שתף קטע נבחר

צמרת הליכוד המסתמנת: אדלשטיין, ארדן, כץ, רגב ושלום

אחרי ספירת 70% מהקולות בפריימריז, נרשם קרב צמוד על המקום הראשון בין יו"ר הכנסת אדלשטיין לשר ארדן. השר ישראל כץ, שהוזכר כמועמד אפשרי לתיק האוצר, סופג מכה ומפגר באלפי קולות. מירי רגב, בניגוד לעמדת ראש הממשלה, מככבת במקום הרביעי. בתחתית: קרב הישרדות בין חוטובלי לדיכטר. משה פייגלין מאבד את מקומו בכנסת

מי בצמרת ומי מנהל קרב הישרדות פוליטי? הספירה בליכוד עדיין נמשכת באופן ידני והיא תסתיים כנראה רק בצהריים (יום ה'), אך על-פי ספירת כ-70 אחוזים מהקולות מסתמן קרב צמוד על מקום הראשון בין יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לבין השר גלעד ארדן. אחריהם, בפיגור של אלפי קולות, ניצב השר ישראל כץ שסופג מכה פוליטית על רקע הציפיות שהציב - לזכות במקום הראשון ברשימה ולקבל בשל כך את תיק האוצר.

 

אחרי כץ מדורגת מירי רגב, ואחריה השר סילבן שלום. רגב מובילה מבין הנשים בליכוד בפער ניכר ועשתה זאת אף על פי שראש הממשלה נתניהו פעל נגדה. רגב נתמכה מאחורי הקלעים על ידי השר הפורש גדעון סער. בתחתית הרשימה נרשם קרב הישרדות בין ציפי חוטבלי לאבי דיכטר. משה פייגלין מוצא את מקומו מחוץ לכנסת, לאחר שהוא מדורג כפי הנראה במקום לא ריאלי. נתניהו עצמו אמר הבוקר במצודת זאב בתל אביב כי "הדמוקרטיה בליכוד חזקה מהדיקטטורה של מפלגות אווירה".    

הצמרת המסתמנת: ראשונים ברשימת הליכוד  ()
הצמרת המסתמנת: ראשונים ברשימת הליכוד

דיכטר וציפי חוטובלי בקרב מאסף בתחתית  (צילום: עופר עמרם, אור ירוק) (צילום: עופר עמרם, אור ירוק)
דיכטר וציפי חוטובלי בקרב מאסף בתחתית (צילום: עופר עמרם, אור ירוק)
ראש הממשלה נראה מחויך ואמר כי הוא מרוצה המרשימה המסתמנת של הליכוד. "זו רשימה של מפלגת שלטון שיכולה להמשיך להוביל את מדינת ישראל. רשימה שתעזור לנו לנצח את השמאל בראשות בוז'י ולבני ותיתן לי להמשיך להנהיג את המדינה ברוח שלנו, רוח הליכוד האמיתי", אמר נתניהו. "הוכחנו כי הדמוקרטיה מנצחת את הדיקטטורה. בניגוד למה שחזו, חברי הליכוד בחרו רשימה מאוזנת, אחראית ומנוסה, שתעזור לי להוביל את המדינה. היא מייצגת את כל חלקי הארץ". נתניהו החמיא לראש מטהו, חיים ביבס, המשמש ראש העיר מודיעין ואמר: "חיים ביבס הוא דוגמה לליכוד האמיתי. ראש עיר תוססת, מצליחה, הוא מצליח, מנוסה מאוד ועם זאת צעיר". 

 

מי שמוצא עצמו בתחתית הרשימה הוא חבר הכנסת משה פייגלין, שצפוי למצוא עצמו במקום לא ריאלי. עוד מתחרים בתחתית הם חברי כנסת ציפי חוטובלי וחיים כץ, ואבי דיכטר שמנסה להשתחל חזרה לכנסת. ח"כ חיים כץ, יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, שנחשב ח"כ חברתי מאוד, נמצא בתחתית הרשימה. לאורך השנים נטען כי גייס את עובדי התעשייה האווירית לתמוך בו, אולם רשות החברות הממשלתיות הטילה מגבלות על הסעות עובדים במהלך יום העבודה - עובדה שאולי פגעה בו.

 

מסתמן שאושרה בקשת נתניהו לשריונים ברשימה - אחד במקום ה-11 הריאלי והאחר במקום ה-23 ברשימה - עבור מועמדים חיצוניים שלא יעברו פריימריז. כ-95 אלף חברי ליכוד היו רשאים לקחת חלק בפריימריז. המתפקדים נדרשו לסמן 11 שמות של מועמדים על הטופס ברשימה הארצית ולהוסיף נציג אחד למחוז שבו הם מתגוררים. עד המקום ה-22 משוריינים חמישה נציגים למחוזות.

ראש הממשלה נתניהו עם ראש המטה ביבס (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ראש הממשלה נתניהו עם ראש המטה ביבס(צילום: מוטי קמחי)
אדלשטיין, הבוקר. מעודד אך מאופק (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
אדלשטיין, הבוקר. מעודד אך מאופק(צילום: אלי מנדלבאום)

ח"כ משה פייגלין. נדחק החוצה? (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ משה פייגלין. נדחק החוצה?(צילום: מוטי קמחי)

גלעד ארדן וישראל כץ. מקום בצמרת (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
גלעד ארדן וישראל כץ. מקום בצמרת(צילום: מוטי קמחי)

ח"כ מירי רגב. האישה הראשונה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ מירי רגב. האישה הראשונה(צילום: מוטי קמחי)

 

מנכ"ל הליכוד, גדי אריאלי, הסביר הבוקר כי ככל הנראה רק באזור השעה 14:00 יתקבלו התוצאות הסופיות.

"לקח הרבה זמן עד שהגיעו תוצאות ההצבעה משאר הקלפיות. אנחנו מקבלים את התוצאות לכאן בטבלה ומסכמים אותן כאן בגני התערוכה - זה תהליך שלוקח זמן". ועדת הבחירות בגני התערוכה בתל אביב מקבלית טבלה מסכמת מכל קלפי ומחברת את התוצאות מכל הארץ באופן ידני.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף גלעד מורג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ניצח בבחירות על ראשות הליכוד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים