שתף קטע נבחר

בגבעתי משוכנעים: "ההקלטות מהקרב ברפיח מוכיחות את צדקת המג"ד והמח"ט"

בהקלטות שנחשפו ב-ynet נשמע מפקד גדוד הסיור של גבעתי זועק "תפסיקו עם הירי! אתם יורים כמו מפגרים". זה קרה ביום שישי לאחר חטיפת סגן הדר גולדין שבו נהרגו עשרות פלסטינים. הפצ"ר שוקל לפתוח בחקירה נגד קציני גבעתי וגורמים בחטיבה מגיבים

  

 

אחרי חשיפת קולות הקרב מ"יום שישי השחור" ברפיח, בגבעתי משוכנעים עוד יותר שפתיחת חקירה נגד הלוחמים לא תהיה מוצדקת. גורמים בחטיבת גבעתי ובחטיבת השריון 401, שלוחמיה השתתפו במרדף לאיתורו של הדר גולדין במהלך מבצע צוק איתן, טוענים שחשיפת ynet הבוקר (יום ג') של הקלטות הקשר מהקרבות באותו היום מוכיחה כי פעלו באופן מידתי ולפי הפקודות.

 

בחטיבה הסגולה חוששים כי הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף דני עפרוני, יחליט על פתיחת חקירה פלילית נגד הקצינים והלוחמים שניסו והצליחו לעצור את אירוע החטיפה באמצעות מהלך התקפי אגרסיבי שלפי הערכות מינימליות בישראל הוביל לכ-70 הרוגים בלתי מעורבים ומאות פצועים. גם בספירה הסופית של הפלסטינים - המספר דומה. במוקד החקירה של מצ"ח עשויים להיות מפקד חטיבת גבעתי אלוף-משנה עופר וינטר, מפקד גדוד הסיור סגן-אלוף אלי ג'ינו ומפקדי הפלוגות מהגדס"ר.

 

גורם בגבעתי אומר כי "בהקלטות נשמע היטב עד כמה המפקדים פועלים באופן זהיר כדי להגן על חייליהם ולעמוד במשימה שהוטלה עליהם - למנוע מחמאס להחזיק חייל חטוף. הלוחמים הקריבו את חייהם למען גולדין באותו היום, לא מדובר רק בהירואיות של סגן איתן פונד שזינק למנהרה עם לוחמיו כמה פעמים, אלא בפעולות מסוכנות תחת אש, מעל הקרקע, בשטחים בנויים מסוכנים שבהם צה"ל לא דרך עד לאותו הרגע במהלך המבצע. הלוחמים פעלו תחת האמונה שחיי חברם הדר חשובים יותר משלהם".

 

קצין אחר שהשתתף באותם קרבות הסביר: "הפיכת אותם קצינים שלחמו באותו היום לחשודים בפלילים או חלילה בעתיד לנאשמים, רק כי עמדו במשימתם, תהיה אות קלון לצה"ל ובגידה באמון שבין החיילים ודרג השטח למערכת הצבאית. חטיפה זה לא עוד אירוע עם חיילים הרוגים. הלוחמים האלה לא צריכים לשלם את מס שבאס (ועדת הבדיקה של האו"ם - י"ז), ואם כן, שיתייצבו איתם בחדרי החקירות גם האלופים".

 

אם תיפתח חקירה שתבשיל לכדי הגשת כתבי אישום, עלולים הלוחמים למצוא עצמם נאשמים בעבירות כמו גרימת מוות ברשלנות או גרימת חבלה חמורה במקרים החמורים, ועד חריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים, התרשלות ואי קיום הוראות במקרים הפחות חמורים.

