שתף קטע נבחר

מצרים גנזה את 'אקסודוס': גזעני כלפי יהודים

הסרט המגולל את סיפור יציאת מצרים נאסר להקרנה בסופ"ש בשל "טעויות היסטוריות". כעת נחשפות סיבות נוספות מאחורי הצנזורה: היהודים בסרט מוצגים כמארגני מרד, במקום כחלשים, ומשה מחזיק בחרב במקום במקל

מצרים החליטה בסוף השבוע האחרון לאסור על הקרנת הסרט התנ"כי של הבמאי האמריקני המפורסם רידלי סקוט "אקסודוס: אלים ומלכים" - המבוסס על סיפור יציאת מצרים - והיום (יום א') מפרסמת קהיר את הנימוקים הרשמיים: הסרט מציג באופן שגוי את ההיסטוריה המצרית ומכיל דימוי גזעני על יהודים.

 

עוד בחדשות בעולם :

ארוסהּ טס בטיסה נפרדת. היא נחתה, הוא לא

אש במעבורת ליד יוון: מאות לכודים על הסיפון

מפקד איראני בכיר נהרג בקרב עם דאעש

 

משרד התרבות הסביר היום את החלטתו לראשונה בהודעה רשמית, כמה ימים לאחר שהוטל האיסור הראשוני. בהודעת המשרד נמנו כמה סיבות, בהן הלנה על הזווית בסיפורו של משה שאינה מיישרת קו עם דתות מונותאיסטיות.

לוקה באי-דיוקים היסטוריים. "אקסודוס"  ()
לוקה באי-דיוקים היסטוריים. "אקסודוס"

לפי ממשלת מצרים, הסרט חוטא באי-דיוקים בהצגתו את המצרים באותה תקופה. הסרט השווה את המצרים ל"ברברים" ההורגים ותולים יהודים, והציג בצורה "גזענית" את היהודים כקבוצה שארגנה מרד חמוש, לעומת כתבי הקודש שבהם מאופיינים היהודים כחלשים.

 

הסרט, שבו משחק כריסטיאן בייל ועלותו מוערכת ב-140 מיליון דולרים, הצית מחלוקת גם מחוץ למצרים משום שהתפקידים המצריים בו מגולמים על ידי שחקנים לבנים. בשבוע האחרון דווח כי גם במרוקו נאסר על הקרנת הסרט.

מחזיק בחרב במקום במקל. בייל בסרט ()
מחזיק בחרב במקום במקל. בייל בסרט
 

שר התרבות המצרי גאבר עספור אמר לסוכנות הצרפתית ביום שישי האחרון כי הסרט מכיל

 שגיאות היסטוריות רבות ואף טוען כי משה והיהודים בנו את הפרמידות, "דבר שנוגד לחלוטין את עובדות היסטוריות מוכחות".

 

לדבריו, "מדובר בסרט ציוני. הוא מעניק זווית ציונית של ההיסטוריה ומכיל אי-דיוקים ולכן החלטנו לאסור עליו". הוועדה שהחליטה לצנזר את הסרט נימקה כי אחת הסיבות היא שקריעת ים סוף מתוארת כ"תוצאה של גאות ושפל" במקום נס אלוהי. יו"ר הוועדה סיפר לסוכנות הצרפתית כי הפריע לו מאוד ש"משה אוחז בחרב במקום במקל".

 

מצרים צנזרה סרטים נוספים בעבר כמו "צופן דה וינצ'י" ו"הפסיון של ישו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השחקן כריסטיאן בייל מתוך הסרט "אקסודוס"
מומלצים