שתף קטע נבחר

כולנו אור איתן: טיפים לעיצוב תאורה נכונה

חג החנוכה, המכונה גם חג האורים, מהווה הזדמנות מצוינת לבקש ממעצבי פנים עצות לשימוש נבון ויצירתי באפקט התאורה בבית. צפו בתמונות

כולם יודעים כמה משמעות יש לתאורה באופן שבו מוצגים חללים בבית, אביזרים ואפילו בני הבית. כוחה של התאורה לשנות את מראה החדר יכול להיות אפילו גדול יותר מצבע קיר, טפט או תמונה. לרגל חג החנוכה, הוא חג האורים, שוחחנו עם מעצבי פנים ואדריכלים כדי לקבל טיפים לשימוש נבון באפקט התאורה.

 

עוד במדור "עיצוב ותכנון הבית " בערוץ הנדל"ן :

 

 (צילום באדיבות אליתה ליוינג) (צילום באדיבות אליתה ליוינג)
(צילום באדיבות אליתה ליוינג)

"ההשראה לאפקטים של התאורה העכשווית באה מתאורת התיאטרון, בה נעשה שימוש רב ליצירת אשליות דרמטיות המקדמות את מהלך המחזה על הבמה", אומר יעקב קמחי, מנכ"ל ובעלי חברת קמחי תאורה. לדבריו, תאורה יכולה לאפשר אשליה של חדר רחב ידיים בחדר קטן ממדים, אינטימיות בחלל גדול, אווירה עליזה בערב קודר או אווירה רומנטית בצהרי היום.

גוף תאורה של LA LA LAMP (צילום באדיבות גלריית גלואו) (צילום באדיבות גלריית גלואו)
גוף תאורה של LA LA LAMP(צילום באדיבות גלריית גלואו)

אורה הר- לב, הקניינית הראשית ברשת IDdesign, מחזקת את הדברים ומציינת כי "גופי תאורה הם עוד גורם בבית שמחזק את האמירה העיצובית של החלל, ולכן חשוב שתהיה הרמוניה בין גוף התאורה לעיצוב החלל כולו. מצד אחד רואים איך עולם התיאטרון נכנס לתחום התאורה בצורה של מנורות עומדות הנראות כפנסי תיאטרון; ומצד שני קיימים גופי תאורה מודולריים, הניתנים לכוונון של זווית האור בקווים מודרניים עם ברק מתכתי".

 (צילום באדיבות קמחי תאורה) (צילום באדיבות קמחי תאורה)
(צילום באדיבות קמחי תאורה)

לדברי מיכל איתני-פארי, סמנכ"לית הסחר ברשת ביתילי, "בשנים האחרונות חל שינוי מהותי בשימוש ובמודעות לגופי תאורה בעולם כולו. אנו עדים למעבר בין שימוש בתאורה למטרות תפוקת אור בלבד, לשימוש באפקטים ובגופי תאורה לעיצוב החדר וליצירת אווירה חמימה. כיום הדרישה היא לעיצוב כולל".

 (צילום באדיבות יפרח בן צבי) (צילום באדיבות יפרח בן צבי)
(צילום באדיבות יפרח בן צבי)

קמחי מציע להשתמש באפקט הצלליות של גופי תאורה, אשר יוצרות צל בדוגמאות שונות על הקיר, התקרה או הרצפה. "שימוש בתאורה מסוג זה ישווה לחדר גדול תחושה של חלל אין סופי, בו מרחפות דמויות באופן חופשי", הוא אומר. לדבריו, "לאפקט הצלליות מצטרפות קרני האור היוצאות מגוף תאורה ויוצרות על הקיר צורות של שמש, X ועוד. לקרני האור תכונה של מיקוד תשומת הלב על הקיר או האובייקט עליו הן נופלות, והן יכולות להקנות אווירה אמנותית".

גוף תאורה מדגם SKIRT של חברת AXO (צילום באדיבות גלריית גלואו) (צילום באדיבות גלריית גלואו)
גוף תאורה מדגם SKIRT של חברת AXO(צילום באדיבות גלריית גלואו)

עוד מוסיף קמחי כי אפשרות נוספת למיקוד תשומת לב היא באמצעות אלומת האור. "האלומה מגיעה היישר מאולמות התיאטראות, יוצרת עיגול של אור בנקודת המפגש שלה ותורמת להעמקת הדרמה בנקודה ספציפית בה תבחרו", הוא מציין, "מה שיפה באלומות האור הוא שבכל רגע נתון ניתן למקד אותן על אובייקט אחר בחלל - ובכך לשנות אותו בתנועת יד קלה".

 (צילום באדיבות קמחי תאורה) (צילום באדיבות קמחי תאורה)
(צילום באדיבות קמחי תאורה)

תאורה ירוקה ותאורת חורף

לדברי קמחי, ניתן להוסיף נופח וצבע על ידי שימוש בחומרים מיוחדים בשילוב עם גופי התאורה. חומרים אלה יכולים להיות בדים שונים, פלסטיק, נייר זכוכית וכל חומר שאינו אטום, דרכו יעבור האור מטמורפוזה בחלל. "חשוב שלחומר יהיה צבע כלשהו, שלא רק יפזר את האור בצורה שונה אלא גם יתבל אותו לפי מצב הרוח", הוא אומר.

גוף תאורה מדגם CLOVER של חברת KUNDALINI (צילום באדיבות גלריית גלואו) (צילום באדיבות גלריית גלואו)
גוף תאורה מדגם CLOVER של חברת KUNDALINI(צילום באדיבות גלריית גלואו)

אפשר גם להשתמש בגוף תאורה המחליף צבעים תוך כדי תנועה. "בכל אפקטי התאורה יש עקרון אחד מוביל - להשאיר מעט חושך, שכן ללא חושך לא נוכל להתבטא באפקטים של אור. לכן, כשאנו מתכננים אזור עם אפקט תאורה יש לשמור באדיקות על רמה מסוימת של חושך", מציין קמחי.

גוף תאורה מדגם MUSE של חברת AXO (צילום באדיבות גלריית גלואו) (צילום באדיבות גלריית גלואו)
גוף תאורה מדגם MUSE של חברת AXO(צילום באדיבות גלריית גלואו)

האדריכל האיטלקי מיקלה סימאונה ממליץ לעשות שימוש בתאורה ירוקה, כלומר בנורות לדים חסכוניות. "כל תאורה מחמיאה בהתאם למה שאנו רוצים להאיר", הוא אומר, "כדי להאיר פסל או תמונה בסלון, אשתמש בגוף תאורה מינימליסטי וסמוי המאיר נקודתית אך ורק את האובייקט הרצוי". מבחינת סימאונה, "התאורה היא מרכיב עיצובי מהחשובים ביותר. בכל פרויקט - התאורה מחדדת את היופי שלו".

גופי תאורה של רשת ביתילי (צילום: דן פרץ) (צילום: דן פרץ)
גופי תאורה של רשת ביתילי(צילום: דן פרץ)

מעצבת הפנים גלית אבינועם מחזקת את הדברים ומציינת כי באמצעות תאורה ניתן ליצור אפקטים בחלל ולהדגיש אובייקטים מיוחדים. "עם תאורה נכונה אפשר גם להסתיר משהו שרוצים להסתיר - כמו צנרת, מיזוג, פתח חשמל או כל סוג של תשתית. פשוט מלבישים את התאורה על גבי האלמנט", היא מציעה. לדבריה, התאורה היא "התכשיט" של הבית וצריך להשתמש בה באופן מדויק.

גוף תאורה בעיצוב ירון אליאסי (צילום באדיבות דיזיין סנטר) (צילום באדיבות דיזיין סנטר)
גוף תאורה בעיצוב ירון אליאסי(צילום באדיבות דיזיין סנטר)

אבי דניאל, מנהל גלריית תאורת היוקרה גלואו, מציע לשלב גופי תאורה עם צבעוניות עשירה וחומרים מגוונים מסוגים שונים כגון בדים, זכוכית, אלומיניום ועוד. לדבריו, סוג התאורה שכובש את חללי הבית בשנים האחרונות הוא תאורת הלד - הן בגופי תאורה שקועים והן בגופי תאורה צמודים או תלויים.

 (צילום באדיבות IDdesign) (צילום באדיבות IDdesign)
(צילום באדיבות IDdesign)

יפה רזיאל, יועצת לעיצוב פנים והום סטיילינג, מוסיפה כי חשוב להקפיד על מוקדי תאורה שייצרו עניין בחלל ולא רק אור. "גופי תאורה בצבעים לא שגרתיים ובצורות מעניינות הופכים כל חלל למיוחד", היא אומרת, "ונקודה חשובה שלא תמיד מקדישים לה תשומת לב היא היכן ממוקמת התאורה. כשמניחים או תולים את גופי התאורה במקומות לא צפויים בחלל, הם יכולים להפוך למעין יצירת אמנות".

גוף תאורה מדגם DEW של חברת KUNDALINI (צילום באדיבות גלריית גלואו) (צילום באדיבות גלריית גלואו)
גוף תאורה מדגם DEW של חברת KUNDALINI(צילום באדיבות גלריית גלואו)

תאורת אווירה ותאורה פרקטית 

לדברי מוטי ישראלי, יועץ תאורה ראשי ברשת מחסני תאורה, קיימים שני סוגים מרכזיים של תאורה, המשמשים את רוב חדרי הבית: תאורת אווירה ותאורה פרקטית. "כשיש צורך בתאורה שתסייע לעבודה, לניקיון ולשאר ההתנהלות השגרתית בבית, כדאי להאיר את האזור בתאורה פרקטית. בחדרים בהם מארחים או רוצים ליצור אווירה רגועה ונעימה מומלץ לעשות שימוש בתאורת אווירה מתאימה", הוא ממליץ.

