שתף קטע נבחר

ניתוח תחת אש: כך טופל הפצוע בגבול עזה

רופא צבאי שהגיע לזירת האירועים ליד כיסופים הבין שמצבו של החייל שנפגע קשה מחייב ניתוח במקום. הטיפול והפינוי לסורוקה בוצעו בזמן חילופי האש

התושייה והאומץ של הצוות הרפואי הצה"לי מנעו תוצאה קטלנית בחילופי האש  אתמול בבוקר (ד') בגבול הרצועה: מפרטים שהגיעו לידי ynet על נסיבות הטיפול בלוחם גדוד הסיור הבדואי שנפצע באורח קשה מירי צלף פלסטיני עולה כי המרחק מקביעת מותו היה קצר מאוד.

  

מתחקיר ראשוני של האירוע עולה כי הוא התרחש אתמול סמוך לשעה 11:00. בזמן שכוח חי"ר מגדוד הסיור הבדואי שאחראי על גזרת כיסופים בדרום עוטף עזה אבטח יחד עם כוח שריון עבודות תחזוקה שוטפות של הגדר, התמוטט לפתע אחד החיילים. הוא נפגע מכדור בודד אך מדויק של צלף פלסטיני, שניצל את הבתים הצפופים בחירבת חזיעה, הממוקמים עשרות מטרים בודדים מציר המערכת ומשטח ישראל.

 

למקום הגיעו תוך דקות אמבולנס צבאי של גדוד הסיור יחד עם הרופא של החטיבה הדרומית, והוא קבע שהכדור חדר לפלג גופו העליון מהצד וגרם לדימום חמור בתוך חזהו. כאשר הבין שרק טיפול מיידי בשטח יסייע לו להסדיר את הדופק, החליט לבצע ניתוח על האדמה, ולנקז את הדם שהצטבר בתוך החלל של חזהו. את הפעולה הכירורגית ביצע הרופא החטיבתי יחד עם הרופא הגדודי של הגדס"ר הבדואי.

 

באותן דקות השיבו טנקים וכלי טיס של חיל האוויר אש למקורות הירי, וחבריו של הפצוע לגדוד חיפו על הפעולה, שבוצעה מול בתי הפלסטינים.

 

בינתיים ביקש הרופא ממסוק החילוץ של חיל האוויר לנחות בצמוד לזירת הירי ולא במנחת הקבוע שנמצא כמה קילומטרים מזרחה משם. המסוק נחת בקו האש והלוחם פונה מעורפל הכרה, במצב קשה אך יציב, לבית החולים סורוקה בבאר שבע.

 

בחיל הרפואה שיבחו את פעולתם של הרופא והחובשים הצבאיים בצוותו: "הוא קיבל החלטות נכונות מהרגע להרגע שבאופן חד-משמעי הצילו את חיי הלוחם. רוב הפציעות הקטלניות שמובילות למוות נגרמות מדימום מסיבי, והרופא החליט על הפרוצדורה הרפואית תוך מתן מורפיום ללוחם".

 

בתוך כך, במערכת הביטחון מתחזקת ההערכה כי למרות התקרית - החמורה ביותר מאז סיום מבצע צוק איתן לפני ארבעה חודשים - חמאס לא מתכוון ליזום הסלמה נגד ישראל. אך עם זאת, שליטתו בשטח מתרופפת והולכת. לא ברור מי הצלף שירה היום לעבר כוח צה"ל, אך העובדה שעשה זאת "מתחת לאף" של מוצבי חמאס (שאחד מהם, מאויש בפעילי הארגון, הופצץ כמה דקות לאחר מכן), עשויה להעיד שחמאס לכל הפחות העלים עין ולא מנע את הירי.

 

לאורך היום, בשעות שאחרי התקרית, נשמר השקט בעוטף עזה, אך במוצבי צה"ל לאורך הגבול הועלתה רמת הכוננות והדריכות מחשש לחידוש הירי הרקטי לעבר ישראל בתגובה לחיסולו של מפקד יחידת תצפיות של חמאס בתקיפת הנגד בצהריים.

 

Read this story in English


פורסם לראשונה 24/12/2014 22:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
פינוי החייל הפצוע לסורוקה
צילום: הרצל יוסף
מומלצים