שתף קטע נבחר

פיונגיאנג מאיימת: "נפוצץ את הבית הלבן"

צפון קוריאה ממשיכה להכחיש מעורבותה במתקפת הסייבר נגד ארה"ב, וכעת מאשימה את וושינגטון בהפקת הסרט "ראיון סוף" למטרות תעמולה. "ארה"ב היא בור שופכין של טרור. נתקוף את מצודות האימפריאליסטים"

על סף פיצוץ? על רקע המשבר הדיפלומטי החריף בין וושינגטון לפיונגיאנג ומתקפת הסייבר החמורה על אולפני "סוני" האמריקניים בעקבות הסרט "ראיון סוף", צפון קוריאה איימה "לפוצץ את הבית לבן" יחד עם מוסדות מרכזיים נוספים בארצות הברית. המדינה הקומוניסטית הודיעה אתמול (יום א') כי בידיה "ראיות ברורות" לכך שהממשל האמריקני למעשה עומד מאחורי הפקת הסרט, ומטרתו – מתקפה תעמולתית נגד צפון קוריאה.

 

עוד על מתקפת הסייבר:

 

משטרו של קים פרסם הודעה חמורה בסוכנות הידיעות הצפון קוריאנית KCNA, שבה נכתב בין היתר כי ארה"ב היא "בור שופכין של טרור", וכי המשטר הדיקטטורי אף פתח במתקפה נגד "המצודות של האימפריאליסטים האמריקנים", בהם הבית הלבן והפנטגון, האחראים לדידם להפקת הסרט "ראיון סוף", שבו זוג עיתונאים אמריקנים מגויסים בידי ה-FBI להתנקש בחייו של השליט קים ג'ונג און,

משבר חריף על רקע הסרט "ראיון סוף". קים ואובמה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
משבר חריף על רקע הסרט "ראיון סוף". קים ואובמה(צילום: רויטרס)
 

"לא יכולה להיות טעות חמורה יותר מההערכה שחברת סרטים בודדת היא מטרת המתקפה", נכתב בהודעה. "יעדינו הם כל המצודות של האימפריאליסטים האמריקנים, שזכו לטינתם המרירה של כל הקוריאנים. הצבא והעם הצפון קוריאני מוכנים לעמוד בעימות עם ארה"ב בכל זירות המלחמה, לרבות מלחמת סייבר, כדי לפוצץ מצודות אלו".

 

אך למרות הלשון הלוחמנית והקשה של ההודעה, המשיך המשטר הצפון קוריאני להכחיש בתוקף את מעורבותו במתקפת הסייבר על ארה"ב, שבוצעה בידי האקרים קוריאנים המכנים את עצמם "שומרי השלום". עם זאת קרא המשטר למתקפה "מעשה צדיקי" וחזר על כך שהוא "מעריך רבות" את המתקפה, אך ציין כי לא ידוע לו מי עומד מאחוריו.

הסרט שהכעיס את הקוריאנים. כרזת "ראיון סוף" (צילום: AP) (צילום: AP)
הסרט שהכעיס את הקוריאנים. כרזת "ראיון סוף"(צילום: AP)

שלשום הודיע ה-FBI כי חקירתם מוכיחה סופית שצפון קוריאה היא האחראית למתקפה על מחשבי "סוני". גורם אמריקני אמר לאחר מכן כי ארה"ב התייעצה עם יפן, סין, דרום קוריאה ורוסיה בחיפוש אחר סיוע לריסון מתקפות הסייבר של צפון קוריאה. לדבריו, וושינגטון החלה "לפעול בערוצים דיפלומטים כדי לבטא את דאגתנו ולבקש סיוע".

 

'מתקפת הסייבר אינה אקט של מלחמה'

נשיא ארצות הברית ברק אובמה התייחס אתמול בראיון ל-CNN למתקפת הסייבר נגד חברת "סוני" ואמר כי "לא מדובר באקט של מלחמה". "זה היה אקט של ונדליזם", אמר אובמה, והוסיף: "אנחנו לא מתכוונים להיות מאוימים, לקחנו מאוד ברצינות את המתקפה הזו ונגיב אליה בהתאם".

 

אובמה אמר גם שממשלו שוקל אם להחזיר את צפון קוריאה לרשימת המדינות שמממנות טרור. "אנחנו הולכים לבחון את הכול בתהליך שכבר נמצא בעיצומו", אמר אובמה. "אמתין לממצאי הבדיקה".

 

צפון קוריאה הייתה כלולה ברשימת המדינות שתומכות בטרור במשך שני עשורים, עד שהוסרה מהרשימה בשנת 2008 על ידי ממשלו של ג'ורג' בוש הבן בעקבות השתתפותה במשא ומתן על תוכניתה הגרעינית. אלא שבעקבות מתקפת הסייבר על חברת "סוני" קראו מחוקקים אמריקנים לממשל להשיב את פיונגיאנג לרשימה המפוקפקת, שבה נמצאות עדיין איראן, סודן, סוריה וקובה. מדינה שנמצאת ברשימה זו לא נהנית מתמיכה צבאית וכלכלית מצד וושינגטון ולא מייבוא מוצרים אמריקניים.

 

אובמה גם שב על הביקורת שלו נגד חברת "סוני", ואמר שהיא עשתה טעות כשביטלה את הקרנת הבכורה של הסרט "ראיון סוף", שמספר על ניסיון התנקשות ברודן צפון קוריאה הצעיר קים ג'ונג און, בעקבות איומים שקיבלה מהאקרים צפון קוריאנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
יתקפו את הבית הלבן? קים ואובמה
צילום: רויטרס
מומלצים