שתף קטע נבחר

מתהדק שיתוף הפעולה בין הבית היהודי לליכוד; לפיד ולבני הועברו לספסלי האופוזיציה

ראשי יש עתיד והתנועה הועברו משולחן הממשלה ומקומם החדש יהיה לא רחוק מיו"ר האופוזיציה הרצוג. מנגד, חברי הכנסת של הבית היהודי הועברו לשבת ליד אלו של הליכוד. ל-ynet נודע כי שתי המפלגות חתמו כבר על הסכם עודפים. סקר מהבוקר: גדעון סער, ששוקל להתמודד מול נתניהו על ראשות הליכוד, מנצח אותו בציבור הכללי

המצב החדש בכנסת, עד פיזורה - אילץ גם מציאת פתרון לעניינים טכניים זמניים של סידורי הישיבה במליאה: בשל פיטורי שרת המשפטים ציפי לבני ושר האוצר יאיר לפיד הועברו חברי הכנסת של שתי המפלגות לספסלי האופוזיציה. מנגד, הבית היהודי באופן כמעט מתבקש הועברו כולם לשבת בצמוד לחברי הכנסת מהליכוד.

 

הסקר המפתיע: גדעון סער גובר על נתניהו בציבור הכללי

 

לפיד ולבני הועברו כצפוי משולחן הממשלה במליאה והצג האלקטרוני הנושא את שמם, הועבר לספסל אחורי יותר, קרוב ליו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג. חילופי המקומות שנודעו לח"כים אתמול עוררו מעט תרעומת, לאחר שהסיעות הערביות הועברו לשבת ליד ספסלי ש"ס, כדי לפנות מקום לאופוזיציה המתרחבת.

 

בחירות 2015 - כתבות אחרונות

גדעון סער שוקל להתמודד לראשות הליכוד נגד נתניהו

החרדים חוגגים נגד לפיד: "ברוך שפטרנו"

בחירות 2015: כולם מדברים בסיסמאות

 

בינתיים - בליכוד לא מבזבזים זמן יקר ומחדדים את הברית עם מפלגת הבית היהודי, המיועדת להיות אחרי הבחירות שותפה בכירה בקואליציה - אם תוקם על-ידי הליכוד. ל-ynet נודע כי כבר אמש (יום ה') נחתם הסכם עודפים בין יו"ר הקואליציה וסיעת הליכוד ח"כ זאב אלקין ובין יו"ר סיעת הבית היהודי בכנסת, ח"כ איילת שקד. הסכם העודפים שנחתם הוא המשך ישיר להבנות שמתגבשות בשבועות האחרונים בין שתי המפלגות ובמסגרתו הבית היהודי תמליץ בכל מקרה על בנימין נתניהו כמועמד להרכיב את הממשלה הבאה, זאת למרות היחסים המתוחים ששררו בעבר והמשקעים האישיים בין נתניהו ובין יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט.

 

מליאת הכנסת. ההצבעה על הפיזור בשני (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
מליאת הכנסת. ההצבעה על הפיזור בשני(צילום: עמית שאבי)

 

הליכוד והבית היהודי הן שתי המפלגות הראשונות שחותמות על הסכם עודפים לקראת מערכת הבחירות הקרובה וגורמים פוליטיים טוענים כי ישנם כבר מגעים וסיכומים עקרוניים בנוגע לתיקים בכירים מאוד שתקבל הבית היהודי, בתמורה להבטחת התמיכה בנתניהו - בהנחה שהוא זה שירכיב את הממשלה.

 

בימים הקרובים ולאחר שהכנסת תתפזר, יצטרכו המפלגות השונות להתפנות לנושא ולחתום על הסכמי עודפים דומים. אחת הבעיות שעלולות להיווצר היא שמפלגות המרכז עשויות להיות במערכת הבחירות הזאת מספר אי זוגי, ובהנחה שהמפלגות החרדיות יתקזזו האחת עם השנייה עשויה מפלגה אחת להישאר ללא סיכום על הסכם עודפים, אלא אם זה יחתם עם מפלגה ערבית - דבר שבחלק ממפלגות המרכז רואות בו עניין בעייתי.

