שתף קטע נבחר

מהפך בפינלנד: שיעורי הקלדה במקום כתב יד

הטכנולוגיה ניצחה את הגוף: פינלנד החליטה שלימודי כתב היד המחובר שהיה נהוג במשך דורות רבים מיותרים, ובמקום זאת ילמדו הילדים לכתוב במחשב

מערכת החינוך של פינלנד ידועה כאחת המתקדמות בעולם, ועכשיו היא לוקחת על עצמה את האחריות לניסוי מרתק נוסף לאור המציאות המשתנה בעולם הטכנולוגיה: זניחת לימודי כתב היד המחובר לטובת שיעורי הקלדה, שלדעתה עשויים להועיל יותר לתלמידים במאה ה-21.

 

עוד חדשות בעולם :

 

העיתון הפיני "סבון סנומט" דיווח כי החל מסתיו 2016, לימודי כתב היד והקליגרפיה במערכת החינוך של פינלנד לא יהיו עוד לימודי חובה. מינה הרמנן מלשכת החינוך הלאומית של פינלנד הסבירה שהקלדה הפכה רלוונטית יותר לחיי היום יום של הדור הצעיר, ולכן מוטב להשקיע בה.

 

לפי BBC, הדיווח על השינוי שעתיד להתחולל עורר תגובות מעורבות בפינלנד. בין השאר, הועלה החשש שמדיניות החינוך החדשה תפגע בילדים הבאים מרקע חלש ושאין להם מחשב בבית, או בבתי ספר שבהם אין די מחשבים.

 

בנוסף, מומחים מזכירים כי לכתיבה בכתב יד מחובר יש תרומה משמעותית להתפתחות המוטורית של האדם, וכי ייתכן שההתפתחות הזו תיפגע אם גם בבית הספר ילדים לא ילמדו כתיבה ביד - אלא יסתפקו בהקלדה. מנגד, הועלה הרעיון להחליף את שיעורי הכתיבה בשיעורי מלאכה ויצירה, כדי שיוכלו לתרום להתפתחות המוחית של הילדים.

 

השימוש בכתב יד מחובר בפינלנד פחת מאוד בשנים האחרונות, בדומה לשימוש בו בארה"ב.

 

חוקרים מזהים לאורך השנים התרחקות של הדורות הצעירים מכתב היד על רקע חדירת הטכנולוגיה לחייהם. מוקדם יותר השנה דיווח העיתון

הבריטי "דיילי טלגרף" כי במחקר שבו השתתפו 2,000 מורים ותלמידים בבריטניה התברר כי הירידה באיכות כתב היד של התלמידים, שהתרגלו להביע את רעיונותיהם באמצעות לחיצה על מקשי המקלדת, פוגעת משמעותית ביכולתם לבטא את עצמם ואף לזכות בציונים שלהם הם ראויים.

 

לפי העיתון הבריטי, 61% מהמורים מאמינים שבחמש השנים האחרונות חלה הידרדרות באיכות כתב היד של התלמידים, ו-64% מהמורים הודו שכתב יד בעייתי מאלץ אותם לתת לתלמידים ציון נמוך יותר מזה שאולי היו זכאים לו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
שלום לך, כתב מחובר, אין בך צורך עוד
צילום: shutterstock
מומלצים