שתף קטע נבחר

איזנקוט, לטיפולך

מג"ד חשוד בהטרדה, אל"מ במודיעין עצור בפרשת מין עם קטינים. איפה הפיקוח? לרמטכ"ל הנכנס אסור להתפשר על ערכים

לא כך חשב הרמטכ"ל בני גנץ לסיים את תפקידו - עם מפקד בכיר מאוד ביחידה מסווגת שעצור במעורבות בפרשיית מין, ועם מג"ד בגבעתי שנחקר בעקבות טענות של פקידה להטרדה מינית.

 

לא ניתן לספר על פועלו של קצין המודיעין הבכיר, בגלל מגבלות הצנזורה שהופעלה כדי לשמור על כבודו, אך מדובר בקצין שעסק בחומרים סודיים, ובהתאם לכך, גם הבקרה שמופעלת עליו צריכה הייתה להיות ברמה הגבוהה ביותר, והיא תצטרך להיבדק עכשיו מחדש בעקבות מעורבותו בפרשה המביכה הזו. זאת מפני שעוד לפני המבוכה התקשורתית סביב החשדות החמורים, מעיד מעצרו של הקצין הבכיר על חשיפתו הגבוהה לסחיטה, במקרה שהמידע המפליל לכאורה לא היה מגיע למשטרה אלא לגורמים עוינים. בקרה איכותית על אותו קצין הייתה במקרה זה בעלת חשיבות ביטחונית, לצד הפגיעה בדימוי של הצבא, המעוניין להציב בעמדות הבכירות דמויות בעלות איכויות מקצועיות ואנושיות.

חג'בי (משמאל) עם מח"ט גבעתי וינטר ואלוף הפיקוד תורג'מן (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
חג'בי (משמאל) עם מח"ט גבעתי וינטר ואלוף הפיקוד תורג'מן(צילום: דובר צה"ל)

פיקוח מסוג שכזה היה חסר מול מפקד גדוד צבר סגן־אלוף לירן חג'בי, אשר חשוד לא רק בהטרדה מינית של חיילת אלא גם בהתנהלות לא נורמטיבית שבאופן לא מפתיע הולידה שורה של תקלות בגדוד. גם אם אין קשר בין התנהלותו האישית לשורת הבעיות, ברור כי הוא האחראי להן - במיוחד לאור העובדה שהוא מכהן בתפקיד כבר יותר משנה, ולא יוכל לטעון כי הן הגיעו אליו בירושה. טוב עשה חג'בי שקיבל את המלצת אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן ויצא לחופשה כדי לאפשר ניהול חקירה נקייה, במיוחד לאחר שהועלה החשד להשפעה שלו על חיילים המעורבים בפרשה.

 

ללא קשר לחשדות נגדו, חג'בי הוא באמת קצין אמיץ באופן יוצא דופן - וניתן היה לראות זאת בפעילותו כמ"פ צעיר בהיתקלות בגוש קטיף ב־‭,2004‬ בתפקודו ב־2011 כסגן מפקד חטיבה מרחבית בעת היתקלות עם מחבלים בעין־נטפים על גבול ישראל־מצרים, וגם בפעולותיו במבצע האחרון בעזה. כל האירועים הללו אינם מנקים אותו מחלקו בפרשה האחרונה, שלכאורה מעלה התנהגות שאיננה ראויה למפקד גדוד בצה"ל - אבל הם מלמדים על הקושי הגדול של צה"ל בהכשרה עד לצמרת של קצינים איכותיים. בדרך הארוכה אל המטכ"ל כבר איבד הצבא קצינים עם סכין בין השיניים, כמו עימאד פארס ומשה (צ'יקו) תמיר, שלא הלכו בתלם וביצעו עבירות כאלו ואחרות שלא אפשרו להם להמשיך לפקד על חיילים. הדחתם אולי הייתה ראויה, אבל אין זה אומר שדמויות כמותם אינן חסרות בצמרת צה"ל כיום.

 

כשנכנס לתפקידו הבטיח הרמטכ"ל גנץ לבצע ניקוי אורוות בצבא, ובסך הכול אפשר לומר שהוא הצליח בכך. מחליפו, גדי איזנקוט,

 יצטרך למצוא כעת את הדרך להשאיר בצבא קצינים אמיצים ונועזים שיודעים ללכת על הקצה ולחשוב מחוץ לקופסה, אך לצד זאת הם גם ערכיים וישרים. גם לצה"ל וגם לחברה הישראלית אסור להתפשר או להסכים לאמירות מסוג "עז נפש הוא פרא אדם" - היכולת לפרוץ את הגבולות גם במחיר סיכון החיים אינה שמורה רק לאלו שאין להם גבולות.

 

ולכן, עצה אחת לרמטכ"ל הנכנס איזנקוט: לקצונה הזוטרה שלך תנחיל את מורשתו של תת־אלוף ארז גרשטיין ז"ל, שאותו החלפת בתפקיד מפקד חטיבת גולני. הוא, שידע לגלות אומץ לב בלתי רגיל בלחימה בלבנון, ואף שילם על כך בחייו - אך במקביל לא התפשר על הערכים, כאדם וכמפקד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
האל"מ במודיעין שנעצר בחשד למין עם נערים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים