שתף קטע נבחר

סיפורים מהגמרא: כך ילמדו חיילים חרדים על עבירות מין

בשל הסירוב ללמוד על הטרדות מיניות בצבא, ניסחו בצה"ל מערך שיעור מיוחד עבור החרדים. הוא לא יכלול ביטויים כגון "מעשה סדום" או "ליקוקי לשון" והוסרו האזכורים להומואים ולסביות. ההסבר: "זה פוגע באמונת החיילים"

אחרי הביקורת מגיעה החלופה המקורית: בצה"ל סיימו לגבש מערך שיעור אלטרנטיבי על תקיפות מיניות המיועד באופן מיוחד לטירונים חרדים. השיעורים יכללו סיפורים מהגמרא כחלופה לדוגמאות הממחישות תקיפה מינית.

 

המערך החדש הורכב לאחר חשיפת ynet שלפיה השיעור הרגיל שמיועד לכל טירון בצבא בוטל בלחץ הרבנות הצבאית בטענה לפגיעה ברגשות החיילים החרדים. מערך השיעור החדש, שאילו ייחשף כל טירון חרדי במסגרת תוכני החובה, מתפרסם בגיליון החדש של עיתון "במחנה". הוא כולל דוגמאות על הטרדות מיניות שיוחלפו בסיפורים מהגמרא. השיעורים יועברו לטירוני מסלול שח"ר (שירות חרדים) וללוחמי גדוד נצח יהודה.

 

השיעור החדש גובש ברבנות הצבאית וצפוי לעבור בקרוב לאישורה של יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, תא"ל רחל טבת-ויזל. שם השיעור לכלל הטירונים הוא "פגיעה על רקע מיני – מערך הסברה לחיילים", ואילו שם השיעור לטירונים החרדים ישונה.

ארכיון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ארכיון(צילום: AFP)

בניגוד למערך השיעור המקורי לכלל החיילים, שם מוזכרים ביטויים כמו "פי הטבעת", "מעשה סדום", "ליקוקי לשון" ועוד, במערך החדש נקראים ביטויים אלה כ"מקומות פרטיים בגוף" או "מקומות שדרכם להיות מכוסים כשאנו לבושים".

 

בנוסף, ביטויים פשטניים אחרים המתארים מהי בדיוק תקיפה מינית, לרבות לאוכלוסיית החיילים ההומואים והלסביות, צונזרו מהגרסה לטירון החרדי. יחד עם זאת,

לחייל החרדי יוסבר כי אם עבר תקיפה מינית, עליו לדווח על כך למרכז התמיכה הצה"לי מהו"ת או למצ"ח.

 

רב מסלול שח"ר, רב סרן שמעון קליין, הסביר כי בעבר התקבלו תלונות ממפקדי טירונים חרדים בגין ההכרח להעביר את השיעור הכלל צה"לי: "בהתחלה אמרתי 'לא יקום ולא יהיה', מכיוון שזה פוגע באמונתם של החיילים. אחרי דיאלוג הבנו שגם חיילים חרדים צריכים לדעת את חשיבות הדברים. בהתחלה חשבנו שחיילים חרדים הם אוכלוסייה מגדרית מאוד, אך לצערנו קיימות הטרדות מיניות גם בין גברים".

 

רס"ן קליין הדגיש עוד כי המצגת המקורית הותאמה לשפת הרחוב החרדי, וגובשה על ידי צוות בראשותו יחד עם רבנים מחוץ לצבא: "פירטנו גם שלאורך השירות של החיילים החרדים לא תהיה אישה בסביבתם. הם ישתבצו בקבוצות של חמישה חיילים לפחות, הם לא ישהו בלילות בבסיסים, ואם יהיה טיול או סיור מעורב עם חיילים מיחידות אחרות, החיילים החרדים יוכלו להיעדר מכך כדי לא לפגוע ביחידה האחרת. את המצגת יעביר קצין גבר בלבד בדרגת רב סרן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים