שתף קטע נבחר

נפצעה מדלת הבגאז'. שופטת: זו תאונת דרכים

בזמן פריקת חפצים אחרי טיול משפחתי נסגרה דלת תא המטען על ידה של בת 10. בית המשפט קבע: מדובר בחלק מהפעולות הנדרשות בנסיעה

עד כמה רחבה ההגדרה "תאונת דרכים"? ואילו פציעות הקשורות בכלי רכב נכנסות תחת ההגדרה? לאחרונה קבע בית משפט השלום בעפולה כי פציעה שנגרמה לאצבעה של ילדה, שמכסה תא המטען של המכונית המשפחתית נסגר על ידיה, מהווה תאונת דרכים. לפיכך תחויב חברת הביטוח "כלל" לפצות אותה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

האירוע התרחש במאי 2009 כשבת 10 חזרה עם הוריה ואחותה מטיול משפחתי. בעת שהוציאה את חפציה מהמכונית, אחותה בת ה-9 סגרה על אצבעותיה את מכסה תא המטען. בעקבות זאת נגרמה לה חבלה קשה והיא טופלה בבית חולים.

 

בתביעה לפיצוי בגין נזקי גוף נגד חברת הביטוח נטען כי מאז התאונה סבלה הילדה מכאבים ונמצאה בטיפול ובמעקב רפואי. בתביעה צוין כי בעת האירוע ישב אביה במכונית, שהייתה מונעת, והמתין לסיום הוצאת החפצים מתא המטען כדי להמשיך ולנסוע לחניה. לפיכך טענה המשפחה כי מדובר בתאונת דרכים, ועל "כלל" לפצות את הילדה על הנזקים.

 

"כלל" טענה מנגד שלא סביר שרק אצבע אחת נפגעה מסגירת המכסה על היד. היא הוסיפה כי גם אם התאונה אכן התרחשה בנסיבות אלו, פריקת חפצים מתא המטען בתום הנסיעה אינה "תאונת דרכים" כמשמעותה בחוק, ולכן היא לא מחויבת לפצות.

 

בפסק הדין שדן רק בשאלת אחריותה של "כלל" קבעה השופטת תמר נסים שי כי דווקא כן מדובר בתאונת דרכים. לשיטתה, נשיאת חפצים אישיים במהלך נסיעה וסגירת דלת תא המטען עם סיומה הן חלק מהפעולות הנדרשות לנסיעה.

 

פגיעת התובעת מדלת תא המטען, קבעה השופטת, נמצאת במתחם הסיכון התעבורתי הכרוך בשימוש ברכב. השופטת ציינה כי ללא סגירת תא המטען לא ניתן היה לסיים את מהלך הנסיעה והאב לא יכול היה להמשיך בדרכו לחניה.

 

לפיכך קבעה השופטת, כי התובעת נפגעה עקב שימוש ברכב כהגדרתו בחוק, וכי מדובר בתאונת דרכים כאמור, שבגינה ניתן לחייב את חברת הביטוח בתשלום פיצוי על נזקי גוף. בית המשפט ידון בשאלת הפיצוי בהמשך.

 

הגדרת "תאונת הדרכים" מתרחבת והולכת באמצעות פסקי דין שונים של בתי המשפט בישראל. הגדרה זו בחוק היא לעיתים מורכבת ולא מובנת לכל אחד מאיתנו, ועל כן מומלץ לבדוק קודם אם אירוע נכלל תחת ההגדרה ולתבוע את הזכויות המגיעות מהביטוח.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעים: עו"ד אשרף ברקאת
  • ב"כ הנתבע: עו"ד ש. גליק ו/או עו"ד מ. חמוד
  • עו"ד ליאור לויט עוסק בדיני נזיקין ותאונות דרכים
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים