שתף קטע נבחר

מאמצים לגיבוש קואליציית "רק לא ביבי": "לעשות הכול כדי לייצר בריתות"

בסוף השבוע שהו יו"ר העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג ויו"ר התנועה ציפי לבני בפורום סבן בוושינגטון ושניהם אותתו שהדרך לחבירה לגוש מאוחד קצרה מתמיד. רוח גבית למהלך גם משלי יחימוביץ' ומיעקב פרי, שאמר: "נלך עם מי שיהיה לו מספיק מנדטים להחליף את שלטון נתניהו"

גם בסוף השבוע נמשכו הניסיונות לייצר גוש מרכז-שמאל שיהווה אלטרנטיבה לשלטון ויקבץ את כל מפלגות הגוש תחת מסרים אחידים וקריאה לציבור לצאת ולהצביע. ראשי המפלגות מסמנים את ראש הממשלה בנימין נתניהו כמטרה והצרות של נתניהו נמשכות גם בתוך ביתו הפוליטי. השר לשעבר גדעון סער עדיין שוקל להתמודד על ראשות הליכוד מול נתניהו.  

חברי הכנסת הרצוג ולבני לפני ההמראה לפורום סבן בוושינגטון  ()
חברי הכנסת הרצוג ולבני לפני ההמראה לפורום סבן בוושינגטון

 

יו"ר מפלגת העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג ויו"ר התנועה ציפי לבני שהו בסוף השבוע יחד בפורום סבן בוושינגטון. בהופעתו בפורום התלוצץ הרצוג וסיפר שאמר לאשתו שהוא "הולך להשקיע בסוף השבוע בציפי לבני". "אני אהיה ראש הממשלה הבא ואני קורא לציפי לבני והתנועה להצטרף אליי". לבני, שניצבה לצדו, הגיבה בחיוך: "בכיף, העיקר שיהיה ראש ממשלה אחר".

 

 

הרצוג סיפר על המאמצים לחבר עוד גורמים לגוש מרכזי אחד: "אמרתי מהיום הראשון, כשנבחרתי ליו"ר מפלגת העבודה שאנסה להקים גוש מרכזי שיהווה אלטרנטיבה לנתניהו. אני פועל למען המטרה הזו בצורה זהירה ומפוכחת". בשיחה עם כתבים הוסיף הרצוג: "אני חושב שהדבר הנכון הוא לבצע מהלך של חבירה סבירה. אמרתי, וזה לא סוד, שאני רואה בציפי לבני והתנועה כגורמים חשובים לחבירה שכזו. אני מתכוון לנצח בבחירות הבאות ולהקים את הממשלה הבאה. אני מציע חלופה אמיתית לנתניהו בכל תחומי החיים. הממשלה צברה כישלונות אינספור והביאה אותנו לעברי פחת".

 

בשיחותיו בשבועות האחרונים עם כל יושבי ראש המפלגות, מנסה הרצוג לסכם שלושה עקרונות מרכזיים לחבירה:

  1. מחויבות לתהליך השלום
  2. מחויבות לצדק חברתי
  3. רק לא נתניהו

 

עיקר המאמצים מופנים להצהרה משותפת של המפלגות שיתחייבו מראש בפני הציבור שלא לשבת בממשלת תחת הנהגת נתניהו. ההערכות בימים האחרונים הן שלבני תשתף פעולה עם הרצוג במערכת הבחירות הקרובה, אולם לא ברור עדיין באיזה אופן יתמודדו. האם בסיעות נפרדות, או האם יינתן שריון לה ולח"כ נוסף ממפלגתה. במפלגת העבודה מבהירים בכירים שריצה משותפת יוצרת שלם הגדול מסך חלקיו, וכי הרצוג יוכל להעביר בוועידה שריון עבורה כמספר שתיים ואולי אפילו שריון עבור עמיר פרץ שעזב את המפלגה בעבר בעשירייה הראשונה.

 

בימים האחרונים מתנהלות שיחות גם עם יו"ר קדימה, הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר שאול מופז, שגם לגביו נבחנת אופציה של שריון. מופז מהווה נכס ביטחוני שעדיין חסר למפלגת העבודה מול קמפיין שיתמקד בכך שינהלו כנראה מפלגות הימין.

