שתף קטע נבחר

יומיים לפיזור הכנסת: טרם נקבעה ישיבה

הכנסת אמורה להצביע על פיזורה הסופי ביום שני, אבל גורמים פוליטיים טענו שייתכן שנתניהו ידחה את המועד כדי לבחון הרכבת ממשלה חלופית. מטעם נתניהו נמסר כי ההצבעה תתקיים כמתוכנן: "אין גבול לספינים של השמאל"

החוק לפיזור הכנסת אמור לעלות להצבעה שנייה ושלישית ביום שני הקרוב, אולם עד לרגע זה לא ברור אם זה אכן יתממש או שההצבעה תידחה. יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יריב לוין מהליכוד אומר הערב (שבת) כי "עוד לא ביקשו ממני לזמן ישיבה". גורמים פוליטיים טענו שייתכן שנתניהו ידחה את המועד על מנת לאפשר לעצמו למצות הליכים לבחינת אפשרות להרכבת ממשלה חלופית.

 

מטעמו של נתניהו נמסר כי "אין גבול לספינים של מפלגות השמאל. ההצבעה על פיזור הכנסת תתקיים כמתוכנן ביום שני הקרוב, והבחירות לכנסת יתקיימו ב-17 במרס".

 

הצעת החוק לפיזור הכנסת עברה בשבוע שעבר בהצבעה טרומית ברוב מוחלט של 84 בעד ונמנע אחד. מאוחר יותר אושרה הצעת החוק בקריאה ראשונה ברוב של 22 תומכים וללא מתנגדים. המליאה סערה בהאשמות הדדיות של מי שהיו עד לפני ימים ספורים חברים באותה הממשלה. השר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ תקף מעל דוכן הכנסת ישירות את יאיר לפיד. "יושבת היום גברת ריקי כהן מחדרה ואומרת לעצמה אלוהים מה עשיתי, איך הלכתי שולל אחרי הבלורית והתואר, איך?", אמר שטייניץ. "יש לי הצעה ידידותית שתועיל גם לך וגם לנו. אתה היית פרזנטור מעולה בטלוויזיה. גברת ריקי כהן מחדרה וגם עבדך הנאמן נהנו לראות אותך על המסך. גם בשם ריקי כהן מחדרה, בשמי, ובשם רוב אזרחי ישראל אני מציע לך, לפיד - תחזור לעסוק במה שאתה טוב בו, קח לך את משבצת הפרזנטור ותשאיר את ענייני הכלכלה הלאומית והביטחון הלאומי לאנשים רציניים ואחראים שיטפלו בזה עם קצת פחות בלורית אבל עם הרבה יותר רצינות ואחריות".

 

מנגד, יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג לא חסך ביקורת מראש הממשלה. "הגיע הזמן לשלם את החשבון על שנים של חוסר עשייה, שנים של ניצול ציני של רגשות לטובת הון פוליטי", אמר. "זרעת פחד ואנחנו נביא תקווה. גרמת לפילוג ואנחנו נחבר. שתקת מול השנאה ואנחנו נאחד. מערכת הבחירות הזו תהיה בין המחנה הציוני למחנה הקיצוני, בין המחנה שמחויב לעתיד מדינת ישראל לבין המחנה ההולך שבי אחר הקיצונים. בין מחנה המסתכל אל העתיד לבין מחנה החי בעבר. זו תהיה הבחירה של כל בוחרת ובוחר בקלפי".

 

הדרמה הפוליטית החלה ביום שני, כשפגישת ראש הממשלה ושר האוצר עלתה על שרטון וסימלה למעשה את התפרקות הקואליציה. חילופי מהלומות מילוליות הובילו לפיטורי לפיד ולבני, והמהלך גרר הכפשות נוספות מצד המעורבים.

 

ההצבעה הראשונית על פיזור הכנסת עוררה בחישות פוליטיות רבות ותחזיות מיידיות באשר להרכבי הרשימות המתמודדות. כך, למשל, גברו בסוף השבוע ההערכות על גיבוש רשימת מרכז-שמאל נגד נתניהו, מעין "קואליציית רק לא ביבי", ובמקביל התפרסם כי גדעון סער שוקל לחזור לחיים הפוליטיים ולהתמודד מול נתניהו על הנהגת הליכוד, שבועות ספורים לאחר פרישתו. מהלך זה נתקל ביוזמת ראש הממשלה להקדים את הפריימריז במפלגה, ולנטרל בכך את האפשרות שסער אכן יחליט להתמודד מולו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
בנימין נתניהו
צילום: אמיל סלמן
מומלצים