שתף קטע נבחר

שכר טרחה בקניית דירה יוגבל ל-5,000 שקל

ועדת הכלכלה אישרה את התקנות לחוק מכר הדירות, לפיו שכר הטרחה של עו"ד ברכישת דירה מקבלן יוגבל ל-5,000 שקל או לחצי אחוז ממחיר הדירה. כניסתו לתוקף של החוק, שתוכננה לספטמבר 2014, נדחתה לינואר 2015

לידיעת רוכשי הדירות: ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום (ה') את התקנות המשלימות לחוק מכר הדירות שיזם ח"כ מאיר שטרית (התנועה) בחודש פברואר האחרון, לפיו יוגבל שכר הטרחה של עו"ד ברכישת דירה מקבלן ל-5,000 שקל, או לחצי אחוז ממחיר הדירה - הנמוך מבין השניים. מדובר בשכר הטרחה שגובים הקבלנים מרוכשי הדירות עבור הוצאות משפטיות.

 

 

החוק ייכנס לתוקף ב-10 בינואר 2015, אף שהיה אמור להיכנס לתוקף בספטמבר 2014. התיקון לחוק התקבל בכנסת בסוף פברואר, וחייב את שר הבינוי לקבוע בתקנות את מגבלות שכר הטרחה תוך 90 יום מפרסומן ברשומות - עד סוף מאי. ואולם, רק אתמול אישר שר הבינוי את התקנות. יצוין כי מהחוק יוחרגו דירות יוקרה שמחירן מעל 4.6 מיליון שקלים והוא אינו מגביל שכר טרחת עו"ד המייצג את הרוכש.

 

במהלך הדיון תהה ח"כ שטרית מדוע הקבלן לא משלם ישירות לעו"ד. "אין לי בעיה שהקבלן יכניס את זה למחיר הדירה, כמו שהוא מתמחר את האינסטלטור, אבל זה לא המצב. היום גובים מהרוכש 1.5%-2%, ולפעמים הקבלן לוקח לעצמו חלק מהכסף, זה בכלל שחיתות", טען.

 

שטרית הוסיף כי "מעכשיו אתם תוציאו חשבונית וקבלה כדי שבשכר הטרחה הזה הקבלן לא יוכל לגעת, ואז הרוכש גם לא ישלם על זה מס רכישה. היום הזוג משלם גם על הדירה וגם על שכר הטרחה מס רכישה. אותי מעניין הקונה. לא הקבלן ולא עורכי הדין. אני חוסך לקונה".

 

יאיר לנג, יועץ משפטי במשרד הבינוי, הוסיף כי "בתקנות המקוריות שהוגשו לשר הבינוי לא הייתה כל הבחנה בין סוגי דירות. השר הרגיש שזה לא נכון וביקש להחריג דירות יוקרה. כדי להגדיר מהי דירת יוקרה, החלטנו להיצמד למדרגות המס, וכך החלטנו על דירות במחיר שעולה על 4.64 מיליון שקלים, שלגביהן לא תהיה הגבלה חוקית על שכר הטרחה. מיום שאושר התיקון לחוק, קיבלנו עשרות פניות. זאת אומרת שהציבור מודע ונערך".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים