שתף קטע נבחר

תעמולת חמאס: "מוחמד דף", מזל"ט ומצעד צבאי

הארגון השולט בעזה ערך מצעד צבאי ברצועה לרגל יום השנה ה-27 לייסודו. לאחר הגברת ניסויי הירי והדלפת התחקירים הצה"ליים, הוא פרסם סרטון שבו דמות מוצללת - לכאורה דף, שנפגע ב"צוק איתן". צפו בתיעוד נדיר של מזל"ט של חמאס בשמי הרצועה. חיל האוויר הגביר כוננות

חמאס הגביר בימים האחרונים את ניסויי הרקטות לים, פרסם סרטונים ותחקירים צה"ליים - והיום (א') הוא ממשיך בלוחמה פסיכולוגית מול ישראל. הארגון השולט בעזה ערך מצעד צבאי ברצועה לרגל יום השנה ה-27 להיווסדו. במצעד משתתפות יחידות הזרוע הצבאית השונות ובהן יחידת הרקטות והקומנדו הימי, ומוצגים בו כלי נשק שונים, רקטות, טילים ואף מזל"ט. בעקבות הופעת המזל"ט, מסוג אבאביל, העלה חיל האוויר את הכוננות.

 

כחלק מהתעמולה, פרסם חמאס סרטון שבסיומו נראית דמות מוצללת. לטענתם, זהו מוחמד דף, ראש הזרוע הצבאית שנפגע במהלך המבצע הצבאי האחרון - אך כלל לא ניתן לזהותו. ברקע נשמע נאום שנשא דף במבצע "עמוד ענן". בעזה דיווחו שמל"טים של חמאס חגו באוויר במהלך המצעד. בנוסף דיווחו על פעילות ערה של חיל האוויר מעל שמי הרצועה.

 

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מצעד חמאס בעזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מצעד חמאס בעזה(צילום: רויטרס)
 

דובר הזרוע הצבאית אבו עוביידה, שהפך מוכר בעקבות מבצע "צוק איתן", הוא אחד הנואמים בעצרת. הוא אמר בטקס: "חמאס הצליחה לעצור את שאיפות המפעל הציוני ובזכותה הוא עומד היום על סף קריסה והיעלמות. נשקנו לא יונח עד שניכנס באמצעותו אל מסגד אל-אקצה. חמאס וגדודיה ידעו איך לכתוב את ההיסטוריה. השנים הרבות הניבו את צבא אל-קסאם שאתם רואים והעולם רואה, ביחידותיו הלוחמות שמשתתפות היום במפגן המרהיב הזה. גדודי אל-קסאם הניפו את סיסמת ההיערכות והג'יהאד. במפגן הצבאי משתתפות כל היחידות הצבאיות".

 

הוא פנה בנאומו אל האסירים הפלסטינים בבתי הכלא בישראל והכריז כי שחרורם קרוב תוך רמיזה לחטיפה של חייל או לעסקת חילופי שבויים עם ישראל. "היום שבו תראו את אור החירות הפך קרוב יותר מתמיד. המשיכו במערכת הסבלנות והעמידה האיתנה והמשיכו לחזק את אחיכם הלוחמים".

 

אבו עוביידה פנה לישראל ולגלג על כך שבסופו של דבר חמאס כופה עליה את שחרור האסירים: "נכון, עצרתם 45 אסירים מבין אלה ששוחררו בעסקת שליט, שפטתם אותם בבתי המשפט שלכם וגזרתם עליהם מאסרי עולם ומאסרים ממושכים. שפטו כאוות נפשכם וגזרו שנות מאסר ומאסרי עולם, שהרי אתם לא תקבעו בפעם הראשונה בהיסטוריה את יציאתם. הגיבורים האלה ישתחררו ואחיהם ישתחררו בזמן לא אשר אתם חושבים ומתכננים, והזמן הזה קרוב".

