שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דמוקרטיה צעירה: תוניסיה בחרה נשיא בן 88
  מדגמים: 4 שנים אחרי שארצו החלה את האביב הערבי, דווקא באג'י א-סבסי, מי שהיה שר במשטרו של הרודן בן עלי, נבחר לנשיא תוניסיה. תיכף הוא מתחיל את העשור העשירי לחייו

  מכון הסקרים Sigma Conseil בתוניסיה מעריך הערב (יום א') כי באג'י א-סבסי, בן 88, הוא הנשיא החדש של המדינה, אחרי ניצחון בסיבוב השני על הנשיא הזמני מונאספ אבו-מרזוקי. זכייתו של א-סבסי מעניינת בעיניים בינלאומיות לא רק בגלל גילו המתקדם, אלא גם משום שהוא ידוע כאיש המשטר הישן, משטרו של הרודן זין אל-עבדין בן עלי שהודח לפני 4 שנים במה שהיה אות הפתיחה של "האביב הערבי" שבו הודחו בהמשך גם מובארק במצרים וקדאפי בלוב.

   

  עוד חדשות בעולם :

   

  לפי מכון הסקרים, א-סבסי קיבל בבחירות לנשיאות שנערכו היום 55.5% מהקולות, בעוד מרזוקי קיבל רק 44.5%. מכון הסקרים הזה פרסם מדגמים מהימנים בשתי מערכות הבחירות הקודמות של תוניסיה, ולכן נחשב לאמין. התוצאות הרשמיות בבחירות אינן צפויות להתקבל ב-48 השעות הקרובות.

  א-סבסי עם תומכיו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  א-סבסי עם תומכיו(צילום: רויטרס)

  חגיגות ניצחון בתוניס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  חגיגות ניצחון בתוניס(צילום: רויטרס)

  א-סבסי היה שר הפנים ושר החוץ בממשלת תוניסיה בשנים עברו. כעת הוא יהיה אחראי על ניהול מדיניות ההגנה והחוץ של תוניסיה. מפלגתו, "נידא תוניס", קיבלה את מירב הקולות בבחירות לפרלמנט באוקטובר האחרון ותנהיג את הממשלה. המפלגה הכריזה על ניצחון כמעט מיד עם סגירת הקלפיות, וחגיגות פרצו במטה שלה בבירה תוניס. במטה של מרזוקי לעומת זאת טענו כי התוצאות צמודות מדי מכדי להכריז כעת מי ניצח.

   

  הסיבוב השני לנשיאות הוא הליך הבחירות השלישי שנערך במדינה הצפון אפריקנית בחודשיים האחרונים - אחרי הסיבוב הראשון לנשיאות והבחירות הכלליות - ומהווה שלב אחרון במעברה של חלוצת מהפכות "האביב הערבי" לעבר דמוקרטיה.

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  בתוניסיה הגדירו את הבחירות לנשיאות כמאבק בין "המשמר הישן" לבין "משמר המהפכה". א-סבסי החילוני מזוהה כאמור עם משטרו של בן-

  עלי ואילו אל-מרזוקי עם תומכי "מהפכת היסמין". רבים מהאזרחים שמצביעים לא-סבסי הם ממאוכזבי השלטון של "מפלגת א-נהדה" האיסלאמיסטית, שבשנים האחרונות לא הצליחה לשפר את המצב במדינה בתחומים רבים. מנגד תומכיו של אל-מרזוקי חוששים שא-סבסי ישיב את הגלגל לאחור ואת המהפכה לנקודת אפס.

   

  בכל מקרה, בתוניסיה מתגאים בעובדה שהמדינה ממשיכה לצעוד במסלול הדמוקרטי, אך מי שמרגישים שהם עדיין נמצאים מחוץ לתמונה הם הצעירים הרבים שלא מוצאים עבודה ושההבטחות הרבות שניתנו להם לאחר המהפכה עדיין לא מומשו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  הנשיא החדש א-סבסי. מתנגדיו: "הוא יחזיר את הדיקטטורה"
  צילום: רויטרס
  מומלצים