שתף קטע נבחר

השיטה שנחשפה ברמת גן: ג'ובים תמורת סיוע למועמד לראשות העיר

ביאח"ה חושדים כי חברת "מפעלי בית עמנואל", שמפעילה חוגים ברמת גן, שימשה כקרקע למסירת מקומות עבודה בתמורה לתמיכה במועמד לראשות העיר. מקורבים לחקירה: "הייתה הפקרות של ממש בכל מה שקשור למסירת עבודות בגוף הזה". ח"כ לשעבר שאמה הכהן מסר לחוקרים מידע בנושא

זמן קצר לאחר שאנשי היחידה הארצית לחקירות הונאה התחילו לבדוק את החשדות לשחיתות בעיריית רמת גן הצטיירה בפניהם התמונה המלאה: מקורביו של המועמד לראשות העיר הציעו תמורה בדמות עבודות והטבות בשווי מיליוני שקלים למי שיתמוך בו. במשטרה חושדים כי חברת "מפעלי בית עמנואל", שעוסקת במתן שירותי העשרה ותרבות לילדים, נוער ומבוגרים, שימשה כקרקע לצורך מימוש ההבטחות. החשודים מובאים להארכת מעצר בבית משפט השלום בראשון לציון.

 

עם היוודע הפשיטה הבוקר (יום ב') שבמהלכה עוכבו לחקירה 30 עובדי עירייה, ובהם גם בכירים, צרו החוקרים גם על בתיהם של בכירים בחברה הציבורית שפועלת ללא מטרות רווח ועל משרדי החברה ברחוב ביאליק. לפי החשד, המקום שימש כ"מכבסת כספים" ו"מפעל לייצור עבודות" למקורבים.

 

בחקירה עלה כי באמצעות החברה בוצע מינוי של בכירה הקשורה לאירועי התרבות בעיר. כמו כן חושדים החוקרים כי פעילים במערכת הבחירות קיבלו את מקומות העבודה שהובטחו להם במקרה של סיוע למועמד לראשות העיר. הבחירה ב"מפעלי בית עמנואל" נעשתה מכיוון שלעיריית רמת גן עצמה קשה להכניס עובדים שלא לפי התקן.

משרדי "מפעלי בית עמנואל" ברמת גן, היום (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
משרדי "מפעלי בית עמנואל" ברמת גן, היום(צילום: ג'ורג' גינסברג)

יותר מ-100 שוטרים ובלשים השתתפו בפשיטה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
יותר מ-100 שוטרים ובלשים השתתפו בפשיטה(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

מחושפי הפרשה. ח"כ לשעבר שאמה הכהן ()
מחושפי הפרשה. ח"כ לשעבר שאמה הכהן

עוד עלה בחקירה כי במסגרת השחיתות לכאורה נעשה שימוש בעשרות אלפי שקלים שהועברו ל"קבלנים" עבור שירותי ייעוץ ושירותים אחרים שנתנו ל"מפעלי בית עמנואל". בפועל מדובר בפעילים במטה הבחירות של המועמד, שלא יכלו להיכנס לעבודה בעירייה. חברת הבת של העירייה העבירה להם כספים תמורת חשבוניות. במקרה אחד לפחות נעשה ניסיון להעביר כסף לאדם ש"ביצע" עבודה ל"מפעלי בית עמנואל" מבלי שימסור חשבונית.

 

"זאת הייתה הפקרות של ממש בכל מה שקשור למסירת עבודות בגוף הזה", אמרו גורמים המקורבים לחקירה. אולם לא רק הפעילות ב"מפעלי בית עמנואל" נבדקת. חקירת המשטרה העלתה גם כי בעלי עסקים וממון שתרמו למועמד במהלך מערכת הבחירות נהנו מהטבות שונות ומקידום ענייניהם בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה. אחד הקבלנים המעורבים נעצר במהלך הפשיטה ויובא אף הוא להארכת מעצר.

 

"העלמת עין" מחריגות בנייה 

עוד חושדים במשטרה כי דמות נוספת שנהנתה מעמלה במערכת הבחירות מכהן כיועץ בכיר בעירייה, והחזיק בעבר בתפקיד בכיר מאוד בעיר. לפי החשד, אותו אדם שנחשב לדמות דומיננטית במערכת הבחירות העירונית, קיבל תפקיד בכיר בעירייה ושימש כ"רוח החיה" מאחורי שורת המינויים לשאר הפעילים שסייעו במערכת הבחירות.

 

כמו כן נבדק עניינם של שני עובדי עירייה, שאחד מהם הועסק באגף התברואה כיועץ. במשטרה חושדים כי אותו אדם הסתובב במנהל ההנדסה וקידם את ענייני מקורביו. כמו כן נעצר

 בכיר ממחלקת הפיקוח, שלפי החשד "העלים עין" מחריגות בנייה והקל עם מקורבים בתחומי העסקים שלהם.

 

בחקירה, שנוהלה בשיתוף פעולה עם יחידת יהלום וחקירות מע"מ ברשות המסים, עולים חשדות לביצוע עבירות שוחד, שוחד בחירות, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס על ידי בכירים בעיריית רמת גן וכן מעורבים נוספים.

 

 

יותר מ-100 חוקרים ובלשים השתתפו בפשיטה שהחלה ב-5:00 בבוקר על גופים שונים שקשורים לעיריית רמת גן. בין היתר בודקת המשטרה מעורבות של גורמים עברייניים בפעילות העירייה. ראש אגף החקירות במשטרה, ניצב מני יצחקי, ואנשיו היו מודאגים מהעובדה שבמהלך החקירה זוהה כי גורמים מארגון פשע גדול חודרים לתוך המערכת השלטונית המקומית.

 

ח"כ לשעבר כרמל שאמה הכהן היה זה שפרס בפני החוקרים את רשימת המינויים שבוצעו לכאורה בעירייה. שאמה הכהן ואנשיו נפגשו פעמים רבות עם החוקרים, והציגו בפניהם מסמכים שמאששים לכאורה את החשדות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
שחיתות לכאורה בעיריית רמת גן
צילום: ירון ברנר
מומלצים