 (צילום באדיבות איריס שמיר) (צילום באדיבות איריס שמיר)
(צילום באדיבות איריס שמיר)

ישראלי גם מסביר כיצד ניתן להיערך לתאורת חורף. "חשוב להחליף את הנורות לנורות בעלות עוצמה חזקה יותר. לגופי תאורה יש הגבלת ואט וחום שהם יכולים להכיל, ולכן מומלץ להשתמש בנורות פלורסנט המספקות אור חזק - מבלי להעלות את החום המופץ מהן ולפגוע בגוף התאורה", הוא אומר. לדבריו, מומלץ להוסיף מנורות או גופי תאורה עומדים, המוסיפים הן להגברת התאורה והן לעיצוב החלל.

גוף תאורה של גלריית שימעל'ה (צילום באדיבות דיזיין סנטר) (צילום באדיבות דיזיין סנטר)
גוף תאורה של גלריית שימעל'ה(צילום באדיבות דיזיין סנטר)

עוד הוא מוסיף כי באזורים בהם השימוש בתאורה צריך להיות גם פרקטי וגם אווירתי, ניתן לחבר דימר (עמעם). "את הדימר מתקינים כדי לווסת את עוצמת התאורה, והוא גם תורם להארכת חיי הנורות", אומר ישראלי, "בדימר נשתמש בנורות מסוג הלוגן או ליבון בלבד וגם ניתן להשתמש בדימר אלחוטי, המתחבר לכל שלט סטנדרטי ששולט בעוצמת התאורה". אם אתם רוצים תחושה נקייה בבית, מומלץ להשתמש בתאורה לבנה, שגם יוצרת תחושת גובה ועומק. בחלל כהה מומלץ להשתמש בתאורה צהובה, משום שתאורה לבנה תגרום לחלל להיראות חשוך יותר.

 (צילום באדיבות הביטאט kartell) (צילום באדיבות הביטאט kartell)
(צילום באדיבות הביטאט kartell)

מעצבת הפנים איריס שמיר מציעה גם היא התמודדות עם תאורת חורף. לדבריה, כדי להשיג אפקט חמים, ניתן לעשות שימוש בנורות חסכוניות שמפיצות אור צהוב או בנורות לד צבעוניות. "נורות הלד מגיעות בשלל צורות ומאפשרות גמישות רבה בעיצוב ושימוש דקורטיבי ליצירת תאורת אווירה", היא אומרת. "אפשרות נוספת ליצירת אפקט תאורה היא להעביר את קרני האור המופקות מהנורה דרך משטחים שקופים כמו אהילים, בדים וזכוכיות".

 

גוף תאורה של רשת מחסני תאורה (צילום: אייל קרן) (צילום: אייל קרן)
גוף תאורה של רשת מחסני תאורה(צילום: אייל קרן)

ניצן הורוביץ, מעצב רשת רהיטי דורון, מסביר כיצד ניתן לעשות שימוש נכון בתאורה לחדר הילדים. "לא תמיד אנחנו שמים דגש על תאורה בבואנו לעצב או לשדרג את חדר הילדים - בעוד שעולם העיצוב מייחס חשיבות גדולה לנושא", הוא אומר. לדבריו, צריך לנצל בצורה מיטבית את התאורה הטבעית בשעות היום, כדי שהילד ישתמש בתאורה רק בעת הצורך.

 

גוף תאורה של גלריית שימעל'ה (צילום באדיבות דיזיין סנטר) (צילום באדיבות דיזיין סנטר)
גוף תאורה של גלריית שימעל'ה(צילום באדיבות דיזיין סנטר)

"אם אתם לפני שיפוץ בבית, וניתן לתכנן את תשתית החשמל בחדר מחדש, נסו להעריך את המיקומים הנדרשים לשימושים השונים של הילדים בחלל החדר בהווה ובעתיד. נסו לחשוב שנים קדימה בתכנון התשתיות, כך שתוכלו לספק מענה נוסף לגופי תאורה עומדים ואחרים אותם יבחר הילד לחדרו", הוא מוסיף. לדבריו, מעל גבי שולחן הלימודים מומלץ להשתמש בתאורה ישירה.

ולסיום - גוף תאורה דמוי חנוכיה (צילום: רותם ברק, מחסני תאורה) (צילום: רותם ברק, מחסני תאורה)
ולסיום - גוף תאורה דמוי חנוכיה(צילום: רותם ברק, מחסני תאורה)


פורסם לראשונה 18/12/2014 23:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יפה רזיאל
צילום: יפה רזיאל
צילום באדיבות גלריית גלואו
גוף תאורה מדגם MUSE של חברת AXO
צילום באדיבות גלריית גלואו
צילום: ישראל כהן, ביתילי
צילום: ישראל כהן, ביתילי
צילום באדיבות דיזיין סנטר
גוף תאורה של גלריית שימעל'ה
צילום באדיבות דיזיין סנטר
צילום באדיבות MY Home Page
צילום באדיבות MY Home Page
צילום: אייל קרן, מחסני תאורה
צילום: אייל קרן, מחסני תאורה
צילום באדיבות גלריית גלואו
גוף תאורה מדגם ETA SAT
צילום באדיבות גלריית גלואו
מומלצים