שתף קטע נבחר

הדרמה בנפט: סעודיה מדרדרת את המחיר

הצניחה החופשית ממשיכה והנפט יורד אל מתחת ל-55 דולר לחבית. בשבוע האחרון איבד הנפט כ-10% על רקע שני אירועים דרמטיים: התחזיות ל-2015 שהוכיחו כמה חלש הביקוש לנפט, ודברי שר הנפט הסעודי שגרמו לסערה

הצלילה של מחיר הנפט לא עוצרת, ומגיעה לשפל של יותר מחמש שנים; מחירה של חבית נפט מסוג WTI יורד אל מתחת ל-55 דולר לחבית, ואילו מחיר הנפט מסוג ברנט נסחר ב-59 דולר לחבית. הנפט צונח כאשר ברקע סעודיה מתעקשת להמשיך לנהל את מלחמת התפוקה מול תעשיית הפצלים האמריקנית במטרה לפגוע בה פגיעה אנושה.

 

לכתבות נוספות בנושא:

 

סעודיה הייתה רוצה לראות את החברות האמריקניות המפיקות נפט סופגות הפסדים קשים ונאלצות לפשוט רגל. יצואנית הנפט הגדולה לא מוותרת על עמדתה שלא לצמצם את התפוקה שלה ובכך היא מגבירה את עוצמת הנפילה של מחיר הנפט. הירידה במחירי הנפט משרתת את האינטרסים של סעודיה במלחמתה מול תעשיית תפוקת הנפט בארה"ב.

 

אופ"ק יתפרק?

בסיכום שבועי איבד הנפט כ-10% והמשיך לצלול השבוע בעיקר על רקע דבריו של שר הנפט הסעודי ועל רקע הערכות כי ארגון אופ"ק עומד לסיים את תפקידו ועלול להתפרק.

 

דבריו של השר הסעודי, עלי אל נעימי, בשבוע שעבר הסעירו את השווקים. אל נעימי חשף שאין לסעודיה כל כוונה להוריד את תפוקת הנפט ובכך לווסת את מחירי הנפט בעולם.

 

"מדוע שערב הסעודית תחתוך את התפוקה, הלא השוק הוא הקובע את מחירו של הנפט", הצהרה זו של השר הסעודי, שנאמרה בדרך של שאלה רטורית, מוכיחה כי סעודיה רוצה להשאיר את מחירי הנפט לכוחות השוק בלבד, מה שעומד בניגוד מוחלט לתפקיד המקורי של אופ"ק כקרטל שמטרתו לשלוט במחיר הנפט.

 

"ההודעה של אל נעימי התקבלה בשוק כסימן שלילי מאוד למחירי הנפט. ברוקרים אמריקנים, יצאו בתחזית שארגון אופ"ק וערב הסעודית, הפסיקו לפעול כמונופול המעוניין למקסם את רווחיו", מציין אוהד חיים, אנליסט ני"ע זרים בלאומי שוקי הון. בעקבות הצהרה זו יצאו תחזיות כי הקרטל עומד בפני פירוק.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

עמדתה של סעודיה, הגורם הדומיננטי באופ"ק, אינה מייצגת את כל המדינות החברות הארגון. בלאומי שוקי הון מציינים כי המחנה הניצי באופ"ק הכולל את המדינות היותר רגישות למחירי הנפט כמו איראן, לוב וונצואלה, לוחצות על המחנה של סעודיה לנקוט פעולה במטרה להביא לעלייה במחירים. שר האנרגיה של איראן כבר הצהיר כי אם ארגון אופ"ק יתפרק, מחיר הנפט עלול להגיע ל-40 דולר לחבית.

 

ביקוש חלש, עודף תפוקה

הודעתו של השר הסעודי לא הייתה התרחיש היחידי שגרר השבוע את מחיר הנפט מטה, במקביל פורסם הצפי לביקוש לנפט לשנת 2015, עוד אינדיקציה למצבו הרעוע של הביקוש לעומת העודף בתפוקת הנפט.

 

בסקירת הנפט השבועית של לאומי שוקי הון מציין הכלכלן אוהד חיים כי על פי דו"ח התחזית שפורסם, הביקושים לנפט תוצרת ארגון אופ"ק, צפויים לרדת ב-2015 ל-28.9 מיליון חביות נפט ביום, מדובר בירידה של 300 אלף חביות נפט לעומת התחזית הקודמת.

 

המשמעות של ירידה זו בתחזית הביקושים היא עודף תפוקה של 1.4 מיליון חביות נפט ביום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים