שתף קטע נבחר

תיעוד: צה"ל משתמש בכלבים למעצר מיידי אבנים פלסטינים ליד חברון

פעיל "בצלם" צילם עימות בין חיילים לבין מתפרעים בכפר בית אומר שבסופו נעצר נער בן 16 שלטענת הפלסטינים נזקק לטיפול רפואי. אחד מהכלבים של צה"ל צולם רץ במקום. עוד בתיעוד: רבש"צ היישוב כרמי צור דורך נשק מול פלסטינים - והחיילים לא מתערבים. צה"ל בתגובה: הטענות ייבדקו

תיעוד: צה"ל משחרר כלב שככל הנראה דולק אחר מתפרעים פלסטינים החשודים בהפרות סדר ותופסים אותם עד למעצר. ביום שלישי שעבר אירעו עימותים בכפר הפלסטיני בית אומר צפונית לחברון. ההתפרעויות החלו ב-14:00 בסמוך לגדר החוצצת בין הכפר לבין השטח הביטחוני המיוחד (שב"מ) שמפריד בין הכפר לבין ההתנחלות הסמוכה כרמי צור. כעבור שעה ובעקבות ההתפרעויות הוקפץ למקום כוח צה"ל עם חיילים המלווים בכלבים:

 

המעצר של חמזה אבו האשם (צילום: בצלם) (צילום: בצלם)
המעצר של חמזה אבו האשם(צילום: בצלם)

בתיעוד מצולם של תחקירן ארגון "בצלם" נראה כלב רץ וככל הנראה רודף אחר חמזה אבו האשם (16), אחד הנערים החשודים ביידוי האבנים. החיילים רצים בעקבות הכלב ולאחר זמן קצר עוצרים את הנער. לטענת משפחתו של אבו האשם, הוא ננשך על ידי אחד הכלבים ובהמשך נלקח לבית חולים לפני שהועבר למעצר בכלא עופר. הוא נמצא במעצר עד עתה.

 

זו אינה הפעם הראשונה שבה משתמשים חיילי צה"ל בכלבים לתפיסת מתפרעים פלסטינים בהפרות סדר בגדה המערבית. גורם צבאי אמר בתגובה כי הפעלת כלב התקיפה התבצעה על פי נוהל סדור. מ"בצלם" נמסר כי מקרה דומה אירע באוקטובר האחרון ותועד גם הוא.

 

"אנו קוראים לצה"ל להפסיק את השימוש המחריד בכלבים לתקיפת אזרחים", נמסר מ"בצלם". "השימוש בכלבים מעורר חלחלה מוסרית וחוקית שכן מדובר באמצעי מסוכן שלא ניתן לשלוט בו ואשר מביא לפגיעה חמורה ומזעזעת באזרחים לא חמושים. בעבר תיעד 'בצלם' שימוש בכלבים גם למעצר שב"חים ובנסיבות אחרות".

 

התיעוד של האירוע המשיך והחיילים צולמו מעבירים את אבו האשם לכלי רכב צבאי שנמצא מחוץ לשב"מ המגודר. בהמשך מגיעים לשער של השטח המגודר תושבים פלסטינים וקרוביו של הנער, שניסו – ללא הצלחה - למנוע מהחיילים לנעול את שער הברזל.

 

לאחר שהשער ננעל הגיע למקום רכז הביטחון השוטף של כרמי צור, אליהו אמדדי, ובינו לבין הפלסטינים מהצד השני של הגדר התפתח עימות מילולי. בשלב מסוים דחף אחד הפלסטינים את הגדר ואמדדי תועד מכוון אליו את רובה ה-M-16 שלו בכינון ישיר (6:19) בניגוד להוראות. החיילים לא מנעו ממנו לעשות זאת. הפלסטינים המשיכו לדחוף את הגדר בהתגרות ואמדדי דורך את נשקו, שוב ללא תגובה של החיילים.

 

אמדדי נשמע צועק הן לחיילים והן לפלסטינים אחרי שדרך את נשקו כי "נגיעה בגדר - ירי!".

 

לאחר מכן משליכים החיילים רימון הלם כדי להרחיק את הפלסטינים מצדה השני של הגדר. רק לאחר מכן אמדדי נשמע צועק לפלסטינים "נוהל מעצר חשוד - קדימה לכו מפה. נגיעה בגדר - אני יורה!". הוא ממשיך לנופף בנשקו הטעון בכדור והחיילים עדיין לא מתערבים.

 

בשיחה עם ynet הודה אמדדי כי אכן דרך את נשקו: "התפקיד שלי הוא להילחם עד שמגיע הצבא ומרגע זה הטיפול הוא של צה"ל. מה שקרה הוא שכלב של יחידת עוקץ נשך מחבל בן 16 שבא לפגוע ביהודים עם אבנים ובקבוקי תבערה,

ואז עשרות פלסטינים הגיעו לשער כדי ליצור פרובוקציות".

 

בעניין דריכת הנשק אמר אמדדי: "החיילים נכנסו לשיתוק ואמרתי להם שיש נוהל פשוט שאם ערבי מטפס על הגדר או נוגע בה - צריך להפעיל נוהל מעצר חשוד". לדבריו, הפלסטינים חותכים את הגדרות באופן קבוע, מיידים אבנים ובקבוקי תבערה ויורים זיקוקים לעבר כרמי צור.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "האירועים המדוברים התרחשו במסגרת הפרת סדר אלימה ובלתי חוקית בסמוך לגדר היישוב כרמי צור שבמהלכה התפרעו המפגינים, יידו אבנים אל עבר הגדר ואיימו על ביטחון התושבים. במהלך ההתקהלות לעבר גדר היישוב, הצטרף אל הכוחות רכז הביטחון היישובי. טענות על אודות חריגה שלו מסמכות ייבדקו על ידי החטיבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בצלם
מתוך הסרטון: המעצר של חמזה אבו האשם
צילום: בצלם
מומלצים