שתף קטע נבחר

מטה המאבק למען פולארד: הוא אושפז. מצבו לא ברור

המרגל הישראלי, הכלוא בארצות-הברית כבר 29 שנה, הוצא מהכלא ואושפז לאר שאיבד את ההכרה. כך נמסר לאשתו

מטה המאבק למען יונתן פולארד הודיע בצהריים (יום ו') כי רעייתו של המרגל הישראלי הכלוא בארצות-הברית הוצא מהכלא ואושפז לאר שאיבד את ההכרה. לא נמסרו פרטים נוספים וארצות-הברית טרם התייחסו לדברים. ראש המטה, אפי להב, אמר ל-ynet: "שוחחתי עם אסתר ואנו מקווים שלא מדובר בהחמרה קריטית. אנחנו בודקים המצב. אנו רק יודעים שהוא אושפז".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אחר הצהריים עם רעייתו של פולארד, אסתר. "יונתן חולה, בריאותו בסכנה, ואחרי 30 שנה בכלא הגיע הזמן שהוא ישוחרר. נמשיך במאבק עד שייצא מהכלא", אמר נתניהו. בשמונה השנים שבהן מכהן נתניהו כראש ממשלה, בשלוש קדנציות שונות, הוא לא הצליח להוביל לשחרורו.

הפגנה למען שחרור פולארד (צילום: יאיר גולדשטוף) (צילום: יאיר גולדשטוף)
הפגנה למען שחרור פולארד(צילום: יאיר גולדשטוף)

רק בחודש שעבר הגיש פולארד, שנכלא לפני 29 שנה, בקשה לוועדת השחרורים של ארה"ב, אך היא נדחתה לאחר שנציגי הממשל טענו כי שחרורו יהווה זלזול בחומרת העבירה והעברת מסר של פגיעה בשלטון החוק. כך נמסר מהמטה לשחרור פולארד. במטה טענו כי התנגדות הממשל באה לאחר הסכמה עקרונית לשחרורו לפני כחצי שנה במסגרת ההסכם לשחרור אסירים פלסטינים ולאחר שקהיליית המודיעין בארה"ב הבהירה שאינה מתנגדת עוד לשחרורו.

 

ב-21 בנובמבר 1985 ניסו פולארד ואשתו למצוא מקלט בשגרירות ישראל בוושינגטון, אנשי השגרירות סירבו להכניסם לבניין והשניים נעצרו על ידי סוכני האפ.בי.איי שהמתינו להם בקרבת מקום. שני בני הזוג הועמדו למשפט והורשעו בעבירות ריגול שונות. אן נידונה לחמש שנות מאסר ואילו ג'ונתן למאסר עולם.

 

בשנים הראשונות למאסרו של פולארד סירבה ממשלת ישראל לפעול באופן רשמי לשיחרורו. במהלך שנות ה-90' של המאה הקודמה השתנתה מדיניות זו, בעיקר בשל מאבק ציבורי מתמשך שניהלו פולארד, בני משפחתו ואישי ציבור שונים. במסגרת מאבק זה שינה פולארד את שמו ליונתן, הצהיר על נאמנותו למדינת ישראל ובמקביל טען כי הופקר על ידי שולחיו. בשנת 1993 נישא פולארד פעם נוספת ואשתו אסתר פולארד הפכה לאחת מהפעילות הבולטות למען שיחרורו. בינואר 1996 הוענקה לפולארד אזרחות ישראלית. בשנת 1998 הכירה ממשלת ישראל בפולארד כמרגל ישראלי שפעל בשליחות ובסמכות מדינת ישראל, במקביל הועברו לממשל האמריקני מספר בקשות חנינה, אך הן נדחו כולן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ג'ונתן פולארד
צילום: איי פי
מומלצים