 

רוח גבית מיחימוביץ' ומיעקב פרי

מאמצי הרצוג לגבש גוש מרכז-שמאל מקבלים בסוף השבוע רוח גבית משותפתו למפלגה ח"כ שלי יחימוביץ' וגם מהשר לשעבר יעקב פרי מיש עתיד. ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה בשבתרבות בחיפה כי "כדי להביא סוף לכהונת נתניהו, על ראשי מפלגות המרכז שמאל לעשות כל שביכולתן כדי לייצר שותפויות ובריתות, ואף להתחייב כי לא יהיו שותפות בקואליציה שנתניהו ראש הממשלה בה". לדבריה, "התחייבות כזו היא קריטית לניצחון. לבני ולפיד לא עזבו את ממשלת נתניהו מרצונם אלא סולקו ממנה. הם אלה שהמליצו בפני הנשיא שירכיב את הממשלה, וכל עוד לא יאמרו מפורשות שלא יעשו זאת שוב, הציבור לא יוכל להאמין להצהרותיהם שיעשו הכול כדי להחליפו, והכול נראה כמו משחק והעמדת פנים".

 

יחימוביץ' אמרה כי הקדמת הבחירות היא "צינית והזויה והציבור לא מבין אותה, ובצדק, אבל כיוון שמדובר בעובדה מוגמרת יש להסתער בכל הכוח על ההזדמנות להחליף את השלטון, וזה אפשרי. נתניהו לא נמשח למלכות והמשך כהונתו אינו גזרה משמיים. שלושת החודשים הבאים יהיו דרמטיים ורבי תהפוכות פוליטיות, והכול אפשרי".

 

השר לשעבר יעקב פרי אמר הבוקר: "נלך עם מי שיהיה לו מספיק מנדטים להחליף את שלטון נתניהו, גם אם זה יהיה הרצוג או לבני". לדבריו, פחות חשוב מי יעמוד בראש הגוש, כל עוד הוא יחליף את השלטון הקיים. "אהיה מראשי תומכיו והביצועיסטים בהתווית גוש כזה", אמר בשבתרבות בבאר שבע. על השאלה אם לפיד מועמד לראשות הממשלה אמר: "בהחלט כן. לטעמי לפיד בשל להיות ראש ממשלה. אתמוך בו בכל מאודי. יאיר לפיד צבר בשנתיים האחרונות ניסיון פוליטי וכלכלי רב ואני רואה בו מועמד ראוי לראשות הממשלה. לפיד יכול להקים את הגוש החוסם להפלת נתניהו".

סער ונתניהו. ראש בראש על ראשות הליכוד? (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
סער ונתניהו. ראש בראש על ראשות הליכוד?(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

ח"כ דוד צור (התנועה) התייחס גם הוא לבחירות הקרבות באירוע שבתרבות בפתח תקווה. "אנחנו הולכים לבחירות לא בגלל שיקולים של טובת המדינה. ראש הממשלה נמצא הרבה שנים בשלטון. הוא אדם אידיאולוג, אינטליגנטי וחריף והנרטיב שלו ניכר בכל התחומים, לכן זה לא רציני לומר כי שרים שמכהנים בממשלתו פחות משנתיים אחראים למצב הנוכחי. אני לא הייתי בורח מאחריות כפי שעשה ראש הממשלה כשהטיל את האחריות רק על שותפיו". בתשובה לשאלה לאן מועדות פניו, השיב צור: "אני מקבל פניות מגורמים פוליטיים, אך אני ממתין לשובה של יו"ר התנועה ציפי לבני מחו"ל". 

 

כאמור, לחזית נגד נתניהו מצטרף גם איום על המשך כהונתו כיו"ר הליכוד מצד מי שהודיע על פרישה לפני שלושה חודשים, השר לשעבר גדעון סער. בכירים בליכוד אמרו ל-ynet כי מפניות שנעשו לסער בימים האחרונים עולה כי הוא אינו שולל על הסף התמודדות. סער הטיל לפני שלושה חודשים פצצה פוליטית כאשר הודיע על פרישה מפתיעה מהחיים הציבוריים. מאז, התפטר מהממשלה ומהכנסת, אך נותר חבר בליכוד.

 

ביום חמישי בערב דווח כי סער שוקל את ההתמודדות. למחרת רמזה ח"כ מירי רגב כי סער עשוי לגבור על נתניהו בפריימריס לראשות הליכוד. "התמודדות של סער נגד נתניהו יכולה לשנות את המציאות", אמרה. במקביל פורסם סקר על פיו סער מנצח את נתניהו בקרב הציבור הכללי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מאמצים לגבש חזית אחידה
צילום: רויטרס
מומלצים