 

ח"כ זאב אלקין. הסכם עם הבית היהודי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ זאב אלקין. הסכם עם הבית היהודי(צילום: גיל יוחנן)

 

ח"כ איילת שקד. הסכם עודפים ראשון (צילום: יוגב אטיאס, אבי חי ואמיר לוי) (צילום: יוגב אטיאס, אבי חי ואמיר לוי)
ח"כ איילת שקד. הסכם עודפים ראשון(צילום: יוגב אטיאס, אבי חי ואמיר לוי)

ראש בראש? סער ונתניהו. סקר מהבוקר: השר לשעבר גובר על ראש הממשלה בציבור הכללי (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ראש בראש? סער ונתניהו. סקר מהבוקר: השר לשעבר גובר על ראש הממשלה בציבור הכללי(צילום: אלכס קולומויסקי)

ביום שני הקרוב אמור לבוא להצבעה במליאת הכנסת החוק לפיזור הכנסת בקריאה שניה ושלישית. עד אז עוד ינסו בקואליציה למצוא דרכים להימנע ממערכת בחירות, אם כי גורמים בכירים בליכוד מודים שהפעם המצב נראה בלתי נמנע בשל חישוב קר של המספרים ובעיקר בשל סירובו של יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, לאפשר הקמת ממשלה חלופית.

 

אם ביום שני הקרוב הכנסת אכן תתפזר, יתגברו ויתחדדו המגעים בין סיעות המרכז להוביל מהלך של ריצה בחזית מאוחדת, כפי שפורסם השבוע ב-ynet תחת שלושה עקרונות מנחים: מחויבים לתהליך המדיני, מחויבים לצד חברתי והאחרון שלגביו עוד לא גובשו כל ההסכמות: הצהרה רשמית וחד משמעית: "רק לא ביבי" - שמשמעותה, התחייבות שלא לשבת בקדנציה הבאה בממשלה בראשותו.

 

הפגנת יש עתיד

במקביל, עשרות פעילי "יש עתיד" הפגינו מול קריית הממשלה בתל אביב בכדי להביע תמיכה במפלגה וביושב הראש שלה, ח"כ יאיר לפיד: "ביבי מנותק מהעם, נחזיר את השפיות למדינה", הם צעקו. סגן שר האוצר לשעבר, מיקי לוי, הצהיר כי מפלגת יש עתיד העתידית תגדיל את מספר המנדטים שלה. "התחילו הבחירות ובאנו כדי לנצח בגדול", הוא אמר. "זה לא מעניין אותי איזה תיק אקבל בעתיד והאם ימנו אותי לשר, מה שחשוב זה רק דבר אחד - לצבור כמה שיותר קולות להחליף את ראש הממשלה. יש לנו שלושה חודשים לגרום לציבור להבין שאנחנו אלטרנטיבה ראויה".

 

  

לוי התייחס לדיבורים על פיצול ביש עתיד בכדי למנוע את הקדמת הבחירות: "דיבור על מגעים ביננו לבין החרדים זה ספין. אף שר או ח"כ לא יתפצל כי אנחנו מפלגה עם יושרה, אתיקה ומוסר. זה הדי. אן. אי שלנו".

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

ח"כ יפעת קריב סיפרה על ההידרדרות בין יש עתיד לראש הממשלה בנימין נתניהו בחודשים האחרונים, בסופן החליט נתניהו ללכת לבחירות.

 "כל הזמן היו חילוקי דעות אבל השיא התחיל אחרי הפריימריז בליכוד שגרמו לנתניהו להקצין ימינה. זה התחיל בחוק המסתננים, חוק הלאום והעלייה להר הבית. אנחנו נחזיר את השפיות למדינה", היא אמרה. קריב הצהירה כי ככל שתוכל להשפיע תמליץ לחבריה לא לשבת עם נתניהו בממשלה עתידית. "הפוליטיקה יכולה ליצור מצבים חדשים, אבל אם אצטרך להמליץ - ברור שלא אמליץ לחזור לשבת עם נתניהו. אני כאן כדי להעביר מסר ברור: נתניהו סיים את דרכו כראש ממשלת ישראל".

 

אחד ממארגני ההפגנה, דן לוינסון, אמר שגרעין המפלגה מגובש לפני הבחירות. "אנחנו לא מפלגת אווירה. עשרות אנשים באו בהתנדבות להילחם על עתידה של המדינה. אנחנו אומרים לדרעי, ביבי וליצמן שלא ניתן להחזיר את השעון לאחור".

 

ובתוך כך, הבוקר פורסם סקר על פיו שר הפנים לשעבר גדעון סער, ששוקל לשוב ולהתמודד מול נתניהו על ראשות הליכוד, מנצח אותו בציבור הכללי.

 

איתי בלומנטל השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים