שתף קטע נבחר

בקשת התל אביביות נדחתה, העונש נותר

הפועל ומכבי ת"א ביקשו לקיים דיון נוסף בארועי הדרבי, בית הדין דחה את הבקשה. המשמעות: הפחתת נקודה לכל קבוצה, לכל אחת מהן נותר משחק רדיוס אחד והתוצאה הסופית נקבעה על 0:0 ללא נקודות

בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל החליט לדחות את בקשתן של הפועל ומכבי ת"א לקיים דיון נוסף באירועי הדרבי בהרכב דיינים מורחב. המשמעות: לכל אחת מהקבוצות הופחתה סופית נקודת ליגה, נותרו לכל אחת מהן שני משחקי רדיוס ומשחק הדרבי המפוצץ נקבע כתיקו 0:0 ללא נקודות.

 

כעת ייתכן כי שתל-אביביות ייפנו לערכאה אזרחית בכדי לערער על הענישה החמורה לטעמן. "לדעתנו, אין מקום לדיון נוסף, הן מהבחינה הדיונית והן מהבחינה המהותית", הוסבר בהחלטה אחרי שהתקבלה פה אחד על ידי נשיאות בית הדין העליון.

 

"מבחינה דיונית, משום שעיקרון האחריות השילוחית אינו מהווה נורמה חדשה כלשהי. הבקשה היא למעשה ערעור נוסף על חומרת העונש. מבחינה מהותית, אין מקום לבקשה משום שלדעתנו פסק הדין מהווה יישום נכון של עיקרון זה. כפי שפורט, משמעות האחריות השילוחית היא אחריות למעשה אשמתו של אדם אחר.

 

"שאלת האשמה של הקבוצה עצמה כלל אינה רלוונטית בהקשר להרשעה. היא רק יכולה להשפיע על העונש, והעונש במקרה זה הוא מתון בהתחשב בחומרת האירועים, ובמטרות של הגנה על עיקרון האחריות השילוחית, להוביל לשיפור נקיטת אמצעי המניעה ולהשפיע על קהל האוהדים בעתיד. חומרת העונש הוא עניין לשיקול דעת בית הדין, ויש התייחסות בפסק הדין לסוגיית "מכת המדינה" המחייבת החמרה".

 

עוד נכתב בהחלטה: "ההבחנה בבקשה בין העבר לבין העתיד אינה במקומה. אין דרך להשפיע על העתיד ולהרתיע אלא באמצעות התייחסות לאירועים

העומדים לדיון שיפוטי, אשר כמובן התרחשו בעבר. כפי שצוין בפסק הדין, יודגש כי ההרתעה אינה מופנית רק כלפי הקבוצה אלא גם כלפי אוהדים אשר ישקלו בעתיד הימנעות מהתנהגות אלימה. הידיעה כי הקבוצה תיענש תהווה מבחינתם גורם מרתיע. לא נקבעה בפסק הדין קביעה עובדתית שהקבוצות נקטו את כל האמצעים האפשריים, אלא רק כי ננקטו אמצעים סבירים.

 

"פסק הדין הסביר ברמה העקרונית כי שאלת האשמה אינה רלוונטית להרשעה של קבוצה כלשהי מחמת אחריות שילוחית. פסק הדין לא שלל אפשרות כי הקבוצות המבקשות לא היו יכולות לנקוט אמצעים משופרים. אין להניח לצורך הענישה כי הוכח בענייננו שנעשה כל מה שאפשר לעשות. לא הוחלט בפסק הדין שיש לתקן את התקנון. נקבע רק כי אם וככל שיש מקום לתיקון, אין לעשות כך בדרך שיפוטית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן שוורץ
ערן זהבי והאוהד שתקף אותו
צילום: ראובן שוורץ
מומלצים