מפקד חטיבת גבעתי אלוף משנה עופר וינטר (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
מפקד חטיבת גבעתי אלוף משנה עופר וינטר(צילום: דנה קופל)

מפקד גדוד הסיור סגן-אלוף אלי ג'ינו  (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מפקד גדוד הסיור סגן-אלוף אלי ג'ינו (צילום: דובר צה"ל)
 

גורמים בפרקליטות הצבאית, שם כבר הוחלט על פתיחת חקירות נגד קציני ולוחמי צה"ל בגין אירועים שונים במבצע שבהם נהרגו מאש צה"ל 50 פלסטינים בלתי מעורבים, ציינו כי "אין מנוס מהצבא לחקור עצמו, לא רק לטובת מראית עין מול האו"ם וועדת החקירה הבינלאומית, אלא כי אף אחד לא רוצה לשרת בצבא שבו התרשלות של מפקדים מובילה להרג חפים מפשע".

 

אותם גורמים הוסיפו כי באירועי המרדף אחר גולדין, ככל הנראה, תוך שעות ספורות נהרגו יותר פלסטינים בלתי מעורבים משאר האירועים שבגינם הוחלט לפתוח בחקירות. "ניהול החקירות מתבצע במשורה ותוך כבוד לדרג השטח, ותחת פיקוח מלא של גורמי הפרקליט הצבאי הראשי", סיכמו אותם גורמים.

 

לוחמים שהשתתפו בקרבות המרדף אחר גולדין ומקורבים לקצינים שלחמו וקולותיהם נשמעו בהקלטות, האזינו לחשיפת ynet הבוקר ואמרו: "התיעוד החזיר אותנו כמו בפלאשבק ליום הכי קשה בחיים שלנו, גם עבור המ"פים, המג"ד ג'ינו והמח"ט שעשו הכול כדי להגיע להדר. מצמרר לחזור אחורה בזמן, אבל זה מוכיח את צדקת הדרך של המפקדים, שפועלים ללא חשש העיקר לעמוד במשימה. ג'ינו ווינטר משוכנעים שפעלו היטב כפי שמצופה מהם, ואסור שהצבא יפקיר אותם כעת ואת חיילהם".

ההריסות ברפיח למחרת הקרב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ההריסות ברפיח למחרת הקרב(צילום: רויטרס)
 

כחודש וחצי לאחר אותם אירועים, המפקדים שהשתתפו באותו מרדף אחר גולדין, מג"ד הגדס"ר סא"ל ג'ינו ושני מפקדי הפלוגות רס"ן דוד וסרן שמואל, הסבירו בראיון ל-ynet כי מצפונם שקט אף יותר מאירועים אחרים שבהם נלחמו באותו המבצע. "הייתה התקפה מוחצת כי אתה מבין שכמה שאתה יותר מהר, כך תגיע להישג שאתה רוצה – לא כיבוש שטח אלא עצירת האירוע", העיד אז מפקד פלוגת העורב.

 

הוא הוסיף ואמר: "פעלנו כפי שתודרכנו ולפי שיקול דעת, היה קטע שחדלתי את האש כי ראיתי ילדים עוברים. כשאתה נכנס לאירוע כזה אתה מעדיף חייל הרוג ולא חייל בשבי חמאס, כמו שליט 2. אתה מעדיף גופה ולא חטוף. כל פעולה שעשיתי, גם אם הרסתי מבנים או פגעתי בפלסטינים, הייתה תוך אמונה בצדקת הדרך וכמו שמצופה מאיתנו, כפי שחינכו אותנו בצבא".

 

המג"ד ג'ינו אמר באותו ראיון: "אני מרוצה מההתקפה וגאה מהתעשתות היחידה. איש לא היסס, אני שלם עם הפקודות שנתתי, האש הייתה מידתית, וכשחוטפים לך חייל כל האמצעים כשרים, גם אם זה יגבה מחיר. חטיפה זה אירוע כבד מדי. לא הייתה השתוללות ותקפנו רק מטרות חשודות. אני לא מפחד להיות במוקד של חקירה, פעלנו לפי ערכי טוהר הנשק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים