 דירות בסכום זה, מהן 12 דירות חדשות ו-18 דירו תמיד שנייה; ברעננה נמכרו 14 דירות (דירה אחת חדשה ועוד 13 דירות מיד שנייה); וברמת השרון נמכרו 10 דירות תמורת יותר מ-5 מיליון שקל, מהן 3 דירות חדשות ועוד 7 דירות מיד שנייה.

 (קרדיט: נתונים באדיבות אתר מדלן) (קרדיט: נתונים באדיבות אתר מדלן)
(קרדיט: נתונים באדיבות אתר מדלן)

עלייה דרמטית בשוק דירות היוקרה

לגבי עסקאות מעל 10 מיליון שקל, נכון לאוקטובר 2014, בתל-אביב בוצעו 50 עסקאות כאלה בסך הכל: 32 דירות חדשות נרכשו תמורת יותר מ-10 מיליון שקל ו-18 דירות מיד שנייה. בירושלים נמכרו בסך הכל 8 דירות ששוויין מעל 10 מיליון שקל: 6 דירות מיד שנייה ושתי דירות חדשות. בהרצליה בוצעו 5 עסקאות כאלה: 4 דירות מיד שנייה עלו יותר מ-10 מיליון שקל, ודירה אחת חדשה נמכרה תמורת סכום זה.

 (קרדיט: נתונים באדיבות אתר מדלן) (קרדיט: נתונים באדיבות אתר מדלן)
(קרדיט: נתונים באדיבות אתר מדלן)

עד כמה משמעותי שוק היוקרה בשוק הנדל"ן הישראלי? לדברי רוה, עליות המחירים של השנים האחרונות הביאו לעלייה דרמטית גם בהיקף עסקאות היוקרה. כך, מספר הדירות שנמכרו תמורת למעלה משני מיליון שקלים גדל פי 3.6 בהשוואה לתקופה המקבילה בשנת 2007, "ובערים מסוימות ניתן לראות גידול משמעותי אף יותר, כמו העיר פתח תקווה - עם 208 עסקאות מעל שני מיליון שקלים, לעומת 15 עסקאות בלבד ב-2007", הוא אומר.

נתניה נמצאת במקום השישי בעסקאות מעל 4 מיליון שקל. בתמונה: פנטהאוז בפרויקט "LAGOON" בעיר (צילום באדיבות חברת דיזגוף סחר) (צילום באדיבות חברת דיזגוף סחר)
נתניה נמצאת במקום השישי בעסקאות מעל 4 מיליון שקל. בתמונה: פנטהאוז בפרויקט "LAGOON" בעיר(צילום באדיבות חברת דיזגוף סחר)

עם זאת, הוא מציין כי חלקו של שוק היוקרה בשוק הנדל"ן למגורים כולו קטן יחסית. "היקף העסקאות שנעשו בסכום הגבוה משני מיליון שקלים מהווה עדיין חלק קטן ביחס לכלל העסקאות", הוא אומר, "כך, אחוז עסקאות המקרקעין במחיר של למעלה משני מיליון שקלים הוא 15% (כ-5,496 עסקאות), ואחוז העסקאות במחיר של למעלה מ-5 מיליון שקלים הוא פחות מ-1% (341 עסקאות. רק 75 דירות בישראל, על פי הבדיקה, נמכרו במחיר הגבוה מ-10 מיליון שקלים".

 (קרדיט: נתונים באדיבות אתר מדלן) (קרדיט: נתונים באדיבות אתר מדלן)
(קרדיט: נתונים באדיבות אתר מדלן)


פורסם לראשונה 05/12/2014 13:23

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סטודיו 84
פנטהאוז במגדל מאייר בתל-אביב. דירות עם תג מחיר של 170 מיליון שקל
צילום: סטודיו 84
צילום: Felix Montesquiou
פנטהאוז בפרויקט "W" ביפו. דירות עם תג מחיר של עד 58 מיליון שקל
צילום: Felix Montesquiou
מומלצים