שתף קטע נבחר

לקראת פיזור: הישיבה האחרונה של הכנסת ה-19

במליאה תיערך במהלך הערב ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית על סיום כינונה של הכנסת ה-19. בכך תישמע יריית הפתיחה לבחירות 2015. לפני ההצבעה חתמו ישראל ביתנו ומפלגתו של משה כחלון על הסכם עודפים. צפו בשידור חי מהכנסת

רגעים אחרונים של פוליטיקה לפני הקרב הגדול: 671 ימים לאחר כינונה יצביעו הערב (יום ב') חברי הכנסת על פיזורה של הכנסת ה-19. בכך ייקבע באופן סופי כי הזירה הפוליטית בכנסת מפנה את מקומה למערכת הבחירות שתגיע לשיאה ב-17 במרס 2015. לפני ההצבעה על פיזור הכנסת מתקיים במליאה דיון על הצעות אי אמון בממשלה והצעות חוק.

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה במשדר המיוחד של ynet מהכנסת: "מרצ היא מרכיב יסודי בגוש, השותפה ההכרחית שבלעדיה אין ממשלה וקואליציה של מרכז-שמאל היא מרצ. אני לא חושבת שחבירה שלנו למפלגה אחרת זה נכון". ח"כ יריב לוין (הליכוד) אמר: "מרגע שהוקדמו הבחירות, חובתנו להקדים את התהליך הפנימי מהר, אין כאן שום אלמנט של חסימת מועמד זה או אחר. ראש הממשלה חש את השטח, והשטח כולו מאוחד בדבר אחד שהליכוד ינצח וכולנו מאחוריו". ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) התייחס לחבירה המסתמנת בגוש מרכז-שמאל ואמר: "אני שמח שלא נרוץ לבד, יש יותר מדי מפלגות".

 

 

 

יו"ר מרכז הליכוד, ח"כ דני דנון, התייחס בדבריו לפריימריז במפלגתו: "אנחנו מתכנסים בתחילת ינואר ונעסוק בדבר החשוב: לנצח את השמאל. יום אחרי הבחירות הפנימיות אני אקום בבוקר אם כמנצח וראש המפלגה ואם כמפסיד ואתמוך בכל כוחי בליכוד. היום ראש הממשלה מדבר ימין, אבל הוא עשה שמאל".

 

ח"כ אראל מרגלית (העבודה) אמר במשדר המיוחד: "מי שהיה היום בוועדת הכספים וראה את המחטפים וראה איך לקחו ממעונות היום ומהתחבורה הציבורית לטובת ההתנחלויות - מבין שצריך פה שינוי".

 

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) הביע תמיכה בריצה משותפת במגזר הערבי: "אנחנו עובדים על מפלגה ערבית מאוחדת, הכיוון הוא נכון. אני לא אוהב את הדיבורים של הסיעות הערביות על פיצול אחרי הבחירות". ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ציין בציניות: "הכי קל היה בפריימריז, אתה הולך לבר מצוות, מחייך, ואז נבחר. אצלנו זה גדולי התורה בוחרים, וזה יותר קשה. ברמה הפוליטית הרצוג ראוי להיות ראש ממשלה".

 

עוד לפני ההצבעה על אישור חוק פיזור הכנסת התייחס יו"ר מפלגת העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג לחבירה המסתמנת בין מפלגות השמאל והמרכז כדי ליצור גוש חוסם נגד בנימין נתניהו ואמר: "זו העת לאפסן את האגו". בישיבת הסיעה האחרונה של מפלגת התנועה, אמרה יו"ר המפלגה, ציפי לבני, כי אף שעדיף היה אולי להימנע מבחירות - כעת הן לפחות יוצרות הזדמנות להחליף את נתניהו בשלטון.

 

מעט לפני כן, בפתח ישיבת הסיעה של התנועה, אמרה לבני: "אכן זה יום שבו הכנסת מפזרת את עצמה, בהנחה שלא יהיה עד מועד ההצבעה עוד תרגילון קטן מבית היוצר של נתניהו. אמרתי שאני רוצה לראות את האורות הירוקים על הצג של הכנסת, שמודיע שאכן הולכים לבחירות ושב-17 למרס אכן נחליף את השלטון הקיים".

 

אחרי הרצוג ולבני דיבר גם ראש הממשלה נתניהו. אחרי שבמהלך דבריה עקצה לבני את נתניהו וציינה שעמיר פרץ ממפלגתה גיבש עוד לפני נתניהו תוכנית למע"מ אפס על מוצרי יסוד, אמר נתניהו: "כמה מהחברים שלנו כאן יודעים שזמן מה אני מדבר איתם על אפשרות של מע"מ אפס על מוצרי יסוד - ביצים, חלב, לחם, גבינה. מנכ"ל משרדי עובד על תוכנית סדורה בעניין הזה כבר כמה שבועות". נתניהו אמר: "כל עוד הייתה מחויבות קואליציונית למע"מ אפס אחר (על דיור - התוכנית של יאיר לפיד) ברור שאי אפשר היה לעשות גם וגם, אבל משירדה האפשרות ההיא וכבר הולכים על מע"מ דיפרנציאלי, זהו הצעד המתבקש".

 

זמן קצר לפני פתיחת הדיון בכנסת חתמו ישראל ביתנו והמפלגה בראשות משה כחלון על הסכם עודפים בין המפלגות בבחירות הקרובות. סגנית שר הפנים ומזכ"לית ישראל ביתנו, ח״כ פאינה קירשנבאום, חתמה על ההסכם עם נציג מפלגתו של כחלון. גם העבודה ומרצ חתמו היום על הסכם עודפים וביום שישי חתמו הליכוד והבית היהודי על הסכם דומה.

נתניהו ואלקין בישיבת סיעת הליכוד, היום (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
נתניהו ואלקין בישיבת סיעת הליכוד, היום(צילום: עידו ארז)

ח"כ הרצוג בישיבת סיעת העבודה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
ח"כ הרצוג בישיבת סיעת העבודה(צילום: עידו ארז)

ח"כ לבני בישיבת סיעת התנועה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
ח"כ לבני בישיבת סיעת התנועה(צילום: עידו ארז)

מסקר שפרסם אתמול ערוץ הכנסת עולה כי חבירה של לבני למפלגת העבודה יכולה להפוך אותה למפלגה הגדולה בכנסת אחרי בחירות 2015. על פי הסקר, אם הבחירות היו מתקיימות היום, הליכוד בראשות נתניהו היה מקבל 21 מנדטים בלבד, לעומת 23 מנדטים שהיו גורפים הרצוג ולבני יחד.

 

הבית היהודי מקבלת בסקר 18 מנדטים, ישראל ביתנו, יש עתיד ומפלגתו של משה כחלון 9 מנדטים כל אחת. יהדות התורה מקבלת 8 מנדטים, ש"ס 7 מנדטים ואילו מרצ מקבלת 6 מנדטים. במפלגות הערביות חד"ש מקבלת 5 מנדטים וכך גם רע"ם-תע"ל, ואילו בל"ד לא עוברת את אחוז החסימה (יש לקחת בחשבון שהמפלגות הערביות צפויות להתאחד לפני הבחירות).

 

מוקדם יותר בצהריים, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע על תוכנית מע"מ 0% למוצרי מזון בסיסיים וכוונתו להגדיל את הסיוע לחיילים משוחררים, ענה לו שר האוצר המפוטר יאיר לפיד בעוקצנות. הוא פנה לנתניהו ותהה: "איפה הייתה התוכנית המופלאה הזו? חשבת עליה רק אתמול בלילה? האם ייתכן שלראש הממשלה הייתה אפשרות להיטיב עם אזרחי ישראל, אבל הוא לא עשה דבר בעניין?".

 

חודשים ארוכים ניסתה הקואליציה שהתפוררה בשבוע החולף לדלג מעל שורת המהמורות שעמדו בדרכה. כמעט כל נושא כבד שהתגלגל לפתחה גרר אש משני צדי המתרס. את מקומה של האופוזיציה בכנסת תפסה הקואליציה בעצמה: היא השמיעה את הביקורת הכי קשה ונוקבת, היא סינדלה בעצמה הצעות חוק של שותפיה ותקעה רפורמות חשובות במסגרת חשבונות אישיים.

 

ככל שעברו הימים התרחבו המשברים וחוסר האמון בין השותפים גדל. לפני כחודש עורר חוק הלאום מהומה גדולה ואחריו הגיעו גם אי הסכמות בנושאי התקציב, חוק ההסדרים ובעיקר חוק מע"מ 0 – שבתחילה זכה לתמיכת ראש הממשלה, אולם רגע לפני השלמת החקיקה חזר בו נתניהו מהסכמתו וגזר על המערכת הפוליטית בחירות. פיטורי שרת המשפטים ציפי לבני ושר האוצר יאיר לפיד לא השאירו ברירה. ישראל בדרך לקלפי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי, עמוס בן גרשום (לע"מ), ענת מוסברג
לבני, נתניהו ולפיד. קואליציה בלתי-אפשרית
צילום: מוטי קמחי, עמוס בן גרשום (לע"מ), ענת מוסברג
מומלצים