שתף קטע נבחר

תישאר מחוץ לכנסת זו: נדחתה עתירת זועבי

שופטי בג"ץ דחו את העתירה שהגישה ח"כ חנין זועבי נגד החלטת ועדת האתיקה להרחיקה לחצי שנה בשל התבטאויותיה. הבוקר אמרה: טענות השופטים נגדי - אבסורדיות

הרכב של חמישה שופטי בג"ץ דחה בצהריים (ד') את עתירתה של ח"כ חנין זועבי (בל"ד) שביקשה לבטל את החלטת ועדת האתיקה להרחיק אותה לחצי שנה מדיוני הוועדות והמליאה. למרות ההחלטה, אין לה יותר מדי משמעות משום שהכנסת כבר פוזרה.

 

עוד בחדשות:

העירייה התנערה: נערה עם פיגור לא לומדת  

בשעת השיא: כביש 1 וכביש 6 שוב נחסמו

הקברים הם ביתי: תמונות השנה של AFP

 

ההחלטה התקבלה בדעת רוב של ארבעה מול דעתו של השופט סלים ג'ובראן. השופטים נימקו כי העונש אמנם חריג, אך כי מדובר באמירות קשות של זועבי.

 

בסוף חודש יולי הושעתה זועבי לאחר קובלנות שהגיעו לוועדה בעקבות התבטאויות שהשמיעה. באחד המקרים טענה זועבי כי חוטפי שלושת הנערים אינם טרוריסטים וכתבה מאמר שבו קראה למצור על מדינת ישראל.

 

השופטת מרים נאור כתבה כי "העונש שהוטל אכן חריג בחומרתו בהשוואה לעונשים שהוטלו בעבר. עם זאת, בנסיבות העניין ונוכח דבריה הקשים שנאמרו, ולאחר שחק ניכר מתקופת העונש היה כשהכנסת הייתה בפגרה, לא ראינו מקום להתערב בשיקול הדעת הרחב המסור לוועדת האתיקה". השופטים הביאו בחשבון את פיזור הכנסת, שממעיט אף הוא מהעונש.

 

במהלך הדיון אתמול מתחו השופטים ביקורת על הדברים שאמרה זועבי. "איך יכול אדם שדוגל באי-אלימות לומר על אדם שחוטף ילדים בדרך הביתה שהם לא טרוריסטים", תהתה השופטת אסתר חיות.

זועבי בהצבעה על פיזור הכנסת. למליאה היא לא תחזור לפחות עד לבחירות הבאות (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
זועבי בהצבעה על פיזור הכנסת. למליאה היא לא תחזור לפחות עד לבחירות הבאות(צילום: עידו ארז)

עו"ד חסן ג'בראין מארגון עדאלה השיב בשם זועבי כי במאמר שכתבה על סיום המצור על עזה התכוונה חברת הכנסת לדרכים יעילות לסים המצור. השופט חנן מלצר ביקש מעורך הדין לתת הסבר וג'בראין השיב: "ברור זה לא מצור. היא זאת שבמצור". השופטת נאור הוסיפה: "האם אדוני יכול להצביע על מקרה אחד בפרלמנטים בעולם של התבטאות דומה להתבטאות של ח"כ זועבי?".

 

הבוקר הגיבה זועבי להתבטאות של שופטי בג"ץ נגדה ואמרה: "הטענה שאין באף פרלמנט בעולם התבטאויות כמו שלי היא אבסורדית. ההתבטאויות שלי רחוקות מלהיות קיצוניות. העובדה היא שהאיחוד הפרלמנטרי העולמי, שמאגד בתוכו את רוב הפרלמנטרים, הביע דאגה מקיצוניות החלטות הכנסת, ולא מקיצוניות דברי. מה שאין דוגמתו בעולם היום הוא הכיבוש הישראלי בשטחים הכבושים מאז 1967. והוא הכיבוש הארוך ביותר בעולם, מאז מלחמת העולם הראשונה".

 

לאחר הדיון אתמול פרץ עימות בין פעילי ימין קיצוני לח"כים ערבים שנכחו באולם. פעילי הימין הקיצוני, בהם איתמר בן גביר וברוך מרזל, פנו לזועבי והטיחו בה: "את מחבלת, לכי לסוריה". במקום התפתחה מהומה ודחיפות בין הפעילים לח"כים. המאבטחים הפרידו בין הצדדים.

 

"זה מגביר את ההשפעה הפוליטית שלנו ומחזיר את חלק מאמון הציבור בפוליטיקה. הרשימה המאוחדת היא אמצעי לארגן ולהעצים את הכוח הפוליטי שלנו. זה גם משנה את התייחסות הממסד ואת התייחסות המפלגות הפוליטיות אלינו, שלא רואות הבדל פוליטי מהותי בינינו בכל הנוגע למלחמה היומיומית שלנו בגזענות", כך זועבי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוחמד שינאווי
חנין זועבי
צילום: מוחמד שינאווי
מומלצים