שתף קטע נבחר

מחו נגד מחמוד ומורל, ירקו על כומר. החשודים

אחד מהחשודים בהצתת בית הספר הדו-לשוני ירק על נזירה וכומר, אחיו נעצר בהפגנה לאחר הפיגוע בבית הכנסת והשלישי תלה מודעות נגד האפיפיור. אביו: "יש התבוללות בארץ. אתה תסכים שבתך תתחתן עם ערבי?"

הכתובת הייתה על הקיר, עוד לפני שהוא הוצת: מעצר בגין התפרעות בהפגנות בירושלים לאחר פיגוע הדריסה בעיר, מעצר ותקיפת שוטר בהפגנה לאחר פיגוע הירי בבית הכנסת בהר נוף, יריקה על נזירה וכומר ועבירות אלימות נוספות. זהו העבר של שלושת החשודים בהצתת בית הספר הדו-לשוני בירושלים. השלושה - יצחק גבאי (22) והאחים שלמה טוויטו (20) ונחמן טוויטו (18) - נעצרו על ידי ימ"ר ירושלים והגיעו היום (ה') מחויכים לדיון, שבו הוארך מעצרם בחמישה ימים.

 

לאחר שורת הפיגועים בירושלים, נכחו השלושה בהפגנות האלימות בבירה - ובמוצאי שבת הם הציתו על פי החשד את בית הספר. השלושה הם פעילים בולטים של ארגון להב"ה, ובין היתר אף השתתפו בהפגנה נגד חתונתם המעורבת של מחמוד ומורל וכן בהפגנות נגד סניפי רמי לוי שבהם מועסקים ערבים. לבית הספר בשכונת פת, שנמצא מטרים ספורים מביתו של החשוד גבאי, הם הגיעו לאחר צאת השבת, הציתו ונמלטו. 

 

גבאי נעצר במאי האחרון בחשד להסתה לגזענות ולהשחתת מקרקעין לאחר שתלה עם אדם נוסף מודעות בגנות הנצרות בסמוך לביקור האפיפיור בארץ. בין היתר נכתב במודעות "הנצרות הארורה, שותפה לרצח מיליוני יהודים במיתות שונות... הם חולמים על חיסול המדינה היהודית. אפיפיור טמא, צא מארצנו הקדושה". בפברואר שעבר הוא נעצר והוגש נגדו כתב אישום בגין החזקת אגרופן.

 

"הוא ילד טוב, החינוך שלו הוא בסדר גמור", אמר אביו של גבאי, שאישר כי בנו היה פעיל בארגון להב"ה. "אני בטוח שהוא לא עשה את זה", אמר - אך הביע תמיכה פעילות הארגון, ובין היתר במחאה נגד חתונתם של מחמוד הערבי ומורל היהודייה: "יש התבוללות בישראל. אתה מסכים שהבת שלך תתחתן עם ערבי?"

 

החשודים בעת הארכת מעצרם, היום (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
החשודים בעת הארכת מעצרם, היום(צילום: עידו ארז)
 

גם לשני החשודים הנוספים - אחים במשפחה בת 16 נפשות מבית"ר עילית - עבר מפוקפק עם רקע לאומני. המבוגר ביניהם, שלמה טוויטו (20), נעצר לפני שבועות ספורים בזמן ההפגנה בגשר המיתרים שהתקיימה לאחר הפיגוע בבית הכנסת בהר נוף. הוא נחשד בהתפרעות ובתקיפת שוטר במהלך ההפגנה. המשטרה ביקשה מבית המשפט לעצור אותו למשך חמישה ימים לצורך הגשת כתב אישום אך בית המשפט החליט לשחררו תוך הרחקתו מירושלים לחמישה ימים.

 

בשיחה עם ynet אמרה בתחילת השבוע אמם של האחים כי היא מתנערת מהתנכלות לערבים, אך עם זאת מביעה סלידה מכך שיהודים וערבים לומדים ביחד באותו בית ספר: "גועל נפש. יהודים וערבים לומדים ביחד.

 אחר-כך מתפלאים למה בנות ישראל יוצאות עם ערבים ולמה יש התבוללות. ההורים התנגדו שילמדו שם ערבים אבל אף אחד לא שמע להם. אם לא הייתה מדינת חוק, גם אני הייתי עושה את זה".

   

בחודש שעבר הוגש כתב אישום נגד שני האחים, לאחר שהואשמו כי בחודש מאי שוטר שהכווין תיירים הבחין בנחמן יורק לעבר נזירה. השוטר עיכב אותו ואז שני האחים החלו לצעוק על השוטר שיזדהה, במקביל הבחין נחמן בכומר שעבר במקום וירק על פניו. בנוסף, במאי 2012 הואשם נחמן כי שנה קודם לכן החזיק סכין למטרה לא כשרה, לאחר שהשתתף בקטטה.

 

בדיון באוגוסט אשתקד אמר נחמן: "עבר הרבה זמן, לא הסתבכתי, אני משתדל לברוח מזה כמה שיותר". השופט ציין כי משפחתו של נחמן והוא עצמו מוכרים לו מאוד, אך החליט להתחשב בכך שמאז האירוע לא הסתבך נחמן באירועים נוספים והחליט להימנע מהרשעתו ולהסתפק בקנס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
החשודים בהצתת בית הספר
צילום: עידו ארז
מומלצים