שתף קטע נבחר

חשד לשחיתות בצמרת: פוליטיקאית בכירה ושורת אנשי ציבור מעורבים

חוקרי להב 433 עיכבו לחקירה יותר מ-30 חשודים במסגרת פרשת שחיתות חמורה. בין המעורבים, פוליטיקאית בכירה, מנכ"ל משרד ממשלתי, ראשי מועצות מקומיות ושר לשעבר. החקירה נפתחה יותר משנה. החשדות: הלבנות הון, שוחד מרמה והפרת אמונים באמצעות העבורת כספים לעמותות וארגונים. "אחת מפרשות השחיתות החמורות בתולדות המדינה"

רעידת אדמה כמה חודשים לפני הבחירות: הבוקר (יום ד') הותר לפרסום כי חוקרי להב 433 עיכבו לחקירה שורה של אישים בכירים ממשרדי ממשלה וממועצות מקומיות בחשד כי היו מעורבים בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים באמצעות העברות כספים לעמותות וארגונים שונים. בין החשודים פוליטיקאית בכירה ממפלגה גדולה, מנכ"ל של משרד ממשלתי וראשי רשויות. החוקרים פשטו על משרד הפנים, מטה של מפלגה גדולה, בנייני מועצות מקומיות ובתים של חשודים ומעורבים. בסך הכול נחקרו יותר מ-30 חשודים. גורמי אכיפה אמרו כי "מדובר באחת מפרשיות השחיתות החמורות בתולדות המדינה".

 

החקירה נפתחה לפני יותר משנה. לפי החשד, אישי הציבור העבירו, בין היתר, כספים לעמותות שלא זכאיות לכך ופעלו גם למינוי מקורבים. במשטרה חושדים כי חלק מסכומי הכסף עשו סיבוב מעגלי. כלומר, אישי הציבור הקצו כספים לעמותה ספציפית ובתמורה לכך חלק מהכספים חזרו בצורת שוחד או בדמות מינוי מקורבים וטובות הנאה נוספות.

 (צילום: ארז ביטון ואביגיל עוזי) (צילום: ארז ביטון ואביגיל עוזי)
(צילום: ארז ביטון ואביגיל עוזי)

משרדי להב 433 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
משרדי להב 433(צילום: עידו ארז)
 

בהודעה שפרסמה המשטרה נכתב כי "באישור היועץ המשפטי לממשלה, החלה חקירה על ידי האגף החקירות והמודיעין יחידת להב 433 והיחידה הארצית לחקירות הונאה בחשד לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והלבנת הון על ידי שורה של נושאי תפקידים בכירים בשירות הציבורי, ובהם: ח"כ/ית המכהן/נת כסגן/ית שר, כמה ראשי מועצות/רשות מקומית, מנכ"ל משרד ממשלתי, שר לשעבר, מנכ"לי/ראשי עמותות, מנכ"לי/ראשי איגודים, בכירים בתאגידים ציבוריים ופעילים פוליטיים.

 

"זה כשנה מנהלת להב 433/יאח"ה חקירה סמויה, תוך הפעלת כלים מודיעיניים וחקירתיים מגוונים ומתקדמים. זאת, לאחר שעלה חשד כי החשודים חברו יחדיו ופעלו באופן שיטתי לקידום ענייניהם הפרטיים והציבוריים ולקבלת כספים לצרכים אישיים וזאת תוך ביצוע עבירות שונות, באופן שפגע מהותית במנהל התקין בתחומי עיסוקם.

 

החקירה הסמויה חשפה, על פי החשד, קיומה של שיטת פעולה מאורגנת, לפיה החשודים או מי מטעמם העבירו במסגרת תפקידם הציבורי, סכומי כסף ניכרים מהקופה הציבורית לגופים מתוקצבים ולרשויות שונות שלא כדין, וזאת בתמורה למתן טובות הנאה שונות לחשודים ולמקורביהם, בין היתר באמצעות מינויים, תשלומים ועוד".

 

עוד נמסר כי "המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה מלווה את החקירה, תוך עדכונם של פרקליט המדינה ומפכ"ל המשטרה, והיא מנוהלת בליווי צמוד של ראש האגף לחקירות ולמודיעין, ניצב מני יצחקי, וראש להב 433, ניצב רוני ריטמן".

 

החשודים יובאו, בהתאם להתפתחות החקירה, לדיון בהארכת מעצרם בסמוך לשעה 14:00 בבית משפט השלום בראשון לציון.

 

Read this article in English  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
יחידת להב 433
צילום: עידו ארז
מומלצים