שתף קטע נבחר

ירידה של 14% בקניית דירות באוקטובר

לפי סקירת האוצר לחודש אוקטובר, נרשמה ירידה מחודשת בקניית דירות לאחר העלייה החדה יחסית בחודש ספטמבר. בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד נרשמה צניחה של 24%. הירידה בולטת בעיקר בשוק הדירות מיד שנייה, באזור ירושלים ות"א, בתקופה שלפני שתוכנית מע"מ אפס נגנזה

בחודש אוקטובר נרשמה ירידה מחודשת בסך עסקאות רכישת דירות, לאחר העלייה החדה יחסית שנרשמה בספטמבר . כך עולה מסקירת ענף הנדל"ן למגורים שפרסם היום (ד') משרד האוצר. על פי הנתונים, סך הדירות שנרכשו באוקטובר עמד על 7,000 - ירידה של 14% לעומת החודש הקודם. בכך חזרה רמת העסקאות לרמת השפל שנרשמה בחודש אוגוסט. בהשוואה לאוקטובר אשתקד מגיע שיעור הירידה ל-24%. הירידה נרשמה לפני שתוכנית מע"מ אפס נגנזה.

 

כותרות נוספות על קניית דירה בערוץ הנדל"ן :

 

הירידה במספר העסקאות באוקטובר בולטת במיוחד בפלח השוק של דירות יד שנייה (ירידה של 17% לעומת ספטמבר, וירידה של 30% לעומת אוקטובר אשתקד). עם זאת, יש לציין כי גם בפלח השוק של הדירות החדשות נרשמה ירידה (של 6% ו-12%, בהתאמה), לאחר העלייה החדה שנרשמה בספטמבר.

 

בפילוח גיאוגרפי, לצד ירידות חדות של קרוב ל-40% בקניית דירות חדשות באזור ירושלים ובאזור תל-אביב, נרשם גידול בעסקאות באזור חדרה (במשרד האוצר מסבירים זאת בין היתר על רקע שיווק פרויקט חדש באור עקיבא) ובאזור השפלה והדרום. מנגד, בפלח השוק של דירות יד שנייה הקיפו הירידות את כל האזורים (למעט טבריה).

 

רוכשי דירה ראשונה (מרביתם זוגות צעירים), אשר הובילו את הגידול בעסקאות בחודש ספטמבר, היו אלו שהובילו את הירידה בעסקאות באוקטובר. סך הדירות שרכשו עמד על 2,200 דירות - ירידה של 19% לעומת החודש הקודם וירידה חדה יותר, של 36%, בהשוואה לאוקטובר אשתקד.

 (נתונים באדיבות משרד האוצר) (נתונים באדיבות משרד האוצר)
(נתונים באדיבות משרד האוצר)

המשקיעים מיתנו את הירידה בקניית דירות

מאז חודש אפריל השנה, עם ההכרזה על תוכנית מע"מ אפס על דירה ראשונה (שנגנזה), נרשמו שיעורי ירידה חדים ברכישת דירות על ידי זוגות צעירים (למעט חודש ספטמבר). סך הדירות שרכשו הזוגות הצעירים בחודשים אפריל-אוקטובר השנה נמוך ב-7,000 בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 

מי שמיתנו את הירידה בסך העסקאות בחודש אוקטובר היו המשקיעים. סך הדירות שרכשו עמד על 1,900 דירות - ירידה של 8% בהשוואה לחודש הקודם (וירידה של 13% לעומת אוקטובר אשתקד). כשיעור מסך העסקאות, עלה משקל המשקיעים ל-27% - השיעור הגבוה ביותר בפרמטר זה מאז פברואר 2011.

 

במשרד האוצר מציינים כי ניתן להניח שבין היתר, תרמה לגידול זה הורדת ריבית בנק ישראל בחודש ספטמבר. הגידול במשקל המשקיעים הקיף את כל האזורים, למעט חיפה. באזור תל-אביב, הגיע משקל המשקיעים לשיעור שיא של 56% (הגבוה ביותר לפחות מאז 2002).

 

יצוין כי בפילוח רבעוני, ברבעון השלישי של 2014 נבלמה הירידה החדה בעסקאות אשר אפיינה את שני הרבעונים הקודמים. סך העסקאות עמד על 23 אלף דירות - גידול מתון של 4% בהשוואה לרמת השפל שנרשמה ברבעון הקודם. רכישות הזוגות הצעירים והמשקיעים גדלו בשיעורים של 5% ו-2%, בהתאמה. רכישות משפרי הדיור ירדו בשיעור מתון של 2%. כמו כן, ממצאים ראשוניים לחודש נובמבר מציגים עלייה נוספת בעסקאות המקרקעין.

 (נתונים באדיבות משרד האוצר) (נתונים באדיבות משרד האוצר)
(נתונים באדיבות משרד האוצר)

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים