שתף קטע נבחר

צילום: EPA, google maps

צבא סוריה: ישראל תקפה שדות תעופה סמוך לדמשק

בסוריה אמרו כי היעדים לתקיפה היו שדות תעופה בפרברי דמשק, באזור א-דימאס וליד שדה התעופה הבינלאומי. בסך הכול הוטלו 10 פצצות. הצבא הסורי: "התקיפה - לעודד את ארגוני הטרור". בלבנון דווח על מטוסי קרב שחגו כשעה לפני התקיפה. בישראל שותקים

אחרי עשרה חודשי הפסקה - ישראל שבה לתקוף בסוריה ולראשונה באור יום: הטלוויזיה הסורית דיווחה היום (א') כי מטוסי קרב ישראליים תקפו שלושה יעדים באזור פרברי דמשק, שניהם מהם הם ככל הנראה שדות תעופה צבאיים - ליד שדה התעופה הבינלאומי בא-דימאס - בקרבת הגבול בין סוריה ללבנון. לפי רשת אל מיאדין בלבנון המטוסים שיגרו 10 פצצות. לפי הדיווח, בדרום לבנון חגו שישה מטוסי קרב ישראליים כשעה לפני התקיפה וגם באזור דרעא וקוניטרה שבדרום סוריה. תושבים בדמשק דיווחו על פיצוצים עזים. בישראל לא התייחסו לדיווח.

 

 
בהודעת הצבא הסורי נאמר כי "התקיפה הזו מראה כי ישראל מעורבת ישירות בסיוע לטרור בסוריה לצד מדינות המערב ומדינות האזור  כדי להעלות את המורל של ארגוני הטרור". עוד נכתבה בהודעה כי "התקיפות האלה לא יניאו אותנו מהמשך המלחמה נגד הטרור על שלל סוגיו, כליו וזרועותיו בכל חלקי אדמת המולדת. במסגרת התקפה בוטה ביצע האויב הישראלי אחר הצהריים תקיפה בשני אזורים ביטחוניים בפרברי דמשק א-דימאס ושדה התעופה הבינלאומי האזרחי בדמשק. כתוצאה מכך נגרמו נזקים למספר מתקנים".
 
עוד נאמר בהודעת הצבא הסורי כי "התוקפנות הישירה הזו שנועדה לסייע לטרוריסטים בסוריה מגיעה אחרי שהכוחות שלנו נחלו ניצחונות חשובים בדיר א-זור, חלב ואזורים נוספים". בסוריה לא איימו הפעם להגיב.
 

תמונות מאחד מיעדי התקיפה, על-פי המורדים בסוריה ()
תמונות מאחד מיעדי התקיפה, על-פי המורדים בסוריה

 

גם רשת אל-מנאר של חיזבאללה דיווחה כי מטוסי קרב ישראליים תקפו עמדות באזור בפרברי דמשק. "האויב הישראלי ביצע תוקפנות פושעת נגד סוריה ותקף שני אזורים ביטחוניים בפרברי דמשק באזור א-דימאס וליד שדה התעופה הבינלאומי בדמשק. אין אבידות בנפש", נטען בדיווח. גורם צבאי סורי לכתב אל-מנאר בדמשק: "מערכות הנ"מ הסוריות ירו לעבר המטוסים הישראליים ומנעו מהם להשלים את הפעולה".

 

במרכז המעקב הסורי אחר זכויות האדם אמרו: "אחד היעדים היה מחסן של ייבוא וייצוא סחורות בשדה התעופה הבינלאומי דמשק. לא ברור אם היו היו בו אמצעי לחימה. היעד השני היה אזורים צבאיים באזור א-דימאס בפרברי הבירה דמשק. נשמעו לפחות 10 פיצוצים באזור. טרם התברר אם היו נפגעים". בפעמים הקודמות היעד לתקיפה היה משלוח לחיזבאללה.

 


 

סלים אידריס, שבעבר עמד בראש המטה הכללי של צבא סוריה החופשי, אמר לערוץ אל-ערביה אל-חדת', ערוץ בת של רשת אל-ערבייה, כי ייתכן שמדובר במשלוחי נשק שהיו מיועדים לחיזבאללה. ואילו בלבנון דווח על מזל"טים רבים שחגים בשמי דרום לבנון.   

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הבוקר לנעשה באזור ואמר: "אנו עוקבים אחר המזרח התיכון בקשב רב באוזניים כרויות ואוזניים פתוחות והרבה מאוד מתרחש. אנחנו נישאר כל הזמן עם יד על הדופק ונטפל באיומים והאתגרים הללו שאינם לוקחים פסק זמן באותה אחריות שטיפלנו בהם עד עכשיו".

 

כך נראית תקיפת צה"ל, על פי גורמי אופוזיציה בסוריה ()
כך נראית תקיפת צה"ל, על פי גורמי אופוזיציה בסוריה

האופוזיציה בסוריה: זו התקיפה הישראלית ()
האופוזיציה בסוריה: זו התקיפה הישראלית

בחודש פברואר יוחסה לישראל תקיפה באזור א-נבי שית, בקרבת הגבול בין סוריה ללבנון. על פי דיווח ברדיו "קול לבנון"

היעד לתקיפה היה שיירות של חיזבאללה, שהעבירו אמצעי לחימה רקטיים מתקדמים מאוד מסוריה למצבורי הארגון בצפון בקעת הלבנון. בנובמבר 2013  יוחס לישראל שיגור טיל מכיוון הים התיכון לעבר בסיס טילים של מערך ההגנה האווירית בלטקיה שבסוריה. 

 

בשנה שעברה התרחשו מספר תקיפות של אמצעי לחימה מתוחכמים בסוריה, שיוחסו לישראל. מקורות אמריקניים אישרו בחלק מהמקרים שישראל היא זו שתקפה, וגם בכירי מערכת הביטחון חזרו ואמרו כי "ישראל לא תרשה לנשק מפר איזון" לזלוג לחיזבאללה. באותן הזדמנויות דווח לרוב על ריבוי גיחות ישראליות מעל לבנון. התקיפה הראשונה הייתה בסוף ינואר, אז הפציצו לפי פרסומים זרים מטוסי חיל האוויר שיירת טילי SA-17 מתקדמים נגד מטוסים, באזור מכון המחקר ג'רמאיה, צפונית-מערבית לדמשק.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים