שתף קטע נבחר

אסד חיסל את מקורביו? "קבב וחומוס מורעל"

ביולי 2012 רעד המזרח התיכון כשהצמרת הביטחונית של נשיא סוריה חוסלה בדמשק, כולל גיסו ויד ימינו אסף שווקאת. "וול סטריט ג'ורנל" פרסם בסוף השבוע תחקיר שלפיו ייתכן מאוד כי החיסול ההוא היה "עבודה מבית" משום ששווקאת היווה איום לשלטון - וקדם לו ניסיון הרעלה מתוחכם

שנתיים וחצי אחרי החיסול שהרעיד את המזרח התיכון ושינה - לא כפי שציפו - את פני מלחמת האזרחים בסוריה, פרסם בסוף השבוע העיתון "וול סטריט ג'ורנל" תחקיר המערער על התפיסה שהמורדים הסורים הם שחיסלו את הצמרת הביטחונית של בשאר אסד, כולל גיסו ויד ימינו אסף שווקאת. התחקיר, שמתבסס על שיחות עם יותר מ-20 מקורות וגורמים המוצגים כיודעי דבר, מציג הערכה שונה לגמרי ולפיה חיסול בכירי משטרו של אסד הייתה "עבודה מבית", כלומר מתוך המשטר עצמו.

 

עוד חדשות בעולם :

 

החיסול אירע ב-18 ביולי 2012, כשמטען רב עוצמה התפוצץ במהלך ישיבה ביטחונית בדמשק. בהרוגים אז היו שווקאת, וכן שרי ההגנה בעבר ובהווה. בעולם נתפש האירוע הזה כנקודת מפנה אפשרית במלחמת האזרחים: רבים חשבו כי זהו סמל לקריסתו של המשטר, משום שהמורדים נהנו באותה העת משורה ארוכה של ניצחונות וכיבושים, אבל במקום זאת החיסול דחף את אסד לאפשר לאיראן ולחיזבאללה להציף את סוריה באנשיהם, ובהמשך גם להשתמש בנשק כימי. בעקבות זאת הלך אסד והתחזק, וביסס מחדש את אחיזתו באזורים רבים בסוריה.

אסד. "הרגיש מאוים על-ידי שווקאת" (צילום: AP) (צילום: AP)
אסד. "הרגיש מאוים על-ידי שווקאת"(צילום: AP)

תומכי הנשיא בסוריה. הקרובים אליו אמרו לו: "תנהל משא ומתן" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תומכי הנשיא בסוריה. הקרובים אליו אמרו לו: "תנהל משא ומתן"(צילום: AFP)

באותם ימים נטלו המורדים אחריות לפעולת החיסול, שנתפשה כמרשימה מבחינה צבאית, אבל ב"וול סטריט ג'ורנל" מדווחים כי גילויים חדשים מעלים את החשד שבפועל הייתה זו "עבודה מבפנים". לפי העיתון, המקורות שעליו נשען הדיווח הם גורמים רשמיים בעבר ובהווה במשטר אסד, גורמים באופוזיציה ובארגוני המורדים וכן גורמים פוליטיים במדינות שכנות המקיימות קשרים עם אסד. לפי הדיווח, ייתכן שהחיסול בוצע על רקע קרע בין משפחת אסד ובני בריתה לבין גורמים מתונים יותר במשטר שרצו לקדם משא ומתן עם האופוזיציה.

אסד מתפלל, השנה. טלאס: "ניסו לרצוח גם אותי" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אסד מתפלל, השנה. טלאס: "ניסו לרצוח גם אותי"(צילום: EPA)

בין המרואיינים בתחקיר אפשר למצוא את מנאף טלאס, גנרל לשעבר בצבא סוריה שערק לאופוזיציה שבועיים לפני החיסול וברח מהמדינה. הוא טוען שהמשטר ניסה להתנקש גם בו, ושאסד ובכירים אחרים במנגנוני הביטחון והמודיעין שלו התנגדו לעמדתו ולעמדת שווקאת לפיה יש לקיים שיחות עם המורדים. פעיל אופוזיציה סורי אחר, המוצג כבקיא בפרטים, אמר בתחקיר כי למורדים לא היה סיכוי להצליח לבצע פעולה כזו

באותה העת: "אם הייתם שואלים אותי אז, הייתי משקר לכם ואומר שלוחמינו הגיבורים עשו זאת, אבל עכשיו אני יכול לספר לכם - לא, היינו חובבנים באותה תקופה".

 

טלאס וכמה גורמים אחרים אמרו ל"וול סטריט ג'ורנל" כי שווקאת נתפש אז על-ידי אסד וכמה ממקורביו כמי שמהווה איום לשלטון בשאר. הפוליטיקאי הלבנוני הבכיר ווליד ג'ונבלט אמר גם הוא: "לדעתי הם נפטרו ממנו. הם פחדו ממנו". לדברי טלאס, כחודשיים לפני החיסול היה ניסיון אחר להתנקש בשווקאת - בעזרת ארוחה מורעלת של קבבים וחומוס בדמשק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נשיא סוריה אסד. "עבודה מבפנים"
צילום: AFP
מומלצים