שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

תוכניות ראשונות ל-3,700 דירות בהליך מזורז

הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) אישרה לראשונה שתי תוכניות בנייה בהליך מזורז - בתל השומר ובגן יבנה. בסופו של דבר אמורה הוועדה להוביל להקמת כ-50 אלף דירות בהליך תכנוני מואץ

הכנסת אמנם פוזרה, אולם נראה כי במוסדות התכנון ממשיכים לעבוד. הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) אישרה היום (ג') להפקדה שתי תוכניות להקמת כ-3,700 יחידות דיור חדשות במחנה הצבאי תל השומר שברמת גן וביישוב גן יבנה. מדובר בתוכניות הראשונות שמאשרת הוועדה, אשר אמורה בסופו של דבר להוביל להקמה של כ-50 אלף יחידות דיור בהליך מזורז.

 

 

בשלב זה, תינתן לציבור האפשרות להגיש התנגדויות לתוכניות עד 60 יום מיום ההפקדה. אם לא יוגשו התנגדויות - תורה הוועדה לרשויות המקומיות להוציא היתרי בנייה באופן מיידי. בניגוד להליך התכנוני הרגיל, לא יוכלו הוועדות המקומיות לתכנון ולבנייה לדון בתוכניות אלה, ורק לאחר מכן להוציא היתרי בנייה. עם זאת, קשה לתאר שלא יוגשו התנגדויות לתוכניות אלה - לפחות לזו שחלה על שטח מחנה תל השומר.

 

זאת ועוד, במשרד הפנים הבהירו היום בשיחה עם ynet כי אם יחול עיכוב כלשהו מצד הרשות המקומית במתן היתר בנייה, הותמ"ל תנפיק את ההיתר בעצמה. הפקדת התוכניות אושרה על ידי מנכ"ל משרד הפנים, ד"ר שוקי אמרני, בשטח המחנה הצבאי בתל השומר שבתחום עיריית רמת גן, אשר עתיד להתפנות, וכן במערב היישוב גן יבנה.

 

שר הפנים הנכנס, גלעד ארדן, בירך על ההחלטה וציין שהיא מהווה נדבך נוסף בפעילות המשרד להגדלת מלאי יחידות הדיור, כחלק מהורדת מחירי הדיור ויוקר המחייה. השר הנחה את כל הגורמים להאיץ את הטיפול באישור תוכניות למגורים כדי לקדם מטרות אלה.

 

2,087 דירות בתל השומר, 1,610 דירות בגן יבנה

התוכנית בתל השומר, ששטחה כ-226 דונם, מציעה הקמת רובע מגורים הכולל 2,087 יחידות דיור, לצד פארק שכונתי בו מוצע לשמר את הצמחייה הקיימת בשטח כיום. החלק הצפוני של התוכנית כולל בנייה רוויה של מבני מגורים בני 9-12 קומות, ובחלקה הדרומי מוצעים מבני מגורים בני 6 קומות. 20% מיחידות הדיור המוצעות בה הן יחידות דיור קטנות - שיכולות להתאים לזוגות צעירים בתחילת דרכם.

 

ממשרד הפנים נמסר כי "התוכנית כוללת גם שטחי ציבור לרווחת התושבים, שדרות רחבות ושטחים ציבוריים פתוחים. בנוסף, מוצעים בתוכנית מבנים לשימור, המקנים את אופיו הייחודי של הפארק המרכזי בשכונה. בנוסף, מאפשרת התוכנית העברת קו מתע"ן (מערכת תחבורה עתירת נוסעים), מתוך רצון לעודד את השימוש בתחבורה ציבורית באזור, כאשר לאורך צירי התנועה הראשיים מוצע לשלב מסחר.

 

עוד נמסר כי "התוכנית מאפשרת עירוב שימושים של מגורים, מבני ציבור, משרדים, מסחר ותעסוקה לצד פארקים, שטחים פתוחים, שבילי הליכה מוצלים באמצעות עצים ושבילי אופניים המחברים בין קריית אונו לאור יהודה. כמו כן, היא כוללת מתחם תעסוקה בכניסה לבית החולים שיבא".

 

במקביל, אושרה תוכנית במערב גן יבנה בהיקף של 1,610 יחידות דיור, אשר שטחה כ-458 דונם, המציעה הקמת שכונה המשלימה את הרקמה הבנויה במערב היישוב. התוכנית מאפשרת הקמת פארק לאורכה הכולל מגורים בבנייה רוויה המשולבים במסחר, צירים להולכי רגל ושבילי אופניים.

 

בין היתר, מציעה התוכנית תמהיל דירות מגוון הכולל דירות קטנות בשטח של כ-75 מ"ר, המהוות 20% מסך יחידות הדיור בתוכנית, לצד דירות בשטח של 120-160 מ"ר. בנוסף, מציעה התוכנית בתחומה הקמה של כ-240 יחידות לדיור מוגן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן
המחנה הצבאי תל השומר. במקומו תוקם שכונה חדשה
צילום: יובל חן
מומלצים