 

לדבריו, החוק בכנסת בדבר מניעת עסקאות חילופי שבויים מעורר לעג ולא שווה את הדיו שבו נכתב. "הידיים שהצביעו לאשר אותו הן אלה שיבטלו אותו", לדבריו. הוא התייחס לשיקום רצועת עזה: "לפקיעת סבלנותנו בנוגע לסוגיית השיקום יש השלכות שישראל לא תישא בהן ורגע הפיצוץ ממשמש ובא. עמנו לא יסכים שהסוגיה תישכח. לא נקבל פחות משיקום כל נזקי התוקפנות הציונית על עזה". הוא הודה לקטאר, טורקיה ואיראן שעמדו לצד חמאס ולצד הזרוע הצבאית של הארגון.

 

בכיר חמאס חליל אל-חיה, שבנו נהרג במבצע "צוק איתן" בתקיפה ישראלית, נשא כצפוי נאום תקיף: "חמאס אחרי 27 שנים מחזיקה במטוסים ומחזיקה בים. יש לה יכולת לחדור אל האויב מהים, מהיבשה ומהאוויר. מי שחושב שישראל נמצאת כאן כדי להישאר - טועה. כל פלסטין היא אדמה איסלאמית ואף אחד אחר לא יהיה שותף בה. ירושלים היא בירת פלסטין והיא מרכז הסכסוך". 

 

ניסויי חמאס "לא מהווים הפרה של הפסקת האש"

בשבוע שעבר ביצע הארגון ניסוי ושיגר כמה רקטות. רעש הירי והפיצוץ נשמעו היטב ברחבי רצועת עזה. הניסויים הצטרפו לשורה ארוכה של ניסויי שיגור רקטות שחמאס ביצע בשבועות האחרונים. ההערכה היא כי מאז תום מבצע "צוק איתן" נורו עשרות רקטות כניסוי מהרצועה לים.

  

בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק אישר כי ארגונו מבצע ניסויים ברקטות ואמר כי אינם מהווים הפרה של הסכם הפסקת האש בין עזה לישראל, משום שבהסכמות לא הוזכר או הוסכם על כך שחמאס מנועה מלבצע ניסויים ברקטות. 

 

איסמעיל הנייה במצעד חמאס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
איסמעיל הנייה במצעד חמאס(צילום: AFP)
 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)מצעד חמאס בעזה (צילום: AP) (צילום: AP)
מצעד חמאס בעזה(צילום: AP)

רוב מאגר הרקטות של חמאס בין מבצע "עמוד ענן" למבצע "צוק איתן" התבסס על מערך הייצור העצמי של הארגון, וכלל רקטות לטווחים של 100 קילומטרים ויותר. ערב מבצע "צוק איתן" היו ברשות חמאס מאות רקטות לטווחים הללו - רובן שוגרו לעבר גוש דן במהלכו וחלקן הופצצו. אך מערך ייצור הרקטות של חמאס לא נהרס לחלוטין. במערכת הביטחון נשמעו הערכות שונות לפיהן בידי חמאס נותר רק שליש מכמות הרקטות שהיו ברשותם לפני המערכה. מאז סיום המבצע חמאס עושה מאמצים גדולים לשקמו. 

 

נשיא מצרים: החיפזון מהשטן

הבוקר נטען בעיתון הלונדוני "אל-ערבי אל-ג'דיד" כי נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, ביקש בשיחת טלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני שבועיים לא למהר ולפתור את סוגיית השבת גופותיהם של שאול אורון והדר גולדין, אלא

לתת לפרשה "להתקרר" מעט, כאמצעי לחץ על תנועת חמאס. הפרסום מתבסס על גורמים דיפלומטיים מערביים, שטענו כי נתניהו ביקש מא-סיסי להפעיל ערוץ תקשורת עם חמאס כדי לדון בהחזרת הגופות תמורת הקלות במצור על עזה ובשיקום הרצועה.

 

נתניהו, על פי אותם גורמים מערביים ששוחחו עם העיתון, לא מעוניין בעסקת חילופי שבויים נוספת במתכונת של עסקת שליט. א-סיסי, על פי אותם בכירים, מסכל כל מהלך או מגעים בסוגיה, כדי לא לתת לחמאס תחושת ניצחון שתחזק אותו עוד יותר. לפרסום אין אישור מכל מקור אחר.

 

רועי קייס, מתן צורי ויואב זיתון השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מזל"ט במצעד חמאס
צילום: AFP
מוחמד דף
מומלצים